Matěj Chaluš: „EURO bude vrcholem naší party!“

Matěj Chaluš: „EURO bude vrcholem naší party!“

I přes nízký věk je velkou oporou Liberce. Stoper MATĚJ CHALUŠ tvoří s Jakubem Jugasem vynikající dvojici. Slovan i díky nim málo inkasuje a bojuje o nejvyšší příčky. Ve hře o Evropskou ligu jsou Severočeši i nadále v MOL Cupu, v uplynulém týdnu zvládli osmifinále s Českými Budějovicemi.

„PŘÍBRAM JSME DO NIČEHO NEPUSTILI“

„Připsali jsme si v lize další vítězství, v sobotu jsme přivezli tři body z Příbrami. Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě. Soupeře jsme, snad kromě jedné nebezpečné standardky, do ničeho nepustili. Zápas jsme víceméně kontrolovali, i když první poločas nebyl úplně podle našich představ. O přestávce jsme na sebe v kabině trochu zvedli hlas. Řekli jsme si, že musíme začít víc běhat, víc Příbram napadat. A celkově se zlepšit. Povedlo se, dali jsme dva hodně hezké góly v rychlém sledu. Tím jsme zlomili její odpor, po naší druhé brance bylo prakticky hotovo.

 

„MÁME DVA NADSTANDARDNÍ GÓLMANY“

V Příbrami chytal Milan Knobloch, Filip Nguyen byl nedávno zraněný. Myslím, že Mílovi zápas hodně vyšel. Je super, že naši trenéři mají k dispozici dva nadstandardní gólmany. Pro mě, jako pro stopera, je spolupráce s brankáři důležitá. Musím říct, že s oběma kluky se mi spolupracuje výborně. Minulou sezonu jsme s Mílou odehráli dost zápasů, není tedy vůbec žádný problém, komunikace s ním je také perfektní. Těší mě, že málo inkasujeme. V posledních patnácti zápasech maximálně jednou za utkání. Tohle je skvělá vizitka celého mužstva, makáme na tom všichni. Víme, že v každém zápase tři góly nedáme, je pro nás priorita hrát zodpovědně vzadu.

 

„CHCEME SE UDRŽET NAHOŘE“

S týmy, které nemají až takovou kvalitu, je zásadní, vyrovnat se jim v bojovnosti. Potom přijdou i góly. To se nám v Příbrami potvrdilo. Bohužel, právě s takovými soupeři jsme poztráceli poměrně dost bodů. Papírově bychom měli taková utkání zvládat, ale pro nás byla ta nejtěžší. Naštěstí teď v Příbrami jsme zápas zvládli. Skočili jsme na čtvrté místo před Jablonec, i když ten má utkání k dobru. Jdeme kolo od kola, liga je strašně vyrovnaná. Každý může porazit každého. Naším cílem je držet se co nejdéle nahoře v tabulce. Postoupili jsme navíc v uplynulém týdnu do čtvrtfinále MOL Cupu.

 

„JSME VE HŘE I V POHÁRU“

Nelze říct, jestli je pro nás priorita liga nebo domácí pohár. Jsme prostě moc rádi, že postoupit do předkol Evropské ligy můžeme nadále i přes MOL Cup. Je to dobré také pro to, že máme víc zápasů, šanci dostane víc kluků. Osmifinále s Českými Budějovicemi bylo hodně těžké. Hráli jsme s nimi před čtrnácti dny v lize, oba zápasy byly hodně soubojové. Dynamo vyznává podobný styl jako my, tedy náročný, poctivý, běhavý. Myslím, že nám dobře vyšel taktický plán. Pošetřili jsme ze začátku rozdílové hráče, když přišli na hřiště v průběhu hry, utkání rozhodli.

 

„NA EURO JEDENADVACÍTEK SE MOC TĚŠÍM“

V březnu začne první část mistrovství Evropy jedenadvacítek, skupinová fáze. Kvůli pandemii koronaviru jde o specifický model. I tak se moc těším. Naše parta je spolu od sedmnácti, zažili jsme EURO sedmnáctek i devatenáctek. Tohle pro nás bude vrchol. Modlím se, abychom do Slovinska odletěli v nejsilnější sestavě, aby do toho nezasáhl covid. Kdyby někdo z nás o šampionát přišel, bolelo by ho to do konce života. Mámě těžkou skupinu, o kvalitách Španělska a Itálie ani nemusím mluvit. Ale i Slovinci budou strašně nepříjemní. Zkusíme se porvat o postup, abychom byli spolu ještě v červnu, kdy se koná druhá část EURO.“

MATĚJ CHALUŠ

Narozen: 2. února 1998. Výška: 189 cm. Váha: 84 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: obránce. Hráčská kariéra: Sparta Praha (2005-2015), 1. FK Příbram (2015-2017), Slavia Praha (2017), Mladá Boleslav (2017-2019), 1. FK Příbram (2019), Slovan Liberec (2019-?). Česká liga: 101 zápasů / 3 góly. Největší úspěchy: postup na EURO U21 (2020), postup do základní skupiny Evropské ligy (2020), člen reprezentačních výběrů do 16, 17, 18, 19, 20 a 21 let.