Prohráli, ale herně nepropadli

Česká reprezentace zápasem ve Španělsku uzavřela červnový program Ligy národů. Svěřenci Jaroslava Šilhavého v Málaze prohráli 0:2, když o výhře domácích rozhodli Carlos Soler a Pablo Sarabia. V základní sestavě dostal šanci mezi třemi tyčemi tentokrát Aleš Mandous. Ve stoperské trojici společně s Davidem Zimou a Jakubem Brabcem nastoupil Václav Jemelka. Na krajích zálohy hráli od úvodního hvizdu Václav Černý a Jakub Pešek. Ihned od začátku utkání byli domácí hodně aktivní a v podstatě trvale v držení míče. Čeští fotbalisté poctivě a důsledně bránili, snažili se napadat a čekat na případnou chybu. První z nich přišla v 11. minutě, kdy se míče po dobrém napadání zmocnil Jan Kuchta, ale po jeho přiťuknutí se sice dostal k míči Pešek, ale po zasekávačce do středu hřiště střelou jen trefil blokující obránce. Další chyba v domácí rozehrávce přišla v 18. minutě, kdy ztratili míč ve středu hřiště a Černý jedovatě vypálil levačkou. Domácí brankář musel rychle na zem a míč trochu se štěstím vyrazil. Je o pár desítek vteřin později Coufal vystihl rozehrávku na svojí straně, míč předal Černému, který skvělou přihrávkou vyzval do sóla Kuchtu v podobném stylu, jako v zápase v Edenu. Kuchta tentokrát střílel tísněn obráncem z většího úhlu a brankář Simón míč chytil.

Domácí výběr se nakonec dostal do vedení díky vůbec první střele na branku ve 24. minutě, kdy Carlos Solerzužitkoval přesnou střelou zblízka přihrávku od Asensia. Soler byl ve své další šanci ve 28. minutě, kdy se ocitl opět po rychlém zaseknutí sám před Mandousem, ale podklouzl a branku netrefil. Zároveň si při této akci během obranného zákroku zranil Michal Sadílek, kterého nahradil Alex Král. Simón opět hodně zariskoval ve 32. minutě při rozehrávce, Pešek míč vystihl, ale následně nedokázal přesně najít před brankou Kuchtu, který by zakončoval do odkryté brány, ani z druhé vlny nabíhajícího kapitána Součka.  

Na začátku druhého poločasu se dokázal dostat do velké šance opět Pešek, jenž si zpracoval míč do běhu za zády obránce a pokusil se pohotově přehodit domácího brankáře, míč ale poslal nad břevno. Po hodině hry udělal trenér Šilhavý dvě změny, když Václava Černého a Jan Kuchtu nahradili Adam Hložek s Václavem Jurečkou. O pár minut později se blýskl Alexe Král, který napřáhl z poměrně velké dálky pravačkou, a i když míč letěl kousek vedle branky, gólman Simón raději v pádu vyrazil na roh. Španělé zvýšili vedení na konečný rozdíl dvou branek v 75. minutě po akci střídajících hráčů. Rozjel ji mladíček Gavi, k míči se poté dostal Ferran Torres, jenž našel z pravé strany přesně nabíhajícího Pabla Sarabia, jenž míč doklepl do odkryté branky jen tři minuty poté, co přišel na hřiště místo Asensia.

Liga národů - skupina A2

ŠPANĚLSKO - ČESKO 2:0 (1:0)

Branky: 24. Soler, 75. Sarabia. ŽK: Carvajal(Španělsko). Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongu (všichniTurecko)

Španělsko: Unai Simón - Carvajal, Eric García, InigoMartínez, Alonso (78. Alba) - Soler (59. Gavi), Rodri, Koke (79. Busquets) - Asensio (72. Sarabia), Morata(59. Torres), Olmo. Trenér: Luis Enrique.

Česko: Mandous - Zima, J. Brabec, Jemelka - Coufal, M. Sadílek (30. A. Král), T. Souček, Zelený (79. Kalvach) V. Černý (59. Hložek), Kuchta (60. Jurečka), Pešek (79. Tecl). Trenér Šilhavý.

JAK TO VIDĚL TRENÉR JAROSLAV ŠILHAVÝ?„Myslím, že jsme naší aktivitou Španěly zaskočili. Nezalezli jsme, hráli odvážně, škoda, že jsme nepřidali gól. Odehráli jsme výborný zápas, který jsme mohli navíc zdramatizovat, z aktivního pojetí pramenily i šance, které jsme si vytvořili. Známe sílu španělského fotbalu a skvělých hráčů, které reprezentace má. Proto jsem si myslel, že nás s podporou diváků zatlačí mnohem víc. Tohle jsou zápasy, které nás posouvají, hráče i nás trenéry, protože jde o obrovské zkušenosti. Když jsme před střetnutím napsali španělskou sestavu na tabuli a za jmény hráčů uváděli Barcelona, Real, Chelsea, Manchester City, vypovídalo to o síle soupeře všechno. A my jsme jim čelili skutečně s mužstvem, v němž řada reprezentantů moc zkušeností neměla.“