Pavel Zavadil: „Skočil jsem do toho rovnýma nohama!“

Pavel Zavadil: „Skočil jsem do toho rovnýma nohama!“

Svůj rekord záložník PAVEL ZAVADIL už s nejvyšší pravděpodobností nevylepší. Nejstarší hráč, který kdy hrál českou ligu, po konci podzimu přešel do pozice sportovního manažera Opavy. V nové roli se notně činí. Během třech týdnů se významně podílel na příchodech osmi posil, které mají poslednímu týmu tabulky pomoct k záchraně.

„POTŘEBOVALI JSME UDĚLAT POSILY“

„V roli sportovního manažera jsem necelý měsíc. Neměl jsem moc času o přechodu z pozice hráče víc přemýšlet. Byť jsem se nějakou dobu připravoval, musel jsem do toho skočit rovnýma nohama. Potřebovali jsme rychle udělat posily, o kterých jsme přesvědčeni, že nám můžou pomoct k záchraně. Aby v Opavě byla dál liga. Tohle byla první věc, na které jsem potřeboval pracovat. Jsem rád, že mi kluci z realizačního týmu a z vedení pomáhali, jde o společnou věc nás všech. Mám radost, že týden před startem do jarní části máme kádr uzavřený. Teď je čas na vyladění, abychom byli co nejlíp připravení.

 

„CHCEME LIGU UDRŽET“

Přišlo osm hráčů. Musím říct, že jsem se poslední týdny nezastavil, bylo toho hodně. Skončili jsme podzim kvůli nákaze COVIDem v týmu o dvě kola dřív, situaci jsme bleskově zanalyzovali. Bylo jasné, že do kádru musíme sáhnout, pokud chceme ligu udržet. Naši mladí hráči musejí projít vývojem, přes kluby v nižších soutěžích. Nejde jít hned z dorostu do první ligy. Tohle zvládne možná jeden hráč, ne deset. Proto jsme přivedli kluky, kteří jsou ligou obouchaní, kteří ji znají. Přestože jich nyní na trhu tolik není, jsem rád, že se nám jich povedl přivést takový počet.

 

„DO NOVÉ ROLE JSEM VSTOUPIL SPRÁVNĚ“

Fotbalistům po kariéře chybí kontakt se spoluhráči, kabina, legrácky v ní. Musím říct, že jsem ani neměl čas nad tímhle přemýšlet. Jasně, nynější práce je něco jiného. Jako hráč se vlastně staráte jen o sebe. Připravíte se ráno na trénink, den máte úplně jinak postavený. Funkce sportovního manažera je náročnější. Ale strašně mě baví a naplňuje. Myslím, že jsem do této role vstoupil správně. Mám navíc kolem sebe lidi, na které se můžu stoprocentně spolehnout. Učím a seznamuju se s novou prací za pochodu. O čem jsem nevěděl, pomohli mi kluci z realizáku nebo z vedení

 

„VZALI MI UŽ ČÍSLO“

Zásadní je pro mě také spolupráce s trenérem. S Radkem Kováčem se známe strašně dlouho, máme podobný pohled na fotbal. Což je moc důležité, jinak by spolupráce nemohla fungovat. Shodli jsme se na všech hráčích, které jsme angažovali. Věříme, že nám pomůžou, čeká nás těžké jaro. Když jsem v polovině prosince novou roli přebíral, řekl jsem, že pokud by to na jaře hořelo, tým měl personální problémy, budu připravený. Nikdy neříkej nikdy, ale vzali mi už i číslo. (směje se) Takže si myslím, že ne. Musela by nastat mimořádná situace, která by nás dohnala k tomu, že by bylo nutné, abych nastoupil. Na moji pozici máme Christa Tiéhiho. Je to skvělý hráč.

 

„MUŽSTVU ABSOLUTNĚ VĚŘÍM“

Naplno se teď věnuji práci sportovního manažera, byť jsem s mužstvem absolvoval tři tréninky. Jen jsem oživil fyzičku. Spíš jsem ale sledoval, jak hráči vypadají, chci je mít pod kontrolou. Vždycky jsem dával fotbalu sto procent, takhle chci jet dál. Vím, že na mně leží velký díl zodpovědnosti. Ale tu jsem vnímal už jako hráč. S přibývajícími roky víc a víc. Vím, kde se v tabulce pohybujeme, kolik máme bodů. Mužstvu i realizačnímu týmu absolutně věřím. Potřebujeme samozřejmě výsledky. Může se na jaře stát cokoli, nemusí se záchrana povést. Musíme však pro ni udělat maximum, mít čisté svědomí.

 

„BUDU POŘÁD FÉROVÝ“

S kluky jsem byl ještě před měsícem v kabině, teď některým z nich musím říkat i nepříjemné věci. Například, že odejdou na hostování. Ale i tyhle záležitosti k fotbalu prostě patří, takový je fotbalový život. Také jsem si tím jako hráč prošel. V takových situacích nebývá někdy reakce dotyčných hráčů pozitivní, jenže já jsem zvyklý říkat věci narovinu. Tak, jak jsou. I když leckdy bolí. Razím zásadu, že lepší je všechno říct hned napřímo, než aby se to dotyčný dozvěděl oklikou. Můj přístup se nemění, budu se ke všem chovat férově dál.“

 

PAVEL ZAVADIL

Narozen: 30. dubna 1978. Výška: 179 cm. Váha: 72 kg. Stav: přítelkyně Romana, synové Nikola (16) a Matyáš (7). Fotbalový post: záložník. Česká liga: 277 zápasů / 29 gólů. Hráčská kariéra: Sokol Pňovice (1985-1987), Sigma ZTS Olomouc (1987-1992), Uničov (1992-1998), Sigma Olomouc B (1998-1999), Ratíškovice(1999-2000), Drnovice (2000-2001), Sparta Praha (2001-2003), Příbram (2003-2004), Maccabi Haifa (Izrael, 2004), Baník Ostrava (2004-2005), Aris Soluň (Řecko, 2005), Mjälby (Švédsko, 2005-2006), Växjo (Švédsko, 2006-2008), Örgryte Göteborg (Švédsko, 2008-2011), Mjälby (2011-2012), Zbrojovka Brno (2012-2017), SFC Opava (2017-2020). Největší úspěchy: vítěz české ligy (2002/2003), vítěz izraelské ligy (2003/2004), postup do první ligy (2018).