Pavlenka penaltovým hrdinou

Čeští reprezentanti Jiří Pavlenka a Theodor Gebre Selassie pomohli Brémám k dramatickému postupu do čtvrtfinále Německého poháru přes favorizovaný Dortmund, který je se sedmibodovým náskokem lídrem bundesligy. Borussia v prodloužení dvakrát vedla, ale Werder dokázal odpovědět a následně vyhrát v penaltovém rozstřelu. V něm dvěma chycenými penaltami zazářil brankář Pavlenka, jenž byl zvolen hráčem utkání.

Brémy šly rychle do vedení, když Gebre Selassie vybojoval přímý kop, z něhož Kruse vyzval ke gólové teči Rashicu. V závěru poločasu ale vyrovnal přímým volným kopem Reus, který nedal Pavlenkovi šanci. Zápas šel do prodloužení a v něm Dortmund dvakrát vedl góly Pulisice a Hakimiho, proti jejichž střelám zblízka měl měl český gólman jen malou šanci zasáhnout. Jenže Brémy dokázaly vždy vyrovnat. Nejprve skóroval zkušený útočník Pizarro a minutu před koncem po rohovém kopu Harnik. Rozhodnout tak musely pokutové kopy.  

V nich exceloval šestadvacetiletý brankář, který se neukvapil a první dva pokusy domácích ustál, což mu umožnilo reagovat na nepříliš dobře umístěné střely Alcácera a Philippa. Brémy naopak všechny své čtyři penalty proměnily. "Jsme v dalším kole, to je skvělé. Nevím proč, ale byl jsem si jistý, že obě první penalty chytnu," říká brémská „jednička“ mezi tyčemi. "Pomohlo mi, že Jiří chytil první penalty. Ale i tak jsem si byl od začátku jistý, že já tu svoji proměním," zdůrazňuje autor rozhodující penalty a kapitán Werderu Max Kruse. Jen slova chvály měl pro své hráče trenér Florian Kohfeldt. "Byl to dramatický zápas s mnoha zvraty. Musím složit týmu obrovský kompliment za to, jak se vyrovnal s překážkami. Bylo to 120 minut neskutečného boje, který jsme vyhráli díky chytrosti a vášni,"konstatuje kouč Brém, které svého čtvrtfinálového soupeře dozvědí při losu 10. února.