Vladimír Coufal: „Freiburg? Neznám hráče, který by řekl ne!“

Vladimír Coufal: „Freiburg? Neznám hráče, který by řekl ne!“

Nemlžil, nefabuloval. Obránce Slavie Vladimír Coufal během probíhajícího reprezentačního srazu vyložil karty na stůl. Přiznal, že obdržel nabídku od bundesligového SC Freiburg. Muž, který v uplynulých dnech se spoluhráči z Edenu slavil double, by se odchodu do Německa nebránil.

„OSLAVY DOUBLE JSME ZVLÁDLI“

„Se Slavií za sebou máme fantastickou sezonu. Nevím, jestli mohla být lepší. Jedině snad, že bychom vyřadili Chelsea ve čtvrtfinále Evropské ligy. Ale to bych chtěl asi moc. Zapsali jsme se do klubové historie, Slavia získala double po sedmasedmdesáti letech. Tehdy ještě hrál legendární Josef Bican. Oslavy byly na etapy. Ale myslím, že jsme je zvládli v duchu profesionalismu. (směje se) Slavili jsme po zisku titulu cestou z Ostravy a za tři dny po cestě z Olomouce, kde jsme vyhráli pohár. Pak jsme ještě porazili v derby Spartu a oslavy pokračovaly další dva dny. Unavený ale nejsem, týden jsem si odpočinul s rodinou.

„DOSTAL JSEM NABÍDKU OD FREIBURGU“

Jestli budu ve Slavii dál pokračovat, nevím. Dostal jsem totiž nabídku od Freiburgu. Jestli bych chtěl do Německa odejít? Když vám v šestadvaceti letech přijde nabídka z bundesligy, tak nad ní musíte minimálně přemýšlet. Zatím jsem nepoznal jediného hráče z českého týmu, který by na ni řekl ‚ne‘. Trenér Trpišovský bude mít asi opačný postoj než já. S vedením Slavie jsem o tom ještě nemluvil. Nestanovil jsem si termín, dokdy bych chtěl mít jasno. Varianta, že bych ve Slavii zůstal na play off o Ligu mistrů a případně potom odešel do Freiburgu, není reálná. Nemyslím, že by na mě tak dlouho čekali.

„V BUNDESLIZE SE MŮŽU MĚŘIT S TOP KLUBY“

Přiznávám, že se ve mně trošku perou dvě věci. Na jedné straně šance zahrát si jednu z nejlepších soutěží na světě, na té druhé možnost zakopat si se Slavií Ligu mistrů. Champions League je velké lákadlo. Přišel jsem do Slavie pro titul, což se mi vyplnilo. Double je navíc. Uplynulá sezona byla výjimečná, ale v bundeslize se můžu měřit s top kluby prakticky každý týden. Co jednou za čas zažíváte v Lize mistrů, máte v Německu pravidelně také. Bayern, Dortmund, Lipsko. V bundeslize vlastně hrajete Ligu mistrů pořád. A možná vám zápasy v ní dají ještě víc.

„ŠKODA, ŽE NA SRAZU NENÍ DARIDA“

Nechci předjímat, jestli by mi bundesliga seděla. To by se teprve ukázalo. Ale myslím, že je to pro mě lepší soutěž než třeba španělská La Liga. Tam nevím, co bych dělal. Odmala je mojí vysněnou soutěží anglická Premier League, bundesliga je co do kvality možná hned za ní. Je škoda, že na reprezentačním srazu není Vláďa Darida, mohl bych s ním o Freiburgu, kde hrával, pokecat. Kadeř (Pavel Kadeřábek) mi říkal, že je to krásné město v horách, mají sympatický stadion. Navíc jsem ve Freiburgu hrál s Libercem, není to tedy pro mě úplně neznámé prostředí.

„BULHARSKO I ČERNOU HORU MUSÍME PORAZIT“

Teď mám ale myšlenky pouze na reprezentaci. V pondělí začal sraz, který vyvrcholí kvalifikačními zápasy s Bulharskem a Černou Horou. Jsem moc rád, že můžu být u toho. Těšil jsem se strašně na kluky. Všichni víme, proč tu jsme. Kvalifikaci jsme rozjeli špatně, v Anglii jsme dostali pět gólů. Přestože jsme stáli proti favoritovi skupiny, očekávali jsme od sebe ve Wembley víc. Je jasné, že nadcházející dva zápasy musíme stoprocentně zvládnout. Jsem přesvědčený, že to dáme.“

VLADIMÍR COUFAL

Narozen: 22. srpna 1992. Výška: 174 cm. Váha: 75 kg. Stav: ženatý, manželka Hana, syn Nicolas (2,5 roku). Fotbalový post: obránce. Hráčská kariéra: Baník Ostrava (1999-2010), FC Hlučín (2010-2012), SFC Opava (2012), Slovan Liberec (2012-2018), Slavia Praha (2018-?). Česká reprezentace: 4 zápasy / žádný gól. Česká liga: 146/6. Největší úspěchy: čtvrtfinalista Evropské ligy (2019), vítěz české ligy (2019), vítěz MOL Cupu (2019), postup do základní skupiny Evropské ligy (2013, 2015, 2016), debut v A-týmu ČR (2017), člen reprezentačního výběru ČR do 21 let.