Mistr má peníze, vicemistr musí čekat

Jako by nestačil zamotaný konec na obou pólech tabulky HET ligy, fanoušci klubů zainteresovaných na startu v evropských pohárových soutěžích ještě musejí sledovat zahraniční soutěže a finále Evropské ligy. Jde o velké peníze.

Ty už má jisté český mistr. Protože FC Liverpool hladce zdolal Brighton a zajistil si čtvrtým místem v Premier League jistou účast v příštím ročníku Ligy mistrů, nezáleží na výsledku finále Ligy mistrů Real Madrid – FC Liverpool v Kyjevě. Jedno uvolněné místo ve skupinové fázi Ligy mistrů 2018/2019 čeká na českého mistra a s ním i prémie za start a odehraných šest zápasů ve výši nejméně 320 miliónů korun, k tomu prémie za případné získané body, marketinkový pool atd. A také tři bonifikační body, což se v tabulce koeficientů promítne ziskem 0,6 bodu (jako by v kvalifikační fázi tým dvakrát vyhrál a dvakrát remizoval).

Český vicemistr zatím jistotu nemá. Pokud vyhraje Atlético Madrid ve středu finále Evropské ligy nad Olympique Marseille, pak by šel třetí tým francouzské ligy přímo do Ligy mistrů a uvolnil by místo ve 3. předkole nemistrovské fáze Ligy mistrů pro vicemistry Turecka a Česka. To je velice důležité, protože pak by měl český vicemistr – v případě vyřazení – jistou účast ve skupinové fázi Evropské ligy a tím téměř 70 milionů korun, plus prémie za body a marketinkový pool.

V případě, že by EL vyhrál Olympique Marseille a zároveň nebyl v domácí lize alespoň třetí, což při pohledu na tabulku hrozí, pak by zůstali vicemistři Turecka i Česka ve 2. předkole nemistrovské fáze Ligy mistrů a přímou účast ve skupině Evropské ligy by neměli, což by mohl být vážný problém. V případě vyřazení hned ve druhém předkole by se vicemistr stěhoval do třetího předkola Evropské ligy, a aby se dostal do skupinové fáze, musel by cestou překonat dva soupeře.

Přitom postoupit z 2. předkola nemistrovské fáze LM by nemuselo být pro český klub snadné. Například Slavia Praha s koeficientem 7,500 by nebyla nasazena a narazila by na někoho z těchto soupeřů: FC Basilej (71,000), Ajax Amsterdam (53,500), PAOK Soluň (29,500) nebo Besiktas (57,000), bude-li v Turecku druhý. Totéž by se týkalo i Sigmy Olomouc a Jablonce, jen Sparta s koeficientem 34,500 by za jistých okolností byla nasazena a narazila by na PAOK Soluň, Fenerbahce (nebo Basaksehir) či na Sturm Graz.

Třetí tým tabulky jde do skupiny EL. V této souvislosti je pikantní, že jistotu účasti ve skupinové fázi Evropské ligy má třetí tým prvoligové tabulky. O tyto příčky proto usilovně bojují Sigma Olomouc, FK Jablonec a Sparta Praha. Za určitých okolností by mohly pomýšlet i na druhou příčku, ale bronzová se zdá mnohem pravděpodobnější.

Čtvrtý tým tabulky jde do 3. předkola Evropské ligy (tedy tam, kam by se propadl vicemistr, pokud by ve druhém předkole nemistrovské fáze LM nepostoupil) a musel by překonat dva soupeře.

Pátý tým tabulky jde do 2. předkola Evropské ligy a cesta do skupinové fáze vede přes překonání tří soupeřů.