Sparta se upíná k Rostovu nebo k Besiktasi

Sparta se upíná k Rostovu nebo k Besiktasi

Jediný bod chybí pražské Spartě k účasti ve třetím předkole nemistrovské fáze Ligy mistrů. Letenští se k možnosti boje o postup do vysněné základní skupiny této nejvýznamnější klubové soutěže velice upínají. Není divu, vždyť sparťané hráli skupinu Ligy mistrů naposledy v ročníku 2005/2006! Ligové soutěže napříč Evropou pomalu končí a rýsuje se složení třetího předkola Champions League, do kterého vstoupí i český vicemistr. Za předpokladu, že jím bude Sparta, která nasbírala svůj klubový koeficient ve výši 40,250 bodu, bude hodně záležet na vývoji jinde, konkrétně v Turecku a především v Rusku!

Letenští jsou na hranici nasazení, které umožní těšit se přece jen na hratelnější soupeře. Přitom postup ze třetího kola do play-off zajišťuje možnost bojovat o postup do skupiny Ligy mistrů a v případě neúspěchu je zajištěna účast ve skupině Evropské ligy.

Ve třetím předkole LM budou jistě nasazeni Šachtar Doněck, Ajax Amsterdam, a vicemistr Belgie, buď RSC Anderlecht, nebo FC Bruggy.  Nenasazeni budou určitě Steaua Bukurešť, Young Boys Bern, třetí tým francouzské ligy, kterým bude AS Monaco nebo OGC Nice, a vicemistr řecké ligy, buď Panathinaikos nebo AEK Atény.

O osudu Sparty se rozhodne v turecké lize, kde bojují o titul Besiktas a Fenerbahce. Pokud Besiktas uhájí vedoucí pozici, nebude to pro Spartu dobré. Fenerbahce má o 650 tisícin lepší klubový koeficient, zatímco Besiktas má koeficient výrazně horší.

Největší naději tedy musejí letenští vkládat do Rostova na Donu. Ten je tři kola před koncem ruské ligy na druhém místě, dva body za CSKA Moskva a dva body před Zenitem Petrohrad. Pokud Rostov skončí na druhém místě, bude nenasazený, zatímco Sparta ano! Bude-li Rostov až třetí, pak bude český vicemistr nenasazen.

3. předkolo Ligy mistrů

Koeficient Sparty Praha:  40,250

Nasazeni:

Šachtar Doněck                      81,976

Ajax Amsterdam                    58,112

RSC Anderlecht                      54,000

FC Bruggy                             43,000

Nenasazeni:

AS Monaco                            36,549

OGC Nice                              12,049

Steaua Bukurešť                    36,576

Young Boys Bern                    24,755

Panathinaikos                       14,940 

AEK Atény                               7,940

Zatím neurčeno:

Besiktas                               34,920

Fenerbahce                           40,920

Rostov na Donu                    11,716

CSKA Moskva                        48,716

Zenit Petrohrad                     93,216

 

V mistrovské fázi Ligy mistrů bude startovat Viktoria Plzeň s koeficientem 44,585 bodu. Ten Plzni zajišťuje nasazení ve třetím předkole LM, ale i v play-off, pokud tam ze třetího kola postoupí. Jen Olympiakos Pireus má ze všech evropských šampionů, hrajících předkola Ligy mistrů, lepší koeficient.