„Lvíčata“ čeká v Gruzii těžká skupina

Čeští fotbalisté do 21 let si na EURO v příštím roce v Gruzii a Rumunsku zopakují souboj s Anglií, s níž se utkali už v kvalifikaci. Dalšími dvěma soupeři svěřenců trenéra Jana Suchopárka ve skupině C budou obhájce titulu Německo a Izrael. Rozhodl o tom los v Bukurešti. "Lvíčata" odehrají skupinu v Gruzii. Los rozdělil 16 účastnických zemí do čtyř čtyřčlenných skupin, z nichž vždy první dva týmy postoupí do čtvrtfinále. Šampionát se uskuteční od 21. června do 8. července, finále bude hostit Batumi.

Český celek se na EURO U-21 představí podruhé za sebou a počtvrté z posledních pěti závěrečných turnajů. Vloni mužstvo ještě pod vedením trenéra Karla Krejčího na šampionátu nepostoupilo ze skupiny. Nejlepším výsledkem "Lvíčat" je zlato z roku 2002 ve Švýcarsku.

"Máme zajímavou skupinu. I z pohledu toho, že jsme stejně jako v kvalifikaci dostali Anglii
, a navíc obhájce titulu Německo. S Izraelem jsme považováni za jasné outsidery, ale věřím, že se i přesto dokážeme poprat o postup ze skupiny. Anglie s Německem jsou favority nejen naší skupiny, ale také celého šampionátu," komentuje los trenér Jan Suchopárek.Český tým, který prošel na šampionát poté, co v play offvyřadil Island, figuroval před losem ve třetím ze čtyř výkonnostních košů. Mladíci měli jistotu, že se vyhnou Chorvatsku, Švýcarsku a Belgii.

Kouč Suchopárek toužil odehrát skupinu v Gruzii, kde v roce 2017 došel na EURO s reprezentační devatenáctkou do semifinále, a přání se mu splnilo. Jeho svěřenci si zopakují souboj se svým přemožitelem z uplynulé kvalifikace Anglií. Venkovní duel "Lvíčata" prohrála 1:3, v domácí odvetě pak favoritovi podlehla 1:2 a ve skupině skončila za výběrem Albionu druhá. "Anglie je naším starým známým soupeřem. Po většinu obou vzájemných zápasů byli lepší, my s nimi hráli rovnocenně jen v některých pasážích. Jsou bez debat favoritem, ale také se říká do třetice všeho dobrého i zlého. Věřím, že budeme lepším soupeřem než v kvalifikaci a zrovna v utkání na EURO tím, kdo dokáže takového soupeře překvapit," přeje si.

S Německem se česká jedenadvacítka utkala na šampionátu v roce 2017 v Polsku, kde utrpěla porážku 0:2. Vloni svěřenci tehdejšího trenéra Stefana Kuntze po finálovém vítězství 1:0 nad Portugalskem 1:0 získali třetí zlato v historii. Němci ovládli dva z posledních tří závěrečných turnajů. V kvalifikaci narazili svěřenci kouče Antonia Di Salva na Izrael a porazili ho v obou vzájemných zápasech. Jedinou bodovou ztrátu Němci utrpěli s Polskem. Izrael obsadil v tabulce druhé místo a v play off až na penalty vyřadil Irsko. Na šampionátu si zahraje teprve potřetí. "Německo je obhájcem titulu, vyhráli v kvalifikaci devět zápasů a jediný prohráli, což svědčí o velké síle jejich týmu. Také je to jeden z favoritů šampionátu, který se opírá o výborné hráče z bundesligy. Věřím ale, že stejně jako je ve skupině zdolalo Polsko, tak jsme schopni takový tým potrápit a uhrát s ním dobrý výsledek také my," říká Suchopárek a dodává: "Izrael by ve svém středu mohl mít některé hráče, s nimiž hrál finále letošního mistrovství Evropy hráčů do 19 let na Slovensku. Jsou technicky vyspělí a umí potrápit kohokoliv. Stejně jako my postoupili z baráže. Hrajeme s nimi poslední zápas ve skupině, v němž může jít o postup. Věřím, že je v našich silách je porazit!"

Na přípravu má
s „Lvíčaty“ hodně času. "Určitě využijeme listopadový termín k sehrání dvou přípravných zápasů a v březnu by měla být taková generálka na šampionát. V průběhu několika málo dní chceme doladit jména soupeřů a dobře se na turnaj připravit," zdůrazňuje.

Na E
URO se bude hrát i o start na olympiádě v roce 2024 v Paříži. Účast si zajistí trojice nejlepších týmů z kontinentálního šampionátu mimo pořadatele her Francii a Anglii.