Skotský bolehlav

Vrtošivý los způsobil, že za necelý rok byl český fotbal na reprezentační i klubové úrovni několikrát konfrontován se skotským a pokaždé kolem toho byly nepříjemné okolnosti, které ne vždy souvisely přímo s děním na trávníku. To nejdůležitější měření sil je ale teprve před námi na EURO 2020 – úvodní utkání skupiny D 14. června v Hampden Parku v Glasgow.

Loni v září se rozjel národní tým náramně do druhého ročníku Ligy národů. V Bratislavě jednoznačně ve federálním derby porazil Slováky, jenže místo příjemného naladění na následující duel v Olomouci se Skotskem přišel šok. Kvůli pozitivnímu testu na COVID-19 u manažera Libora Sionka poslala hygienička kompletně reprezentaci včetně realizačního týmu do karantény v Praze! Prakticky přes noc se zrodil plán na vytvoření náhradního výběru, aby utkání s ostrovním soupeřem nebylo kontumováno. Dávali ho dohromady kouč „dvacítky“ David Holoubek s asistentem Radimem Kučerou. Po čtyřech letech, které uplynuly od EURO 2016 ve Francii, povolali k jubilejnímu třicátému mezistátnímu zápasu veterána, stopera Sigmy Romana Hubníka. Kromě něj měl ještě pět startů za „áčko“ pouze slávistický útočník Stanislav Tecl, ostatní nominovaní pak na Andrově stadionu debutovali. Po sympatickém výkonu domácí celek nakonec prohrál 1:2, měl ale překvapivě víc šancí, dvakrát orazítkoval tyč, takže si zasloužil minimálně bod za remízu. Jenže matematicky si připsal nulu, což byla nečekaná komplikace do českých postupových plánů proniknout mezi kontinentální elitu.

Také říjnové odvetě předcházela koronavirová selekce po předchozích utkáních na Kypru a v Izraeli. Do Glasgow neodletělo několik hráčů, v karanténě zůstal i trenér Jaroslav Šilhavý, takže tým proti Skotsku vedl jeho asistent Jiří Chytrý. Domácí se brzy ujali vedení, ale od té doby se hrálo na jejich polovině. Brankář Marshall byl neustále v permanenci, do šestnáctky létal jeden míč za druhým, ale bez gólového efektu. V říjnové a listopadové baráži o EURO 2020 Skotové uspěli až v penaltových rozstřelech nejprve doma s Izraelem a potom v Srbsku. Doplnili tak trojlístek Anglie, Chorvatsko a Česko ve své „domácí“ skupině D na kvarteto. Postup do skupiny A Ligy národů jim však ve finiši po porážkách na Slovensku a v Izraeli unikl právě na úkor Česka.

V březnovém osmifinále Evropské ligy přisoudil los pražské Slavii, která vyřadila špičkový anglický tým Leicester, dalšího soka z Britských ostrovů Glasgow Rangers. Remíza 1:1 v Edenu mírně favorizovala skotského šampiona do odvety, která však měla hlavně po přestávce skandální průběh. Brutální zákrok na brankáře Ondřeje Koláře, spousta dalších zákeřných faulů domácích hráčů, frustrovaných z nepříznivého vývoje a vedení hostů. Incident Kúdela-Kamara na hřišti i v útrobách stadionu není stále dořešený. Stoperskou opora červenobílých a národního týmu dostala trest na deset „ostrých“ zápasů, neuspěla ani u odvolací komise UEFA a na EURO 2020 se bude dívat bohužel jen v televizi…

Další bolehlav se zrodil ze striktních epidemiologických opatření, ze kterých nechce pořadatelské Skotsko během evropského šampionátu udělit účastníkům výjimku. Hrozba desetidenní karantény při pozitivním testu jediného člena výpravy sjednotila do jednoho šiku Česko a Chorvatsko, které nechtějí jít do očividného rizika. O víkendu proto zrušily svoje dlouhodobě rezervované hotelové základny ve skotských městech, budou se připravovat doma a k utkáním v Glasgow na otočku létat! Nebo že by proti sobě týmy nastoupily v Budapešti, která rovněž bude hostit zápasy EURO 2020?