Spartu definitivně opustil Kanga

Po dvou a půl letech skončil v pražské Spartě Guélor Kanga. Devětadvacetiletý gabonský záložník, který patřil k oporám týmu, nepodepsal s letenským klubem novou smlouvu a vrátil se do Crvene Zvezdy. O jeho konci ve Spartě se mluvilo už delší dobu. Po uplynulé sezoně mu vypršel kontrakt a už chyběl na startu letní přípravy. Pražané nabídli tvořivému středopolaři roční smlouvu s opcí na další sezonu, která by se automaticky aktivovala podle hráčových podzimních výkonů, on ale chtěl rovnou dvouletý kontrakt. Kontroverzní záložník spekulace o odchodu v minulých dnech sám přiživoval tím, že na sociální síti sdílel příspěvky o možném návratu do Crvene Zvezdy. Srbský šampion ho krátce poté, co se s ním rozloučili Letenští, představil na jako staronovou posilu.

Se Spartou na konci uplynulé sezony získal domácí pohár MOL Cup, první vítěznou trofejí pro Letenské po šesti letech. Ve finále v Liberci vstřelil z penalty rozhodující gól. "Za dva a půl roku, co v našem klubu působil, splňoval vše, jak bychom si představovali, ať už na hřišti i mimo něj, jen poslední tři měsíce před vypršením smlouvy. Respektoval týmová pravidla, dodržoval pokyny trenéra. Pak je to hráč, kterého tu chceme," konstatuje sparťanský sportovní ředitel Tomáš Rosický a dodává: "S ohledem na tento fakt a po zkušenostech s ním jsme vyhodnotili, že naší společnou cestou může být jen kontrakt, který bude hráče od samého začátku motivovat k tomu, aby nadále splňoval tato kritéria. Proto jsme navrhli model: hraješ, plníš úkoly trenéra, jsi disciplinovaný, máš dvouletý kontrakt. Takovou délku nové smluvní spolupráce si sám představoval. Model byl ale zároveň nastavený takto: nejsi disciplinovaný, nerespektuješ spoluhráče a kouče, pak nehraješ a budeš s námi jen rok." 

Kanga přišel do Sparty v lednu 2018 z Crvene Zvezdy a stal se jednou z opor týmu. V úvodním půlroce dal na Letné čtyři ligové branky, v dalších dvou sezonách nejvyšší soutěže si připsal shodně 12 gólů. V uplynulém ročníku byl druhým nejlepším týmovým střelcem za útočníkem Liborem Kozákem. Za Spartu odehrál 81 soutěžních duelů, ve kterých vstřelil 31 gólů.