Ondřej Petrák: „Prožívám nejhezčí období kariéry!“

Ondřej Petrák: „Prožívám nejhezčí období kariéry!“

Prošel všemi mládežnickými reprezentacemi, před třemi lety patřil mezi klíčové muže jedenadvacítky na domácím mistrovství Evropy. Následující tři roky ONDŘEJ PETRÁK však pouze zpovzdálí sledoval, jak jeho bývalí parťáci naskakují do A-týmu. Jeho pozvánky míjely. Teď se záložník bundesligového Norimberku konečně dočkal.

„Z NOMINACE JSEM BYL V ŠOKU“

„Obdržel jsem nyní první nominaci do národního týmu. Nevím, jestli cítím zadostiučinění. Ale přiznávám, že zpočátku, když klukům na rozdíl ode mě chodily pozvánky, mě to trochu mrzelo. Ale měl jsem také období, kdy jsem byl zraněný a nehrál pravidelně. Takže i to byl jeden z důvodů, proč mě míjely. První indicií, že bych se mohl v áčku objevit, byla předběžná nominace, která do Norimberku dorazila před začátkem bundesligy. Věděl jsem, že možnost, jet na nároďák, existuje. Po prvním kole s Hertou to bylo stoprocentní. Přiznávám, byl jsem v šoku.

„VIRÓZA MĚ DO ZÁPASU NEPUSTILA“

Cítil jsem, že by mně trenér Jarolím mohl dát šanci v pondělní přípravě v Rusku. Těšil jsem se, protože se hrálo na nádherném stadiónu v Rostovu, na kterém se uskutečnilo i nedávné mistrovství světa. A navíc bych zřejmě nastoupil na mé oblíbené pozici defenzivního záložníka. Na stoperu jsem totiž nehrál delší dobu. V přípravě jsem tam sice zaskočil, ale to jsou úplně jiné zápasy. Poslední dobou hraju jenom na šestce, myslím, že se mi dařilo, a proto jsem se také dostal do nominace. Ale viróza mně, bohužel, vystavila stopku, takže jsem si během dvou utkání nepřipsal ani minutu…

„SLAVIA HRAJE NEJLEPŠÍ FOTBAL V LIZE“

Jako slávistovi je mi moc příjemné, že v národním mužstvu je tolik kluků ze Slavie. V juniorských reprezentacích to bývalo naopak, třeba devět sparťanů a dva slávisti. S většinou klukům v reprezentaci se znám, s některými jsem hrával v mládežnických reprezentacích. Naposledy za jedenadvacítku před třemi roky na domácím mistrovství Evropy. Třeba s Jardou Zmrhalem jsme v áčku Slavie společně začínali profesionální kariéru. Slavii se teď hodně daří, hraje nejlepší fotbal v lize. Sleduju každý její zápas, ten poslední doma s Plzní byl úplně vynikající. (směje se)

„POSTUPOVÉ OSLAVY BYLY VELKÉ“

Ke konci uplynulé sezóny jsem začal nastupovat v základní sestavě. Zůstal jsem v ní i v úvodních dvou kolech první ligy. Odehrál jsem celé zápasy s Herthou Berlín a Mohučí, potom i vítězné utkání v Německém poháru. Nevím, jestli mám životní formu, ale pravděpodobně prožívám nejhezčí období svojí kariéry. Čtyři sezóny jsme v Norimberku čekali na návrat do bundesligy, byl to jeden z mých hlavních cílů. Oslavy byly velké, celé město s námi žilo. Obrovský zážitek. A za tři měsíce mi přišla pozvánka do reprezentace. Nádhera.

„BUNDESLIGA JE VÍC O FOTBALE“

Pokud mám srovnat první a druhou nejvyšší německou soutěž, přijde mi, že druhá je v mnoha parametrech náročnější. Praktikuje se styl nahoru-dolů, zápasy jsou plné soubojů. Bundesliga je mnohem víc o taktice, víc o fotbale, což mi určitě vyhovuje. Cíl pro tuto sezónu máme v Norimberku jediný: udržet se. Bohužel začátek nám výsledkově příliš nevyšel. S Hertou v prvním kole jsme neproměnili penaltu, o gól jsme prohráli. Proti Mohuči jsme zahodili strašně moc šancí, bylo to na jasné tři body. Máme jeden.“

ONDŘEJ PETRÁK

Narozen: 11. března 1992. Výška: 187 cm. Váha: 80 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: záložník, obránce. Hráčská kariéra: Dolní Břežany (1997-1998), ABC Braník (1998-2000), Bohemians Praha (2000-2002), Slavia Praha (2002-2014), 1. FC Norimberk (2014-?). Česká liga: 62 zápasů / 2 góly. Německá liga: 13 zápasů / žádný gól. Největší úspěchy: postup do bundesligy (2018), účastník EURO U21 (2015), člen reprezentačních výběrů do 16, 17, 18, 20 a 21 let.