Václav Jemelka: „Byl to pořádný mazec!“

Václav Jemelka: „Byl to pořádný mazec!“

Zažil přelomový rok jak v české reprezentaci v elitní skupině Ligy národů, tak na klubové scéně. V srpnu totiž bleskově přestoupil z olomoucké Sigmy do mistrovské Plzně a rovnýma nohama skočil do Ligy mistrů, ve které čekali viktoriány kluboví giganti – Barcelona, Bayern a Inter Milán. Sedmadvacetiletý obránce VÁCLAV JEMELKA odkopal kompletní podzim, který se už chýlí ke svému závěru, a ještě navíc na levém beku, kde ho potřeboval mít v základní sestavě trenér Michal Bílek.

Program byl hrozně nabitý, zápasy šly rychle za sebou, takže nebyl ani čas se nějak extra pitvat ve výsledcích. I když jsme dostávali příděly, které nejsou nikdy příjemné, tak jsme si z toho odnášeli zkušenosti i zážitky. Je to Liga mistrů a narazili jsme v ní na evropské velkokluby. Museli jsme se pak rychle přeorientovat na domácí soutěž a aspoň v české lize podávat takové výkony, abychom si udrželi první místo v tabulce. Bylo to ale náročné se oklepat, když se na nás valila kritika medií a dostávali jsme i čočku od fanoušků. Za sebe musím říct, že zápasy byly skvělé, co se týče atmosféry a všeho okolo, zažíval jsem to úplně poprvé. Budu na to mít krásné vzpomínky, škoda, že jsme aspoň jeden bod nevydolovali.


NEJBLÍŽ K BODU JSME MĚLI DOMA S „BARCOU“!“

Nejblíž jsme k němu měli asi v úterním posledním zápase doma s Barcelonou, které vlastně už o nic nešlo. Neříkám, že zápas úplně podcenila, když nepřijel Lewandowski a šetřili nějaké hráče, i tak měli pořád obrovsky silnou sestavu. Hráli to, co potřebovali. My jsme, myslím, odehráli nejlepší zápas ze všech šesti, měli jsme hodně střel i pár závarů před její brankou. V těch ostatních utkáních nám soupeři dovolili jen to, co potřebovali. Druhý poločas doma s Bayernem byl také výborný, ale na bod to bylo pořád málo, protože jsme o půli prohrávali 0:4.


SE SPARTOU TO BYLO O JEDNOM GÓLU…“

V sobotu skončila naše rekordní šňůra ligových zápasů bez porážky, která trvala 35 zápasů. Myslím si, že Sparta na nás byla dobře připravená. Zvolila silnou sestavu do defenzívy a my jsme si s tím nedokázali poradit. Standardky byly na obou stranách, měli jsme z nich šance nebo polo šance, ve kterých nám to uteklo jen o kousek. Byl to vyrovnaný zápas o jednom gólu, ze hry žádné příležitosti prakticky nebyly, nakonec se také ze standardky opravdu rozhodlo. Sparta nás z ní pár minut před koncem bohužel potrestala a vyhrála, jinak by to nejspíš skončilo bezbrankovou remízou.


NECHCEME SI VÝBORNÝ PODZIM V ZÁVĚRU ZKAZIT!“

Fyzické i psychické síly ubývají, je to náročné. Naskočil jsem do toho prakticky hned po přestupu z Olomouce a odehrál jsem vlastně všechny zápasy, i když některé nebyly celé. Byl to mazec, jak to šlo rychle po sobě. Podzimní sezona je letos navíc kvůli mistrovství světa v Kataru zkrácená. Musíme se soustředit na to, abychom ji úspěšně dojeli, získali šest bodů a udrželi se na prvním místě v tabulce s náskokem před Slavií i Spartou. Doma se Brnem musíme odčinit před vlastními fanoušky sobotní porážku se Spartou a také v Praze s Pardubicemi chceme vyválčit tři body. Sice tam nebude taková bouřlivá kulisa, jako kdybychom hráli s Bohemkou, ale v komorním prostředí to svádí k tomu, aby byl fotbal takový neslaný, nemastný. Musíme se na to připravit a dojet podzim. Když nebudu počítat výsledky v Lize mistrů, tak byl podzim výborný. Určitě si to nechceme v úplném závěru zkazit.


LEVÝ BEK JE TROCHU NÁROČNĚJŠÍ NA BĚHÁNÍ…“

Dřív jsem levého beka hrával, pak jsem přešel na stopera, kde jsem už zůstal. Teď jsem se zase trošku přeorientoval zpátky na levého obránce. Holt to takhle vyšlo, samozřejmě mě nevadí hrát levého beka, jen je to trochu náročnější na běhání. Myslím si, že jsem tam svoji práci odvedl a docela rychle si tam zvykl. Nebyl v tom žádný problém, trenér potřeboval, abych tam nastupoval. S každým odehraným zápasem to bylo lepší a lepší, takže mě kouč může využít na obou pozicích v obraně.


NEJDŮLEŽITĚJŠÍ BUDE DÁT SE ZASE DO KUPY!“

Už máme nějaký nástřel, jak to bude v příštích týdnech vypadat. Hned po konci podzimu máme volno, dostaneme individuální plány a kolem Vánoc máme také nějaké tréninkové bloky. Teď bude nejdůležitější dát se po podzimu do kupy, máme i docela dost zraněných a být nachystaní na zimní přípravu, která nebude až tak dlouhá. Abychom dobře potrénovali a pokračovali v tom, co jsme na podzim nastavili. Těším se do Olomouce za rodinou, protože jsem některé lidi dlouho neviděl, nebyl vůbec čas je navštívit. S manželkou a dcerou určitě někam o dovolené vyrazíme. Už jsme se v Plzni zabydleli, ze začátku jsem byl na hotelu a žena mi potřebné věci dovážela, než jsme si zařídili bydlení. V neděli jsme byli na návštěvě u Vaška Pilaře, jeho paní měla narozeniny, tak jsme jí přišli popřát. Děti se znají, takže si spolu hrály, my jsme se bavili samozřejmě hlavně o našem fotbale a dívali se přitom v televizi na Premier League.“

VÁCLAV JEMELKA

Narozen: 23. června 1995. Výška: 187 cm. Váha: 81 kg. Stav: ženatý, manželka Andrea, dcera Mia (2). Fotbalový post: obránce. Hráčská kariéra: SK Uničov (2000-2011), Sigma Olomouc (2011-2020), Oud-Heverlee Leuven (Belgie, 2020-2021), Sigma Olomouc (2021-2022), Viktoria Plzeň (2022-?). Reprezentace: 7 zápasů / žádný gól. Největší úspěchy: starty ve skupinách Ligy národů a Ligy mistrů (2022).