Martin Pospíšil: „Raków je polská Slavia!“

Martin Pospíšil: „Raków je polská Slavia!“

Poprvé v nové sezoně polské Ekstraklasy nenastoupil český záložník MARTIN POSPÍŠIL v základní sestavě Bialystoku, ale nemohl za to malý bodový zisk tým Jagiellonie z dosavadních čtyř ligových kol. Kvůli drobnému zdravotnímu problému šel jedenatřicetiletý špílmachr v Čenstochové do hry až na posledních dvacet minut, a i jeho zásluhou si hosté odvezli zlatý bod ze hřiště vicemistra, který si nyní zahraje dvojzápas play-off s pražskou Slavií o postup do skupiny Evropské konferenční ligy.

Úvod sezony nám nevyšel hlavně výsledkově, protože si myslím, že oproti minulé sezoně jsme herně udělali velký pokrok. Máme konečně i radost ze hry, což jsme v poslední době moc nezažívali, bylo to spíš takové přežívání… Je to zásluhou nového trenéra Stolarczyka. V každém zápase, ve kterém jsme prohráli, jsme měli minimálně remizovat, troufnu si říct, že i vyhrát. Jenže bohužel body nemáme a chybějí nám. Klukům v šatně říkám, ať jsou pozitivně naladění jako já, že body nám začnou přibývat.


NAKONEC JSME UHRÁLI ZLATÝ BOD!“

V neděli v Čenstochové jsem poprvé chyběl v základní sestavě. Měl jsem lehký zdravotní problém, v týdnu jsem toho moc neodtrénoval, měl jsem i volnější režim. S trenérem jsme se proto domluvili, že začnu na lavičce, když nejsem stoprocentně nachystaný. S Rakówem to byl zatím náš nejhorší poločas v nové sezoně, brzy jsme prohrávali 0:2. Hra byla špatná, soupeř byl ve všech soubojích dřív. Ještě jsme přežili šanci, ze které mohli domácí zvýšit na 3:0, to by už bylo o výsledku asi rozhodnuto. Nakonec jsme uhráli zlatý bod, protože Raków je momentálně jeden z nejsilnějších polských týmů v Ekstraklase. Střídal jsem v 73. minutě. Jsem v mančaftu hodně dlouho a všichni už vědí, co mu můžu dát. Trenér chtěl, abych si bral co nejvíc balonů a tvořil hru, připravoval šance. Po mém rohovém kopu jsme vyrovnali na 2:2, tak jsem rád, že jsem za těch dvacet minut aspoň přispěl k zisku bodu.


NARAZÍ NA SEBE PODOBNÉ HERNÍ STYLY…“

Raków nehrál proti nám v kompletním složení. Myslím si, že v základní sestavě byly tak čtyři změny oproti té, ve které vyběhnou ve čtvrtek doma proti Slavii. Nejlepší hráč a střelec Ivi Lopez nastoupil až ve druhé půli. Mají docela široký kádr, takže mohou se sestavou rotovat. Strašně se na tenhle dvojzápas se Slavií těším, jsem zvědavý na jejich vzájemnou konfrontaci. Raków je polská Slavia, hraje podobným herním stylem. Praktikuje náročný běhavý a agresivní fotbal. Slavia má ale individuální kvalitu na vyšší úrovni, to by mohlo rozhodovat, je pro mě mírným favoritem. Raków ji ale může hodně potrápit. Trenér Papszun je u týmu dlouho, už od doby, kdy vybojovali postup ze třetí ligy. Je to podobně náročný trenér jako pan Trpišovský.


SPOLUPRÁCE S TOMÁŠEM JE VIDĚT!“

Do Čenstochové to je z Bialystoku pět a půl hodiny, což je ještě přijatelné. První venkovní zápas jsme hráli ve Štětíně. Dřív jsme tam létali, teď jsme jeli poprvé autobusem. Cesta trvala devět hodin a hned po utkání jsme se vraceli zpátky… Ale i teď jsme kvůli nočnímu návratu ze zápasu s Rakówem měli pondělní trénink až navečer. V pátek hrajeme doma s nováčkem z Legnice. Budeme už muset vítězně zabrat. Už jsme si ale to říkali před dvěma-třemi týdny. Na to, jak jsme se herně zvedli, máme bodů hrozně málo. Doufám, že uděláme nějakou sérii a vyhoupneme se v tabulce nahoru. Jsem zdravý, uvidíme, jak to trenér se sestavou vymyslí. Spolupráce s Tomášem (Přikrylem) je, myslím, vidět. Hrajeme v rozestavení 3-5-2 a on kope pravého halvbeka, což mu docela sedí. Na hřišti ho často hledám a funguje nám to. Jen ty body scházejí, abychom byli všichni ještě spokojenější…


CHTĚL BYCH SI JEŠTĚ ZAHRÁT ZA SIGMU…“

Mám ještě na dva roky smlouvu do června 2024. I když se ve fotbale moc plánovat nedá, mám v hlavě, že bych se po vypršení smlouvy vrátil domů do Olomouce. Řekl jsem to i v klubu, když mi naznačovali, že by to nemusel být můj poslední kontrakt. Jsem už takhle nastavený, abych byl ještě v dobré formě, budu mít v tu dobu třiatřicet, což není tak vysoký věk, abych si pár let ještě nezahrál českou ligu za Sigmu. Nemám už ambice cestovat po republice. Když jsem před lety z Olomouce odcházel, tak jsem sliboval, že se tam jednou určitě vrátím. Rád bych s ní udělal i nějaký pěkný fotbalový úspěch.


Bydlíme tady v domku, což se ukázalo jako velká výhoda, když byl COVID-19. Všichni museli být zavření doma, my jsme mohli být venku na zahradě. Vedra jako u nás v Česku tady nejsou, ale ponořit se do bazénu na zahradě je příjemné. Do Olomouce se někdy dostaneme s rodinou při reprezentační pauze, když máme tři dny volna. Jinak je to jen o dovolených v zimě a v létě po sezoně, to máme vždycky zhruba měsíc. Trávíme to většinou v Olomouci s rodinou a se známými, plus nějaká zahraniční dovolená. Proto se těším na trvalý návrat domů do Olomouce, cítím, že jsem dlužný rodině a kamarádům, všem důležitým lidem, kteří mě po celou kariéru podporují, a šest let mě pořádně neviděli naživo hrát, jen občas v televizi. Takhle budou na tribuně přímo na Andrově stadionu, to jedna z věcí, která mi tady chybí, i když polské stadiony jsou nádherné a atmosféra na nich neskutečná. Do Bialystoku je to od nás daleko, dorazí sem jen jednou za čas. Spíš se přijedou podívat na některá venkovní utkání poblíž hranic, ale to není úplně ono, když nejste na svém stadionu.“

MARTIN POSPÍŠIL

Narozen: 26. června 1991. Výška: 178 cm. Váha: 76 kg. Stav: ženatý, manželka Alena, dcera Natali (5). Fotbalový post: záložník. Hráčská kariéra: Sigma Olomouc (2002-2011), Fotbal Třinec (2011), Sigma Olomouc (2012-2013), Viktoria Plzeň (2013), Sigma Olomouc (2014), FK Jablonec (2014-2017), Jagiellonia Bialystok (Polsko, 2017-?). Reprezentace: 3 zápasy / žádný gól. Největší úspěchy: vítěz Poháru České pošty (2012), vítěz Superpoháru FAČR (2012).