Tomáš Chorý: „Nechám na hřišti všechno. Klidně i život!“

Během krátké doby stihl dva životní kroky. Svatbu a přestup do Plzně. „Kariérní byl důležitý, ten životní je víc. Život je víc než fotbal. Manželka mě podporovala od šestnácti let, vděčím jí za hodně,“ řekla dvacetimilionová zimní posila Viktorie deníku Právo a serveru sport.cz.

Na první fotce z porodnice vedle něj leží fotbalový míč. O cestě Chorého bylo evidentně rozhodnuto už tenkrát. „Táta hrával ligu za Lázně Bohdaneč. Nastřádal dvaadvacet startů a dal jeden gól. Proti Baníku míč dotlačil ve skluzu do sítě. Když jsem debutoval v lize, povídá mi: pořád ti chybí jedenadvacet startů a gól. Teď už jsem ho předhonil. Moje cesta ale jednoduchá nebyla, kvůli rychlému růstu,“ vypráví Chorý.

V šesté třídě měřil metr pětaosmdesát. Vytáhl se během krátké doby o třicet čísel, kolem kostí neměl svaly. Bylo mu zle, nemohl spát. „Míval jsem horečky a cítil se, jako když mě někdo tahá za nohy. Doktoři mi říkali, že s tím nic neudělám. Že až se obalí svaly, bolesti zmizí. Stalo se,“ podotýká Chorý.

Zastavil se těsně pod dvěma metry. Chybí mu do nich šest milimetrů. Také proto se inspiroval legendárním Janem Kollerem. „Obdivoval jsem jeho kariéru, ze Smetanovy Lhoty to dotáhl až do bundesligy. Pamatuju si, jak fanoušci šíleli, když šel do Dortmundu. Zatím jsme si ale podobní jen výškou,“ uvádí Chorý, který je pověstný důrazem v osobních soubojích. Pokud by měl sám sebe na hřišti bránit, prý by se pokopal.

„Vynesl bych se v zubech. A možná rovnou zabil. Na hřišti nenechám nikomu ani milimetr. Dojedu každého, ať mě to bolí, jak chce. Nechám na hřišti všechno. Klidně i život,“ přiznává Chorý.

Viktoria si ho vyhlédla jako náhradu za Michaela Krmenčíka, který by mohl v létě zamířit do zahraničí. Je mu jasné, že bude těžké se přes reprezentačního útočníka na jaře prosadit. „Přišel jsem se rvát, ne sedět na lavičce. Na druhou stranu musím myslet na to, že jsme jeden tým a jdeme za jedním cílem. Nebudu Michalovi dávat lokty na tréninku, rozhodnou výkony a góly. Když dostanu šanci na pár minut, dám gól a příště znovu budu náhradník, nevadí. Jsem tu pro Plzeň. Můj čas může přijít za rok, za dva,“ má jasno Chorý.

Zda stihne čtvrteční duel Evropské ligy na půdě Partizanu Bělehrad a následně nedělní ligu ve „své“ Olomouci, není jisté. V generálce na soustředění ve španělském Benidormu (výhra 2:1) se stal obětí brutálního faulu stopera čínského Hengfengu, jenž ho zasáhl kolenem do zad.

Robert Neumann

autor je redaktorem deníku Právo