Skalák postoupil s Brightonem do Premier League

Český reprezentační záložník Jiří Skalák považuje postup s Brightonem do anglické Premier League za vrchol své dosavadní kariéry a splněný sen. Pětadvacetiletý středopolař si užil i velkolepé oslavy, při nichž ho nadšení fanoušci nosili na ramenou. Brighton v pondělí doma porazil 2:1 Wigan a díky dalším výsledkům získal tři kola před koncem Championship jistotu přímého postupu. "Racci" se do nejvyšší soutěže vracejí po dlouhých 34 letech.

"Postoupili jsme na EURO s českým nároďákem, ale tohle je pro mě určitě nejvíc. Když jsem přestupoval do Brightonu, tak jsem řekl, že přicházím proto, abychom postoupili do Premier League. Teď se mi tenhle sen splnil, takže je to nejvíc, co jsem zatím dokázal," zdůrazňuje a připomíná spontánní oslavy s fanoušky na stadionu i v ulicích města.

"Po závěrečném hvizdu vběhli na trávník a během třiceti vteřin bylo plné hřiště lidí. My jsme se snažili dostat do šaten a strhla se taková euforie, že jsme začali slavit, že už je to hotové. Naštěstí nám Derby pomohlo a remizovalo, takže to bylo stoprocentní a mohly propuknout oslavy v plném proudu. Jeli jsme potom vlakem do centra, tam byli všichni fanoušci. Nosili nás na rukou ve vlaku a pak cestou do města na ramenou. Na tohle nikdo nikdy nezapomene!“, prohlašuje Skalák, který do Brightonu přestoupil loni v zimě z Mladé Boleslavi a v minulém ročníku s týmem neuspěl v play off.

Další oslavy jsou naplánované až na konec sezony. "Chceme tu ligu vyhrát, a když teď Newcastle prohrál, stačí nám jedna výhra a dotáhneme to do konce. Po sezoně máme letět do Las Vegas asi na šest dní. Ještě jsme se bavili o týdenním tréninkovém kempu ve Valencii," konstatuje odchovanec pražské Sparty, který je se sezonou maximálně spokojený, třebaže neměl pevné místo v základní sestavě: "Jsem za postup do Premier League šťastný a obětoval jsem tomu úplně všechno. Hrál jsem pro tým možná na úkor sebe. Ale tak to je, každý má v týmu nějaké úkoly a pozici a všichni dohromady jsme to zvládli!"

Šestnáctinásobný reprezentant zasáhl do třiceti z dosavadních 43 zápasů druhé anglické ligy, ve kterých zaznamenal pět asistenci, ale nedal žádný gól. "Možná statistiky mohly být lepší. Ale kdyby mi před sezonou někdo řekl, že to bude takhle, tak bych to určitě bral všema deseti…" V Brightonu by rád pokračoval a zahrál si vysněnou Premier League. "Mám tady platnou smlouvu, takže uvidíme, jak se to všechno vyvine. Bude záležet, jak moc tým posílí a jaký bude kádr. Ale věřím, že zůstanu. Do Premier League se strašně těším, protože zápasy s nejlepšími týmy na světě vás posunou vždycky dopředu!"