Santos přitahuje české rekordy!

Obránce Ladislav Krejčí mladší zaznamenal nejrychlejší gól české reprezentace v samostatné historii. Třiadvacetiletý stoper pražské Sparty se v pátečním zahajovacím utkání kvalifikace EURO 2024 v Edenu proti Polsku prosadil už po 27 sekundách a jako první od rozdělení federace skóroval v národním A-týmu už v úvodní minutě.

Dosud se čtyři čeští reprezentanti v samostatné historii trefili ve druhé minutě. Povedlo se to Vladimíru Šmicerovi v září 2002 na Letné při výhře 5:0 nad Jugoslávií, o necelý rok později v dubnu 2003 Tomáši Rosickému při vítězství 4:0 na teplických Stínadlech nad Tureckem, kdy se rovněž jednalo o přátelský mezistátní duel. V říjnu 2007 otevřel Libor Sionko skóre při triumfu 3:0 v mnichovské Allianz Areně nad domácím Německem, čímž si národní tým v předstihu zajistil postup na EURO 2008. Michal Kadlec skóroval v říjnu 2011 ve finišující kvalifikaci o postup na EURO 2012 z penalty v Litvě. Český stoper v Kaunasu úspěšně proměnil i druhý pokutový kop pět minut před koncem a pečetil tak výhru 4:1.

Reprezentaci se v pátek také poprvé podařilo dát dvě branky během úvodních tří minut, v čase 2:10 zvýšil na 2:0 Tomáš Čvančara. Dva góly předtím vstřelil český tým nejrychleji v šesti minutách při výhře 2:1 nad Řeckem ve skupině na EURO 2012 v polské Wroclawi, kde byli jejich autory Petr Jiráček a Václav Pilař. Na řecké lavičce tehdy seděl portugalský kouč Fernando Santos, který v pátek večer v Edenu podobně bezmocně přihlížel jejich překonání ve své premiéře reprezentačního trenéra Polska!


Nejen československý rekord v rychlosti vstřelené branky vytvořil v závěrečném zápase ve skupině na mistrovství světa 1962 v chilském městě Viňa del Mar 7. června proti Mexiku Václav Mašek, který se trefil už v 16. sekundě. Mexičané sice měli výkop (!), ale s míčem se dostali jen k Masopustovi, který ihned přihrál sparťanskému ostrostřelci… Až teprve po čtyřiceti letech ho překonal na světovém šampionátu 2002 v Korejské republice a Japonsku turecký kanonýr Hakan Sükür, který rozvlnil síť v zápase s domácími Korejci už v 11. sekundě.


Tuzemský ligový primát drží dlouholetý reprezentant a člen prestižního Klubu ligových kanonýrů týdeníku GÓL Vratislav Lokvenc, který 15. května 1994 v první sezoně samostatné české nejvyšší soutěže ještě v dresu Hradce Králové vstřelil vedoucí branku „votroků“ v Liberci za necelých jedenáct sekund!