Unikátní šampionát na vlastní oči

Unikátní šampionát na vlastní oči

Česká neúčast na mistrovství světa se protáhne minimálně na dvě dekády, pokud se národnímu týmu povede postoupit na příští šampionát, který bude mít ještě víc účastníků (48) a bude se v roce 2026 hrát poprvé ve třech zemích – Spojených státech, Kanadě a Mexiku, tedy po celém severoamerickém kontinentu. Oproti tomu současnému v Kataru to znamená nebetyčný rozdíl, neboť ten je naopak rovněž premiérově situován do jednoho města. V metropoli Dauhá a jejím blízkém okolí s výjimkou Al Bayt stojí všech ostatních sedm stadionů, což skýtá ohromnou výhodu jak pro zúčastněné týmy, tak desetitisíce fanoušků, kteří je doprovázejí. A pochopitelně také pro ty, kteří sem právě proto přijeli vidět unikátní šampionát na vlastní oči. Do této kategorie fotbalových neutrálů jsme patřili i my.

Navštívit během osmi dnů patnáct zápasů je pořádná porce, kterou by nebylo možné spořádat, kdyby vás nepřeváželo metro nebo speciální autobusy. I tak to byla někdy honička, protože vstupní identifikační procedury byly v několika vlnách, ale brzy si na ně člověk prostě zvykl, že k měsíčnímu svátku fotbalu s ohledem jeho bezpečný průběh prostě patří a v dnešní neklidné době obzvlášť.

Některé momenty se vám vryjí do paměti víc, některé se z ní postupně vypaří nebo je překryjí čerstvější vjemy. Do výkopu zápasu s Brazílií zbývala necelé půlhodinka, když z šatnového tunelu vystoupil švýcarský kouč Murat Yakin, ale neměl v plánu kontrolovat, jak se jeho svěřenci rozcvičují na nadcházející konfrontaci s „kanárky“. Vydal se podél hřiště a pak přes celou šíři za brankou, aby pozdravil svoje krajany v jejich fanouškovském sektoru. Že je patřičně svým výletem rozpumpoval, snad nemusím nijak zdůrazňovat, takže si pak nezadali co do temperamentního povzbuzování s Jihoameričany. Při zpáteční cestě ještě stihl stisknout ruku televizním reportérům a kameramanům, chystajícím se na živé předzápasové vstupy ze Stadionu 974. Po vítězném obratu v zápase pravdy se Srbskem, znamenajícím třetí švýcarský postup v řadě do play-off prohlásil: „Jsem hrdý na celý tým, odvedl vynikající výkon. A jsem šťastný za celý národ!“ Po předchozím expozé mu věříte, že jsou to slova od srdce, a protože se jedná o kosmopolitní Švýcarsko, tak ještě dvojnásob.

Na Mezinárodní stadionu Chalífa, který byl postavený už v roce 1976 a renovovaný pět let před světovým šampionátem, se hrálo utkání Ekvádor-Senegal. Vzhledem k tomu, že kolem trávníku se vine atletický ovál, byť zeleně přikrytý, máte to z tribuny logicky dál. Jenže když nad vámi senegalští bubeníci vytrvale, hlučně i monotónně buší do svých nástrojů, tak se hůř koncentrujete na dění pod sebou. A když mladý žurnalista z africké země, vzezřením i úsměvem připomínající amerického herce Eddieho Murphyho, se začal o pár míst vedle do rytmu vsedě pohupovat, bylo to s pozorností ještě horší. Po dvou vstřelených gólech úřadujících mistrů Afriky pak vystřihl oslavné taneční figury…

V německém sebemrskačství po překvapivém vypadnutí jednoho z největších favoritů už ve skupině, což se mistrům světa z Brazílie 2014 přihodilo poprvé v historii podruhé v řadě, téměř zapadlo, že zápas Kostarikou premiérově pískal trojlístek ženských rozhodčích. Jako hlavní Francouzka Stéphanie Frappartová, které s praporky asistovaly Neuza Backová z Brazílie a Karen Diázová-Medinaová z Mexika. A pouze statistici připomněli, že brankář Manuel Neuer si připsal devatenáctý start na mistrovství světa, čímž se oddělil na špici historického pořadí od svého krajana Seppa Maiera a brazilského gólmana Cláudia Taffarela, kteří odchytali o jeden zápas na šampionátech méně.

Katarští organizátoři mají vize, jak naloží s některými stadiony po skončení mistrovství světa. „974“, která je vytvořena z obřích kontejnerů (!), bude demontována a následně převezena jako dar do některé ze zemí, nedisponujících podobným fotbalovým stánkem. Má kapacitu 40 tisíc diváků, tak by se mezi zájemce mohlo postavit do fronty třeba i Česko, proklamativně stavící Národní stadion hezkou řádku let, což se ve většině středoevropských států mezitím povedlo realizovat. Mohli bychom aspoň tedy převzít název z Kataru, jehož mezinárodní volačka je právě 974, a připravit projekt Stadion 420…