Šance s rizikem

Stará fotbalová pravda praví, že největším uměním trenérů je, jak dokáží pracovat a komunikovat s lavičkou náhradníků, aby neztratili kvůli menšímu hernímu vytížení motivaci a týmovou součinnost. I proto jim musejí dříve nebo později dát šanci na trávníku, aby se předvedli a zároveň tím poskytnout v nabitém termínovém kalendáři krátkodobý odpočinek nejvytíženějším oporám. Skrývá se v tom samozřejmě menší či větší riziko, proti jakému soupeři se k tomuto nutnému kroku odhodlají.

Během necelých tří týdnů záměrně zahýbali stabilizovanou základní sestavou Jaroslav Šilhavý u českého národního týmu a Jindřich Trpišovský u mistrovské Slavie. Reprezentační kouč tři dny po senzačním kvalifikačním triumfu v Edenu nad deset let neporaženou Anglií nasadil v přátelském mezistátním utkání na Letné se Severním Irskem prakticky kompletně jinou jedenáctku a do šaten odcházeli jeho zdecimovaní svěřenci s alarmujícím výsledkem 0:3, takže musel do druhé půle nasadit odpočívající hlavní tahouny, aby se pokusili odvrátit hrozící blamáž, která by i devalvovala velmi cennou předchozí výhru. Dva slepené góly Daridy a Krále potřebnou kosmetickou úpravu stavu zajistily, ale před nadcházejícím klíčovým zápasem o postup na EURO 2020 v Plzni proti Kosovu to bylo velmi důrazné memento i střemhlavý návrat z anglických oblačných výšin do tuzemské reality.

Kormidelník červenobílých sice takový radikální řez v osmifinále MOL Cupu proti Baníku v Ostravě neprovedl, ale porážka a vyřazení vítěze dvou posledních pohárových ročníků byly mnohem bolestivější. Suverénnímu ligovému lídrovi totiž hrozí, že pokud se neodlepí ve druhé polovině programu přetěžké skupiny Ligy mistrů z poslední příčky, budou hrát slávisté na jaře jen jedinou soutěž, byť je obhajoba titulu jedním z hlavních sezónních cílů. Pro kvalitní a početný hráčský kádr to není zrovna nejrůžovější perspektiva pouze jednoho utkání v týdnu… Podobně a s větší ostudou mohl dopadnout i plzeňský vicemistr, kdyby splihlý prapor viktoriánů na hřišti třetiligového Chlumce nezvedl střídající reprezentační forvard Krmenčík a hattrickem nevystřelil v prodloužení postup!