Monacký test

Český fotbal dal o sobě na reprezentační úrovni vědět před měsícem skvělým postupem do čtvrtfinále EURO 2020, v němž národní tým v Baku ztroskotal na Dánsku. Jestli mohl jít ještě dál, nebo to už byl strop aktuální výkonnosti, to ukáže až čas. Počítají se výsledky a mezi ty úspěšné patří vítězství nad domácím Skotskem v Glasgow, remíza s úřadujícími mistry světa Chorvaty na stejném stadionu, a především vyřazení favorizovaných Nizozemců v osmifinále v Budapešti. Bonusem tohoto triumfu byla vyprodaná Puskás Arena s mnohatisícovou enklávou radujících se českých fanoušků.

V tu dobu již tuzemské kluby byly v plné přípravě na novou sezonu, která hlavně pro pět zástupců v pohárové Evropě měla zrychlený režim kvůli brzkému startu předkol, do nichž je zařadil oproti nedávné minulosti klesající národní koeficient. Reprezentanti proto dostali po návratu domů nezbytně nutnou dovolenou, aby byli jakž takž připraveni na blížící se klíčové zápasy. Slávisté, kteří tvořili nejpočetnější jádro národního týmu, vynechali ještě premiérový ligový duel ve Zlíně, v páteční předehrávce na teplických Stínadlech už ale šli do akce, aby měli za sebou alespoň jeden ostrý test před úvodním středečním zápasem třetího předkola Ligy mistrů s Ferencvárosem v maďarské metropoli. Do něj ani do odvety o týden později v Edenu nezasáhne kapitán Jan Bořil, který netrénuje, neboť si stále kurýruje zdravotní problém, s nímž se už podle kouče Jindřicha Trpišovského potýkal už na evropském šampionátu.

Sparťané již první překážku zdolali, když ve druhém předkole milionářské soutěže vyřadili Rapid Vídeň, a získali tím jistotu účasti ve skupině Evropské ligy, ve které si i v minulé sezoně zahráli díky přímému postupu jako vítěz MOL Cupu. Nyní čeká letenský tým mnohem těžší test ambicí. Střetne se s třetím celkem posledního ročníku francouzské ligy AS Monako, které touží si po třech letech opět zahrát Ligu mistrů. Oproti Spartě, která v ní startovala naposledy v sezoně 2005/2006 coby přímo postupující český šampion, to je nesrovnatelně krátká absence mezi evropskou klubovou šlechtou.

Trenér fotbalistů z monackého knížectví Niko Kovač, který vedl chorvatskou reprezentaci, Eintracht Frankfurt a naposledy německého giganta Bayern Mnichov, jde do konfrontace s českým vicemistrem bez jediného ostrého zápasu. Francouzská nejvyšší soutěž má za sebou pouze Superpohár mezi mistrovským Lille a Paris Saint Germain, který v něm přišel o nepřetržité osmileté kralování. Nejslavnější tuzemský klub má za sebou už čtyři utkání, ale zároveň počítá i nepříjemné ztráty. V odvetě s vídeňským Rapidem se zranili letní posila dánský bek Höjer, defenzivní univerzál Ladislav Krejčí II, který je účinnou letenskou zbraní při standardních situacích, i slovenský stoper Štetina.

I když se ve třetím předkole ještě nekoplo do míče, v pondělí UEFA rozlosovala závěrečné play-off. Vítěz dvojutkání Sparta-Monako se střetne s lepším z dvojice Genk-Šachtar Doněck. Pokud se svěřenců Pavla Vrby, který si Ligu mistrů zahrál třikrát s Viktorií Plzeň, bude týkat (poražený již nic nehraje), tak v něm budou mít mnohem větší šanci uspět i kvůli získanému týmovému sebevědomí!