Řada zraněných a nováček Vlkanova

Trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý povolal na čtyři červnové zápasy Ligy národů jako jediného nováčka královéhradeckého záložníka Adama Vlkanovu. Ve výběru schází řada zraněných hráčů v čele s útočníkem Patrikem Schickem či středopolařem Antonínem Barákem, ze zdravotních důvodů vypadlo i několik slávistů včetně defenzivního univerzála Tomáše Holeše. Po roce a půl se do týmu vrací ofenzivní záložník Václav Černý a zpět v mužstvu je i uzdravený Vladimír Coufal.

Český tým si ve třetím ročníku Ligy národů poprvé zahraje elitní skupinu A, v červnu se představí nezvykle ve čtyřech zápasech. Nejprve 2. června přivítá Švýcarsko a o tři dny později rovněž v pražském Edenu bude hostit Španělsko. Za další čtyři dny nastoupí v Portugalsku a 12. června se představí v odvetě ve Španělsku. Vlkanova patřil v uplynulé ligové sezoně k hlavním oporám hradeckého nováčka, jemuž pomohl k nečekanému šestému místu v tabulce. Sedmadvacetiletý tvořivý záložník zaznamenal v ročníku nejvyšší soutěže osm branek a stejný počet asistencí. "Adam má za sebou vydařenou sezonu, za kterou si premiérovou pozvánku do národního týmu zaslouží. Má velký podíl na konečném ligovém umístění Hradce Králové, byl jeho ústřední postavou. Věřím, že nám ukáže, proč jsme mu dali důvěru," říká kouč.

Vedle nejlepšího střelce Schicka a tvořivého záložníka Baráka bude ze zdravotních důvodů postrádat i řadu dalších hráčů. Již delší dobu zraněni jsou obránci Jan Bořil, Ondřej Čelůstka a Tomáš Kalas a záložník Lukáš Masopust, vypadl také útočník Matěj Vydra. Ze Slavie se ze zdravotních důvodů omluvili zadák David Hovorka a záložníci Petr Ševčík, Lukáš Provod a Holeš, který byl vyhlášen nejlepším hráčem prvoligové sezony.

"Vyžádali jsme si jednotlivé lékařské zprávy, Tomáš Holeš měl nějaké zvýšené hodnoty v krvi," konstatuje technický vedoucí mužstva Tomáš Pešír, který zároveň plní roli reprezentačního manažera po konci Libora Sionka. "V nominaci chybí přibližně 10 hráčů, kteří mají zdravotní problémy. Snažili jsme se tak vybrat ten nejsilnější možný tým, který byl v danou chvíli k dispozici," prohlašuje Šilhavý, kterému je líto, že v červnových zápasech elitní skupiny A2 Ligy národů proti Švýcarsku a gigantům Španělsku a Portugalsku nebude moci nasadit nejsilnější sestavu. "Co na to říct… Ty absence mě mrzí. Tyhle zápasy jsou svátek pro všechny, nejen pro nás, pro trenéry, pro hráče, ale i pro fanoušky. Vidět světové hráče a zahrát si proti nim. Z toho pohledu je mi až líto, že nemůžeme udělat ten tým co nejsilnější, z těch nejlepších hráčů," přiznává a dodává: "Ale je to realita, nenaděláme s tím nic. Věřím, že kluci, co jsou v nominaci, se dokážou porvat o dobrý výsledek a předvést dobrý fotbal."

Reprezentanti si zahrají elitní skupinu Ligy národů poprvé v historii. "Chtěli bychom se v elitní skupině zachránit. Už to, že jsme tam postoupili, je obrovský úspěch. Jen je škoda, že ta konfrontace nemůže být se vším všudy, abychom byli v nejsilnějším složení. Ale věřím, že i tak uhrajeme dobrý výsledek, že nebudeme podělaní,"
říká odhodlaně. Jeho svěřenci v červnu odehrají čtyři zápasy. Trenér Šilhavý bude teprve řešit, jak mezi hráče rozloží zátěž.