Neatraktivní los Slavie, těžká premiéra Slovácka

Ve čtvrtek večer si oba čeští zástupci zajistili v odvetách postup do skupinové fáze Evropské konferenční ligy. Zatímco Slavia se na vyřazení polského vicemistra Rakówa Čenstochová pořádně nadřela a rozhodl o tom až druhý gól Ivana Schranze v první nastavené minutě prodloužení, takže se červenobílí vyhnuli penaltové loterii, Slovácko si domácí náskok 3:0 pohlídalo ve Stockholmu, kde nad AIK zvítězilo 1:0. O den později se po losu v Istanbulu, na kterém se podílel jako ambasador Vladimír Šmicer, jejich předchozí role proměnily.

Fotbalisté Slavie si v hlavní fázi Evropské konferenční ligy zopakují tři roky starý souboj s Kluží ze závěrečného předkola Ligy mistrů. Dalšími soupeři Pražanů ve skupině G budou Sivasspor a kosovský nováček Ballkani. Druhý z českých zástupců v soutěži Slovácko v papírově velmi silné skupině D narazí na Partizan Bělehrad, Kolín nad Rýnem a Nice.

Skupiny začnou 8. září a vyvrcholí šestým kolem 3. listopadu. Do osmifinále přímo postoupí jen týmy na prvních místech, druzí v pořadí se ve vyřazovací fázi o kolo dříve utkají s celky na třetích příčkách v Evropské lize.
Finále bude 7. června příštího roku hostit stadion Slavie v Edenu. Červenobílí na jaře v prvním ročníku Konferenční ligy došli do čtvrtfinále, kde vypadli s pozdějším finalistou Feyenoordem Rotterdam.

Slavia prošla do skupiny přes tři předkola, postupně vyřadila gibraltarský St
Joseph's, Panathinaikos Atény a Čenstochovou, kterou ve čtvrtek v domácí odvetě 4. předkola udolala 2:0 po prodloužení. Červenobílí si na evropské scéně zahrají skupinu pošesté za sebou. Slovácko postoupilo do hlavní fáze poprvé. Úřadující vítěz MOL Cupu nejprve ve 3. předkole Evropské ligy vypadl s Fenerbahce Istanbul, ale v play off Konferenční ligy po dvou vítězstvích vyřadil AIK Stockholm.

Slavia měla třetí nejvyšší koeficient ze všech 32 účastníků skupin a při losu byla nasazena v nejlepším ze čtyř košů. Dva ze tří soupeřů přiřadil úřadujícím českým vicemistrům jejich bývalý hráč
Vladimír Šmicer. Devětačtyřicetiletá slávistická legenda nejprve červenobílým vylosovala Kluž. Vítěz posledních pěti ročníků rumunské nejvyšší soutěže přešel do Konferenční ligy poté, co hned v úvodním předkole Ligy mistrů nečekaně vypadl s Pjunikem Jerevan. Poté Kluž zdolala tři soupeře v kvalifikaci Konferenční ligy, v play offpostoupila přes Maribor. Slávisté si s rumunským klubem zahráli v létě 2019 o Ligu mistrů a v obou zápasech závěrečného předkola zvítězili 1:0. Ze třetího koše připadl Pražanům vítěz Tureckého poháru Sivasspor, který do Konferenční ligy "spadl" poté, co v play off Evropské ligy nestačil na Malmö. Na závěr pak Šmíca slávistům přiřadil Ballkani. Na evropské scéně takřka neznámý tým po vypadnutí v úvodním předkole Ligy mistrů stejně jako Kluž přešel přes tři předkola Konferenční ligy a jako první kosovský klub v historii si zahraje v pohárech skupinu.

Slovácko bylo na rozdíl od Slavie v nejhorším koši a los mu přisoudil jednu z nejtěžších skupin. Tým z Uherského Hradiště narazí na dva zástupce z pěti největších evropských lig. Svěřenci trenéra Martina
Svědíka si zahrají s Kolínem nad Rýnem, který se kvalifikoval do pohárů díky sedmému místu v minulé sezoně německé bundesligy. Nice prošlo na evropskou scénu z páté příčky ve francouzské lize. Předloni se utkalo se Slavií, s níž dvakrát prohrálo v Evropské lize. Z nejlepšího koše má Slovácko Partizan Bělehrad. Srbský vicemistr letos na jaře na úvod vyřazovací fáze Konferenční ligy po dvou vítězstvích přešel přes Spartu, naopak v roce 2018 v Evropské lize vypadl s Plzní.