Senzační postupující i vyřazení

Finiš kvalifikací o postup na mistrovství světa 2018 v Rusku rozšířil listinu jeho přímých aktérů o další národní týmy. Z Evropy se kvalifikovaly kromě velmocí, jakými jsou finalisté posledního evropského šampionátu Francie a Portugalsko také Polsko, Srbsko i poprvé v historii Island. Ostrovní skandinávský stát, který bude co do počtu obyvatel nejmenším účastníkem, který tak plynule naváže na úspěšné vystoupení na EURO 2016, kde se senzačně probil až do čtvrtfinále.

Mnohem větší drama se však odehrálo v zámoří, kde překvapivě zůstali mimo postupové i barážové příčky tradiční abonenti světových šampionátů – Američané a Chilané. Fotbalistům USA, kteří nepřetržitě startovali mezi elitou od roku 1990, stačilo uhrát na hřišti beznadějně posledního Trinidadu a Tobaga remízu, která by jim objednala letenky do Ruska. Jenže senzačně prohráli 1:2, takže poprvé si na MS zahraje Panama, která udolala již postupující Kostariku, a nic na tom nemění ani pár dnů stará vysoká porážka 0:4 ve Spojených státech! Panamský prezident Rammel Fernández na začátku bouřlivých postupových oslav ihned vyhlásil státní svátek…

Nejzamotanější situace byla před závěrečnými zápasy v jihoamerické zóně, kde dokonce hrozilo vicemistrům světa Argentincům, že zůstanou sedět doma. Jenže kapitán Lionel Messi hattrickem v Ekvádoru odvrátil hrozící blamáž a svůj tým dovedl v tabulce na třetí místo, takže další celky se propadly dolů. Dvojnásobný kontinentální šampion Chile se po porážce v Brazílii 0:3 propadl až na šestou nepostupovou příčku, když zůstal o „prsa“ za Peru, které dostalo ještě šanci v kontinentální baráži proti Austrálii, hrající v Asii, podobně jako středoamerický Honduras proti Novému Zélandu.

V Evropě bude v listopadové baráži nasazeno kvarteto Švýcarsko, Itálie, Dánsko a Chorvatsko, kterým los určí za soupeře Švédsko, Severní Irsko, Řecko nebo Irsko.