Poloviční body i spokojenost

Aritmetika před venkovním kvalifikačním dvojzápasem byla jasná – zisk šesti nebo čtyř bodů by byly úspěšným výsledkem balkánské mise v Kosovu a Černé Hoře, neboť by český národní tým výrazně posunuly k cílové metě – postupu na EURO 2020. A protože se propadák v Prištině podařilo zaretušovat výhrou v Podgorici, je logicky i spokojenost pouze poloviční, byť se se po třech dnech svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého vrátili zpátky na druhou postupovou příčku ve skupině A. Pod oba výsledky se podepsala téměř identická základní sestava, kouč do ní sáhl jen posílením slávistické kostry, kdy na post pravého obránce zařadil Coufala místo Kadeřábka.

Nebyl to během tří dnů výkonnostní obrat o 180 stupňů s oku lahodícími kombinačními akcemi. Markantně se však zvýšil důraz v osobních soubojích včetně včasného přistupování k protihráčům, takže Černohorci neměli zdaleka tolik prostoru pro ofenzivní výpady, jakého se trestuhodně dostalo fotbalistům Kosova, praktikující podobný herní styl. Proč tomu tak bylo, to vědí asi jen sami čeští reprezentanti…

Druhý diametrálně odlišný faktor se odehrál po vedoucí brance. Po Schickově trefě v Prištině se žádné doražení hostitelů druhým gólem nebo alespoň „podušení“ v co nejdéle trvajícím pro ně nepříznivém stavu prakticky nekonalo. Za pouhé čtyři minuty bylo vyrovnáno a Kosovo se zpátky vrátilo do zápasu, který nakonec po dalším kiksu české defenzívy otočilo ve svůj prospěch. V Podgorici na přesnou hlavičku Součka navázal z další standardní situace pohotovou střelou z vápna za čtyři minuty Masopust. Od té doby měla česká jedenáctka dění na trávníku plně pod kontrolou až do závěrečného hvizdu, před kterým dovršil kopii červnového výsledku z Olomouce z penalty Darida.

I když se paralelně v Southamptonu zrodil hokejový výsledek 5:3, Angličané měli režii utkání plně pod kontrolou a jejich postup na evropský šampionát, v němž bude kolébka fotbalu hostit nejvíce zápasů i jeho vyvrcholení, je skálopevnou jistotou. Nijak je nerozhodilo ani namazání hostujícímu Berishovi hned v první minutě do gólového brejku. Už do přestávky nadělili Kosovu „bůro“, ve druhé půli mu sundáním nohy z plynu povolili další korekci hrozícího debaklu, naopak snajpr Kane neproměnil penaltu. O druhé místo to bude bitva až do konce podzimního kvalifikačního finiše. Mohou ji paradoxně rozhodnout i domácí duely se suverénním lídrem, který se v říjnu představí v Praze a v listopadovém epilogu v Prištině, jestli své soky ve skupině obere o všechny body jako dosud…