Opona padá a hned se zvedá

Finále Ligy národů v Portu a druhé zápasy červnového kvalifikačního termínu spustily definitivně oponu za prodlouženou sezonou 2018/2019. Jaká byla z českého pohledu? Na reprezentační úrovni hodně rozkolísaná. Podzimní bídné výkony a výsledky ve skupině B Ligy národů vyústily po debaklu v Rusku v odvolání trenéra Karla Jarolíma. Jeho nástupce Jaroslav Šilhavý zachránil dvěma výhrami nad Slovenskem setrvání ve druhém evropském výkonnostním koši právě na úkor nejbližšího souseda

Jarní unikátní dvojzápas s giganty Anglií a Brazílií přinesl nejprve kruté vystřízlivění z přehnaného optimismu při kvalifikačním vstupu ve Wembley a potom sympatické vystoupení proti „kanárkům“ v Edenu. Národní tým však vítězně zvládl to nejdůležitější - v pátek a v pondělí klíčová domácí utkání o EURO 2020 s Bulharskem a Černou Horou, takže do podzimního finiše kvalifikace půjde v solidní postupové pozici z druhého místa. Když jsme u těch postupů, tak nesmíme zapomenout na juniorské reprezentační výběry. „Sedmnáctka“ a „devatenáctka“ si vybojovaly start na závěrečných turnajích mistrovství Evropy, což se oběma společně v jednom roce naposledy povedlo před osmi lety.

Také české kluby se na evropské scéně neztratily. Slavia sice nepostoupila do skupinové fáze Ligy mistrů, ale v Evropské lize dokráčela až do čtvrtfinále, když v jarním play-off senzačně vyřadila Genk a především Sevillu. Z kola ven ji poslal až pozdější vítěz Chelsea, která se však v dramatické londýnské odvetě na postup hodně nadřela. Mistrovská Plzeň uhrála v Champions League sedm bodů, které ji rovněž posunuly do evropského jara. Také Jablonec po premiérovém přímém postupu do skupiny Evropské ligy nepropadl a při větších mezinárodních zkušenostech, které Severočechům scházely hlavně v koncovkách některých utkání, mohl i on sahat po postupu. Slávisté vyhráli nejen mistrovský titul, ale opět i MOL Cup, takže slavili double po dlouhých 77 letech!

Domácí nejvyšší soutěž zažila průlomovou novinku. Po skončení třiceti kol pokračovala nadstavbovou částí ve třech skupinách. Přímý sestup postihl jen poslední tým (Duklu), další dva (Karviná a Příbram) dostaly možnost reparátu v baráži se druhým a třetím celkem ze druhé ligy, kterou také využily. Nenaplnil se však jeden z hlavních argumentů této změny letitého herního systému – zvýšená návštěvnost. Na tuzemských trávnících začal také úřadovat VAR. Tím, že byl videorozhodčí z technických důvodů jen na třech utkáních z osmi v každém kole, tak nebylo jeho zavedení vnímané jako jednoznačný přínos.

Po krátké dovolené se opona nové sezony už zase zvedla, neboť první ligové týmy zahájily letní přípravu na ni. Oproti loňsku je totiž čeká ostrý start již o týden dříve v polovině července…