Tomáš Chorý: „Belgie je pro mě posun v kariéře!“

Tomáš Chorý: „Belgie je pro mě posun v kariéře!“

Byla to blesková akce. Krátce před posledním ligovým zápasem v Olomouci si útočník Plzně TOMÁŠ CHORÝ sbalil věci a nabral směr Belgie. Do konce této sezony bude hostovat v prvoligovém celku Zulte-Waregem, součástí dohody mezi kluby je opce na trvalý přestup. Premiéru v novém působišti si může Chorý odbýt o víkendu v belgické lize.

„PŘESUN DO BELGIE SE SEBĚHL RYCHLE“

„Přesun do Belgie se seběhl strašně rychle. Neměl jsem vůbec myšlenky, že bych z Plzně odešel. Agentura Nehoda Sport, která mě zastupuje, ale byla napřed. Tři dny dopředu mi sdělili, že existuje možnost angažmá v Zulte-Waregemu. Nebral jsem to zprvu tolik vážně. Potom ale přišla oficiální nabídka a řekli mi: Tomíku letíš. Což bylo tři hodiny před ligovým zápasem s Olomoucí. Tak jsem se rychle sbalil a vyrazil do Belgie. Stihl jsem se krátce rozloučit s kluky a trenéry. Budou mi moc chybět, ale myslím, že Waregem je posun v mojí kariéře. Každý fotbalista by si chtěl vyzkoušet zahraniční angažmá. Jsem moc rád, že se mi tohle nyní splnilo.

 

„MYŠLENKY NA ODCHOD Z PLZNĚ JSEM NEMĚL“

Jestli jsem tušil, že po příchodu Zdeňka Ondráška z Dallasu půjde jeden z útočníků Viktorky, jak se říká, přes palubu? Upřímně, netušil. Kdyby se podařilo postoupit do základní skupiny Evropské ligy, vzhledem k náročnému programu by nemělo smysl redukovat kádr. Když Kobra přišel, neměl jsem opravdu žádné myšlenky na odchod. Vždyť na začátku sezony jsem byl útočníkem číslo jedna, potom mě bohužel přibrzdilo zranění. Až po vyřazení z pohárů se daly věci do pohybu. Mému stěhování do Belgie pomohla řada náhod, paradoxně právě zmíněné zranění.

 

„V KLUBU JE TO SKVĚLÉ“

Moje první dojmy z Waregemu jsou jen ty nejlepší. Nečekal jsem vůbec, že to v klubu bude až tak skvělé. Krásné zázemí, nádherný stadion, tréninkový kemp v blízkosti. Množství hřišť, obrovské možnosti pro hráče. Je tu k dispozici hotel, kde si hráči můžou kdykoli odpočinout. Mají každý vlastní pokoj. Každý den je pro tým připravené jídlo, svačina. Od A až po Z je tady úplně všechno. Jsem strašně rád, že v Belgii mohu být, že si mě klub vybral. Udělám maximum, abych se Waregemu za důvěru co nejvíc odvděčil. Myslím, že se mi tady bude hrát dobře.

 

„WAREGEM MÁ POHÁROVÉ CÍLE“

Se spoluhráči jsem už nějaká slovíčka v kabině prohodil, musím se do angličtiny víc ponořit. Bavili jsme se i s trenérem. Ptal se mě na Plzeň, co jsem byl ve Viktorce zvyklý hrát, co bych si představoval tady. Je tu o mě perfektně postaráno, pokud něco potřebuju, nevím si rady, hned za mnou někdo z klubu přijde s pomocí. Snaží se se mnou neustále komunikovat. Co jsem poznal, mužstvo je hodně kvalitní. Waregem má pohárové cíle. Nechytli sice začátek belgické ligy, ale Evropskou ligu tady může hrát i sedmý celek tabulky. Waregem už skupinu této soutěže hrál, tak proč by nemohl úspěch zopakovat?

 

„BYL JSEM ZA KRMENČÍKEM“

O víkendu jsem byl na návštěvě u bývalého spoluhráče z Plzně Michaela Krmenčíka, který působí v Bruggách. Zjistil jsem, že Bruggy jsou blízko, necelou hodinu autem, tak jsme se domluvili, že přijedu. Oba kluby měly o víkendu volno. Dali jsme si oběd a večeři, pokecali jsme. Pro Krmiho bylo také příjemné, že si s někým mohl pokecat česky, rodinu má nyní v Česku. Objednat jsme si tedy museli tedy anglicky. Ani jeden z nás není velký lingvista, ale obsluha nám v restauraci rozuměla. (smích)

 

„TĚŠÍM SE NA RODINU“

Krmi mi řekl spoustu užitečných rad ohledně belgické ligy, na co se mám připravit a podobně. Říkal mi, že tréninky jsou v Belgii v úplně jiné intenzitě, chodí se natvrdo do soubojů. Nikdo nikoho nešetří. Belgická liga je fyzicky náročná, běhavá. Krmi si nějakou dobu zvykal, teď už ale ví, kam od krajních hráčů čekat centry. V posledních zápasech se mu povedlo dát několik gólů, začíná se v Bruggách prosazovat. Moc mu to přeju. Jsme spolu neustále v kontaktu, i já jsem teď v Belgii sám. Když přijedu domů, musím koukat do zdi. Proto si s Krmim voláme. Nemůžu se už dočkat, až za mnou dorazí rodina.“

TOMÁŠ CHORÝ

Narozen: 26. ledna 1995. Výška: 199 cm. Váha: 88 kg. Stav: ženatý, manželka Tereza, dcera Elena (2 roky). Fotbalový post: útočník. Hráčská kariéra: Sigma Olomouc (2002-2018), Viktoria Plzeň (2018-2020), Zulte-Waregem (2020-?). Česká liga: 110 zápasů / 19 gólů. Největší úspěchy: mistr české ligy (2018), účastník základní skupiny do Ligy mistrů (2018), postup do jarní fáze Evropské ligy (2018), postup do první ligy (2017), člen reprezentačních týmů ČR do 16, 17, 18, 19, 20 a 21 let.