Z dvanáctky je jedenáctka

Z původně dvanácti pořadatelských měst „cestovního“ EURO 2020 zůstalo jedenáct. Bilbao a Dublin přišly o pořádání zápasů letošního mistrovství Evropy, protože nemohly vzhledem ke koronavirové situaci garantovat přítomnost diváků na tribunách. Evropská fotbalová unie UEFA po zasedání výkonného výboru oznámila, že Bilbao nahradí Sevilla a dublinské duely převezmou Petrohrad a Londýn.

Bilbao a Dublin měly hostit po třech zápasech základní skupiny E, v níž hrají Španělsko, Švédsko, Polsko a Slovensko, a každý také jedno z osmifinálových utkání. Sevilla je mezi pořadatelskými městy o rok odloženého EURO nováčkem a bude hostit všechny čtyři duely původně plánované do Bilbaa.

Petrohrad, který už měl schválenou organizaci tří duelů skupiny B a jednoho čtvrtfinále, převezme tři dublinské zápasy ze základní skupiny. Londýn byl už před změnami nejvytíženějším městem evropského šampionátu a ke třem duelům „české“ skupiny D, plánovanému osmifinále, oběma semifinále a finále si přibere i osmifinále z Dublinu.

Výkonný výbor UEFA také jednal o Mnichovu, třetím z původních dvanácti měst, které nemohlo do stanoveného termínu zaručit fanoušky v hledišti. Bavorská metropole nicméně o celkem čtyři zápasy nepřišla, neboť na červen počítají tamní úřady se zlepšením koronavirové situace a minimálně 14.500 diváky v Allianz Areně. Dalšími pořadateli závěrečného turnaje jsou Glasgow, Řím, Baku, Budapešť, Bukurešť, Kodaň a Amsterodam. Všechna tato města už dříve přislíbila, že během turnaje alespoň zčásti stadiony zaplní.

Česká reprezentace odehraje první dva zápasy v základní skupině D proti domácímu Skotsku a vicemistrovi světa Chorvatsku 14. a 18. června v glasgowském Hampden Parku, 22. června se pak střetne s Anglií v londýnském Wembley.