„Lvíčata“ znají cestu na Slovensko

Čeští reprezentanti do 21 let se v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2025 utkají ve skupině I s Dánskem, Islandem, Walesem a Litvou. Rozhodl o tom los ve švýcarském Nyonu. Turnaj se uskuteční na Slovensku. "Lvíčata" boj o postup na příští EURO rozehrají na podzim. V červnu svěřenci trenéra Jana Suchopárka vstoupí do letošního šampionátu, který hostí Rumunsko a Gruzie. V základní fázi česká jedenadvacítka narazí na Anglii, obhájce zlata Německo a Izrael. Do dalšího kvalifikačního cyklu zasáhne nově složený tým s hráči narozenými v roce 2002 a mladšími.

"Jde o vyrovnanou skupinu, která nemá úplně vyloženého favorita. Myslím, že půjde o velmi zajímavé zápasy ve venkovním i domácím prostředí. Nyní je těžké předvídat, v jaké aktuální formě týmy na startu kvalifikace budou, ale očekávám hlavně vyrovnané souboje," komentuje los trenér tým do 21 let Jan Suchopárek. Jeho svěřenci mají nejčerstvější zkušenost s Islandem, který vyřadili v loňské evropské baráži. Po vítězství 2:1 v Reykjavíku remizovali v domácí odvetě 0:0. "Soupeř byl skvěle připravený, do kvalifikace půjde také se stejným trenérem. A my navíc na Islandu celou kvalifikaci začneme. Pro nás může být výhodou to, že místo logisticky známe, což nám může pomoci v celkové dobré přípravě na utkání," dodává.

Jedenadvacítka prohrála s Dány na EURO 2017 (2:4) i o dva roky dříve na šampionátu v Česku (1:2). "Dánsko na první pohled možná není úplný top tým. Ale už v minulé kvalifikaci hrálo velice dobře, mají velmi vysokou kvalitu s výbornými hráči, kteří se pohybují na nejvyšší evropské úrovni. Pokud jde o Wales, čeká nás typický ostrovní fotbal. Výkonnostně jdou nahoru, v poslední době měly jejich výběry U-19 a U-21 kousek k postupu na mistrovství Evropy. Bude to nesmírně těžký soupeř. Litva na první pohled nepatří do úplné špičky, ale zejména ve svém domácím prostředí bude nepříjemná a nebezpečná pro všechny," hodnotí další soupeře ve skupině reprezentační kouč.

Češi byli z druhého výkonnostního koše nalosováni do jedné ze dvou pětičlenných skupin, v ostatních sedmi skupinách je šest týmů. "Pětičlenná skupina je výhodná v tom, že i během kvalifikačního cyklu máme možnost v některém reprezentačním okně sehrání přípravných zápasů. Ty mohou pomoci ke zlepšení herní kvality našeho mužstva, což je určitě pozitivum," konstatuje Suchopárek. Na šampionát přímo postoupí vítězové skupin a tři celky s nejlepší bilancí na druhých příčkách. Další šestice mužstev z druhých pozic zamíří do baráže, v níž se utká o zbylá tři volná místa na turnaji. Slovensko má coby pořadatel účast na EURO jistou.

Los kvalifikace mistrovství Evropy hráčů do 21 let v roce 2025:


    Skupina A: Itálie, Irsko, Norsko, Turecko, Lotyšsko, San Marino.

    Skupina B: Španělsko, Belgie, Skotsko, Maďarsko, Kazachstán, Malta.

    Skupina C: Nizozemsko, Švédsko, Gruzie, Severní Makedonie, Moldavsko, Gibraltar.

    Skupina D: Německo, Polsko, Izrael, Bulharsko, Kosovo, Estonsko.

    Skupina E: Rumunsko, Švýcarsko, Finsko, Albánie, Černá Hora, Arménie.

    Skupina F: Anglie, Ukrajina, Srbsko, Severní Irsko, Ázerbájdžán, Lucembursko.

    Skupina G: Portugalsko, Chorvatsko, Řecko, Bělorusko, Faerské ostrovy, Andorra.

    Skupina H: Francie, Rakousko, Slovinsko, Bosna a Hercegovina, Kypr.

    Skupina I: Dánsko, ČESKO, Island, Wales, Litva.