Neúprosná matematika

Každý z dosavadních trenérů českého národního týmu měl vždy větší či menší časový prostor na rozjezd v podobě přípravných zápasů, v nichž si otestoval nominované hráče, aby mohl vyladit optimální sestavu. Nový reprezentační kouč Jaroslav Šilhavý, který nahradil před měsícem odvolaného Karla Jarolíma, jde naostro do dvou klíčových zápasů Ligy národů, a ještě k tomu na hřištích soupeřů! Matematika mluví neúprosným jazykem – pokud nepřiveze ze Slovenska nebo z Ukrajiny domů nějaký bodový počinek, bude listopadový duel v Edenu s bývalým federálním partnerem zřejmě jen formalitou, která už nic nezmění na pádu Česka do třetího evropského koše…

Jedno pořekadlo říká: nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko! Zkusme se proto na přetěžkou Šilhavého misi podívat z té optimističtější stránky. Asi bezradněji než v září s Ukrajinou a Ruskem snad český národní tým hrát už nemůže, změna by také mohla blahodárně zapůsobit na vnitřní klima v kabině, bez kterého sotva můžete uspět na trávníku. Mistrovský triumf Slavie, která tvoří nejpočetnější enklávu v reprezentaci, ještě také nezapadl prachem zapomnění, takže nový reprezentační kormidelník může jen oprášit nedávné korektní vazby s hráči ze společného působení v Edenu. Bude mít také s výjimkou Daridy, který by mohl absolvovat až listopadový dvojzápas, uzdravené konstruktivní středopolaře Dočkala a Baráka. A protože se po dvou letech vrátil do národního týmu forvard Matěj Vydra, který je typologicky jiný než Krmenčík se Schickem, vznikne mu docela příjemné dilema, jak útočnou vozbu ideálně z těchto tří nominovaných hráčů poskládat.

Příslibem i pro reprezentační tým je aktuálně velmi dobrá forma červenobílých a jabloneckého tandemu Trávník-Masopust, kterou opakovaně potvrdili v odehraných zápasech Evropské ligy. Ale abychom se z těch vzdušných zámků vrátili reálně zpátky na zem. Zděděný problém se složením stoperské dvojice, které je v posledních letech chronickou bolestí, ovlivňující nejen českou defenzívu, ale i ofenzívu, nadále přetrvá. Není prostě, kde brát… I proto se zrodil nápad s oslovením posledního opravdového „šéfa“ Tomáše Sivoka, který se nakonec nerealizoval. Snad bude mít bývalý dlouholetý stoper Jaroslav Šilhavý při své premiéře šťastnou ruku jak v sobotu v Trnavě, tak v úterý v Charkově.