Tomáš Břečka: „Rád bych zůstal v zahraničí!“

Tomáš Břečka: „Rád bych zůstal v zahraničí!“

Uvízl v nepříjemné situaci. Fotbalovému obránci TOMÁŠI BŘEČKOVI hrozí, že bude na podzim bez angažmá. Na konci května totiž prožil šok. Vedení Kasimpasy mu sdělilo, že s ním dál nepočítá, a že si může hledat nový klub. Stejná slova mu ředitel tureckého klubu zopakoval po dovolené. Jenže záležitost má háček - nadále platnou smlouvu s tureckým klubem, která bývalému stoperu Jablonce vyprší až za rok...

„MÁM PŘIDĚLENÉHO TRENÉRA“
„Přiznávám, že moje nynější situace není ideální. Jak se všechno seběhlo? Na konci května mi vedení oznámilo, že se mnou nepočítá. S tím, že si můžu hledat nové angažmá. Po návratu z dovolené jsem si šel pro program, abych se s vedením viděl osobně. Jen mi zopakovali to, co po telefonu. Netrénuju s prvním týmem, dokonce nemůžu ani s béčkem. Mám přiděleného trenéra a fyzioterapeuta. Individuální plán si plním poctivě, nicméně moc dobře vím, že je to něco jiného než klasická příprava s týmem. Čekám, jestli se někdo ozve. Co mám zprávy od agenta, zatím toho příliš není. Vždycky je to o domluvě. Uvidíme, kdo se mi ozve, nebo jestli vůbec někdo. Každopádně rád bych zůstal ještě v zahraničí. Ani ne tak v Turecku, spíš jinde v Evropě.

„MOHLI MI TO ŘÍCT NAROVINU DŘÍV“
Nejsem zapšklý. Jen mě mrzí, že mi to mohli říct narovinu dřív. V zimě jsme na tom byli špatně, byli jsme na sestup, nepovedly se mně dva zápasy. Ředitel mi po nich řekl, že se mnou dál počítají, že se všechno zlomí. Jenže na jaře jsem přestal hrát, respektive jsem nastupoval jen sporadicky. Když někdo vypadl kvůli zranění nebo kartám. Přestože mi záskok vždy vyšel, příště jsem stejně nehrál nebo mě trenér ani nenominoval. Prý kvůli omezené kótě cizinců. Dva týdny před koncem sezony jsem navštívil ředitele znovu, abych se dozvěděl, jak chtějí situaci řešit, jaké se mnou mají plány. Zopakoval mi, že jsme skvělí kamarádi, že mě neplánuje uvolnit nebo vyhodit. No, a za čtrnáct dnů mi vedení oznámilo, že se mnou dál nepočítá.

„PŘIZNÁVÁM, JSEM Z TOHO NERVÓZNÍ“
Začátky soutěží se ale blíží, brzy začnou pohárová předkola. Jestli mám obavy z černého scénáře? Pokud by se nenašel zájemce, musel bych se prostě smířit s tím, že na podzim budu jen trénovat. Přiznávám, jsem z toho všeho trochu nervózní. Každým dnem víc. Jak jsem řekl, mojí prioritou je zůstat v zahraničí, nechtěl bych se zatím vracet do Česka. To ale neznamená, že bych tento krok odmítal. Prostě uvidíme. Věc se má tak, že Kasimpasa mě neuvolní ve statusu volného hráče. Mám s tureckým klubem ještě rok platnou smlouvu, budou si za mě nárokovat nějakou částku. Myslím, že je všechno otevřené. Nejsem sice zadarmo, ale zase to není tak, že by zájemce musel platit přehnanou částku.

„ANGAŽMÁ V KASIMPASE MĚ POSUNULO“
V Kasimpase jsem odehrál dvě a půl sezony. Je pro mě prvním zahraničním angažmá, které mě významně posunulo fotbalově. Stejně tak i po životní stránce. Turecká první liga je diametrálně odlišná od nejvyšší české soutěže. V Turecku se nehraje tolik týmově, jako v Česku. I proto jsem se naučil být víc sobec. Moc mě těší, že jsem se naučil hodně dobře anglicky, v klubu se totiž komunikuje především tímto jazykem. Mám i solidní základy turečtiny. Celkově jsem se osamostatnil. Člověku hodně dá a pomůže mu, když se musí o sebe v cizině sám postarat a prosadit se. Teď věřím, že brzy začnu novou životní a fotbalovou kapitolu.“

TOMÁŠ BŘEČKA

Narozen: 12. května 1994.
Výška: 185 cm.
Váha: 80 kg.
Fotbalový post: obránce.
Stav: svobodný.
Hráčská kariéra: FC Morkovice (2000-2005), 1. FC Slovácko (2005-2018), FK Jablonec (2018-2020), Kasimpasa (2020-?).
Česká liga: 98 zápasů/ 3 góly.
Turecká liga: 60/1.
Největší úspěchy: postup do základní skupiny Evropské ligy (2018), člen reprezentačního výběru ČR do 21 let.