Návštěvnost s mírným optimismem

Natěšení fotbalových fanoušků na novou ligovou sezonu pravidelně rezonuje ve zvýšených návštěvách v úvodních kolech, která se odehrávají v době dovolených a školních prázdnin. Dobré výsledky a výkony týmů jsou pak spolehlivou pozvánkou k udržení tohoto diváckého trendu, byť svoji nezanedbatelnou roli i věhlas a kvalita soupeře, který dorazí v roli hosta.

Pohled na statistiky prvních tří kol evokuje mírný optimismus. V premiéře přišlo nejvíc diváků na zápas Sparty na Letné s Libercem, navzdory čerstvému kolapsu v norském Stavangeru a předčasnému ukončení evropské pohárové mise už ve druhém předkole. Duel se Slovanem sledovalo 13 275 fanoušků, v Mladé Boleslavi, kde mají svůj domácí azyl hradečtí „votroci“, bylo vyprodáno. Velmi slušné návštěvy se sešly i při utkáních na teplických Stínadlech, kde se představila mistrovská Plzeň (6403) i na dvou moravských stadionech. Derby Baníku s Olomoucí sledovalo v Ostravě-Vítkovicích 6698 diváků, na návrat brněnské Zbrojovky mezi elitu bylo proti Slovácku zvědavých 8204 lidí.

Ve druhém kole dominovala Slavia, její střetnutí se Zlínem navštívilo v Edenu 12 213 diváků. Největší rival Sparta vyprodal českobudějovický stadion na Střeleckém ostrově. Vršovický „Ďolíček“ byl solidně zaplněný v duelu „Klokanů“ s ostravským Baníkem (6012), na první ligové představení viktoriánů v Doosan Areně proti Pardubicím dorazilo 7251 fanoušků. I z víkendové třetí kol zaznamenalo, co se týká návštěvnosti slušná čísla. Po první výhře sparťanů pod taktovkou nového dánského kouče Briana Priskeho na jihu Čech zavítalo na Letnou ještě víc diváků. Zápasu s olomouckou Sigmou přihlíželo 14 259 fanoušků, vesměs vyznavačů rudých barev. Přes šest tisíc se přehouply návštěvy na dvou moravských stadionech při utkáních Baníku se Zlínem a Brna s Mladou Boleslaví. Vystoupení Slavie na jablonecké Střelnici přilákalo na tamní poměry velký počet diváků (5238), byť tomu výrazně pomohli ti, kteří drží palce červenobílým a doprovázejí je i po venkovních stadionech.

Uvidíme, jak se na prvoligové návštěvnosti projeví blížící se konec prázdnin a letních dovolených. Myslím si, že z nabídky programu čtvrtého kola bude velká sešlost fotbalového lidu na zápasech Slavia-Pardubice, Mladá Boleslav-Sparta, Ostrava-Teplice i Bohemians 1905-Hradec Králové. Byla by jistě i na utkání Plzeň-Brno, ale Viktorka zažádala kvůli středečním zápasu play off Ligy mistrů s Karabachem a dlouhém návratu z Baku o odložení, aby se mohla nachystat na domácí odvetu. A tak mohl trenér Zbrojovky Richard Dostálek, jehož svěřenci mají po třech těžkých zápasech překvapivě na kontě sedm bodů, dopředu prohlásit, že by chtěl, aby bylo na příští domácí zápas vyprodáno. Není z jeho strany ale žádný populistický výstřel do vzduchu. Do Brna totiž v 5. kole zavítá pražská Slavia!