Nasazování podle žebříčku

Mezinárodní fotbalová federace FIFA změnila před losováním mistrovství světa 2018 v Rusku systém nasazování do košů. Nově bude o rozdělení týmů rozhodovat žebříček FIFA a nikoli geografická poloha, jak tomu bylo dosud. Při posledním losování šampionátu 2014 v Brazílii byly v prvním koši nejlepší týmy podle žebříčku, ve druhém týmy z Afriky a Jižní Ameriky, ve třetím z Asie a Severní Amerika a ve čtvrtém Evropa.

V novém formátu zůstává první koš pro sedm nejlepších celků a hostitelskou zemi Rusko, druhý, třetí i čtvrtý koš se však nyní budou rozdělovat rovněž podle žebříčku a tedy výkonnosti. Při samotném losování se bude pouze uplatňovat pravidlo, že žádná z osmi skupin nesmí mít dva týmy z jednoho kontinentu vyjma Evropy, která bude mít na světovém šampionátu 13 zástupců.

Pro nasazení FIFA využije žebříček platný k 16. říjnu, tedy po skončení kvalifikačních bojů, ovšem bez baráží. Při losu MS 2014 se totiž objevila kritika, že týmy postupující z baráže měly díky dodatečným dvěma zápasům výhodu. Losování se uskuteční v Moskvě 1. prosince.

Podle čerstvě zveřejněného žebříčku, posledního vydání před koncem kvalifikace, by tak mohlo teoreticky dojít například na skupinu Brazílie, Španělsko, Itálie a Pobřeží slonoviny. Silným reprezentačním celkům Španělska a Francie totiž hrozí druhý koš, momentálně sedmnácté Itálii dokonce až třetí.