Pomůže Čech Čechům?

Nedělní finiš anglické Premier League zajímal i český ligový fotbal, konkrétně budoucího mistra, a také vítěze národního poháru MOL Cupu. A z Anglie přišly dobré zprávy. Už teď je jisté, že mistr FORTUNA:LIGY má v každém případě zajištěnu podzimní účast v jednom z evropských pohárů. A šance padesát na padesát se rýsuje i pro vítěze MOL Cupu!

Protože vítěz Ligy mistrů si v každém případě vybojuje účast i z domácí ligy (Premier League), je jisté, že dojde k posunům, které jsme zaznamenali i vloni. Tehdy na tom „vydělala“ Viktoria Plzeň, protože šla přímo do skupinové fáze Ligy mistrů. Česko totiž bylo v žebříčku koeficientů na 11. místě.

Nyní je na 11. místě Rakousko, takže se Red Bull Salcburk (konečně) dostane do skupinové fáze Ligy mistrů. Nebude tratit ani český mistr (po víkendu s největší pravděpodobností Slavia), protože Česko je 13. v žebříčku koeficientů, a to znamená, že se český mistr posune z 3. předkola do 4. předkola. Pokud by v něm vyhrál, šel by do skupinové fáze Ligy mistrů, v případě prohry půjde do skupinové fáze Evropské ligy. Ve čtvrtém předkole LM by na Slavii, za předpokladu, že by se do play-off dostali předpokládaní favorité, čekal někdo ze čtveřice nasazených Ajax Amsterdam, FC Kodaň, Dinamo Záhřeb či Young Boys Bern. Červenobílí by byli nenasazeni.

Je zde nečekaná naděje i pro vítěze MOL Cupu, popřípadě třetí tým ligové tabulky, pokud by MOL Cup vyhrála pražská Slavia.

Vše má v rukách Arsenal a jeho český brankář Petr Čech. V případě výhry v Evropské lize nad Chelsea by si „Kanonýři“ zajistil přímo účast v Lize mistrů. A protože Arsenal zároveň skončil doma v Premier League na 5. místě, znamenající přímou účast ve skupině Evropské ligy, toto místo by bylo volné!

Podle reglementu Evropské ligy (viz článek 3.07) se nedoplňuje jiným anglickým klubem, ale klubem ze země, která je v tabulce koeficientů na řadě. A to je jako třinácté v pořadí Česko! Znamenalo by to, že Baník Ostrava, nebo - v případě výhry Slavie v MOL Cupu - třetí tým ligy, tedy s největší pravděpodobností Sparta, by šel přímo do skupinové fáze a vyhnul by se povinnosti hrát dvě předkola. Tak to vychází z výkladu zmíněného článku, oficiálně musí výklad definitivně potvrdit UEFA. Což by měla být jen formalita!

Český fotbal tedy čeká zajímavý závěr sezóny. Příští týden ve středu se v Olomouci rozhodne, který klub bude fandit Arsenalu, aby 29. května v Baku vyhrál Evropskou ligu. Buď to bude Baník, porazí-li ve finále Slavii, nebo Sparta, která by se těšila z tohoto privilegia díky výhře svého největšího rivala! Pokud by v Evropské lize zvítězila Chelsea, české naděje na přímý postup do skupiny Evropské ligy by vzaly za své. Naopak by se radoval třetí tým francouzské ligy, tedy Olympique Lyon, který by se posunul přímo do skupiny Ligy mistrů...