Lukáš Mareček: „S Plzní jsme neměli co ztratit!“

Lukáš Mareček: „S Plzní jsme neměli co ztratit!“

Po nepovedené generálce s druholigovou pražskou Duklou, ve které Teplice prohrály vysoko 1:4, by na bodový úspěch Severočechů v premiéře nové sezony nejvyšší soutěže s úřadujícím mistrem Plzní na Stínadlech vsadil málokdo. Zkušený středopolař LUKÁŠ MAREČEK to potvrzuje a zároveň popisuje diametrální herní i výsledkový obrat v sobotní vydařené ligové premiéře na Stínadlech.

Druhý den po zápase s Duklou jsme měli snad hodinu a půl video. Naše sestava ještě nebyla ta finální pro ligu, přišli další noví hráči, kteří se zkoušeli. Úplně nám to nesedlo, nebyli jsme sehraní a po první půli jsme prohrávali 0:3, což jsme samozřejmě nečekali. Generálka byla pro nás hořká, ale je to lepší, než kdyby nás to potkalo v ligové premiéře.


PROROKOVALI NÁM NÁLOŽ NEBO BŮRA!“

V létě většině nás starších hráčů vypršely smlouvy, někdo v klubu skončil, někdo naopak prodloužil. Přišlo hodně nových fotbalistů, i v týdnu před ligou dorazili dva noví kluci – senegalský útočník Gning z Vlašimi a „Hybšák“ (Matěj Hybš) z Plzně. Myslím si, že tento týden nejspíš přijdou ještě další. Kádr se doplňuje za pochodu, trochu se okysličil, ale změn bylo hodně. Možná i proto nebyly v přípravě výsledky takové, jaké bychom chtěli. Vyzkoušeli jsme si nové věci, herní systémy, i v generálce s Duklou. Věřím, že jsme se ale na ligu nachystali dobře, což potvrdilo také první kolo s Plzní, kdy nás všichni dopředu odepisovali, že dostaneme nálož nebo dokonce bůra, že prostě s ní propadneme.


ZÁPAD MUSEL DIVÁKY BAVIT!“

Mohli jsme nad mistrem vyhrát, ale nakonec utkání skončilo remízou 2:2. Je to pro nás dobrý vstup a doufám, že na to navážeme i v dalších utkání, která nás v lize čekají. Zápas musel diváky bavit, přišlo jich na Stínadla hodně, na jarní baráž s Vlašimí jich bylo ještě o dva tisíce víc. Škoda, že to nebylo s vítěznou tečkou, ta šance byla velká. Doufám, že budou chodit dál. Šli jsme do utkání s tím, že nemáme co ztratit, že můžeme jen získat. Hlavně, abychom nebyli zalezlí a nebáli se hrát. V první půli jsme se toho drželi, dodržovali jsme taktické pokyny, včas jsme také viktoriány dostupovali. O přestávce trenéři apelovali na to, abychom jen nebránili vedení 1:0. Brzy jsme přidali druhý gól, což nás ještě víc nabudilo. Plzeň udělala do druhé půle změny, nasadila Chorého, takže měli dvě věže nahoře. Hrozila hlavně ze standardek, centrů do naší šestnáctky létalo opravdu hodně a měli jsme s tím problémy. Oba góly padly z těchto situací.


NA PENALTU BYCH SE NETLAČIL…“

Jako exekutoři byli na penalty určeni Dan Trubač, který už vystřídal, a Tomáš Vondrášek. Ale „Urbi“ (Jakub Urbanec) dal dva góly, takže jsme se ho ptali, jestli se penaltu cítí. Aby zkusil hattrick a tím svoji premiéru ještě víc vyšperkoval, protože by zlomil celý zápas zpátky v náš prospěch. Navíc ho neměli moc načteného, když hrál svůj první ligový zápas, a nevěděli, kam to kope. Gólman Staněk mu ale penaltu vystihl a chytil. Nikdo mu to nevyčítal, hodně nám v zápase pomohl, takový parádní debut se vidí málokdy. Na hřišti jsme byli tři zkušení hráči – Kučera, Vondrášek a já. Říkal jsem si, že jsme to mohli vzít na sebe. Já bych se k tomu netlačil, protože jsem čtyři penalty po sobě neproměnil…


BOD NÁM ZVEDNE SEBEVĚDOMÍ!“

Ani si nechci představit, kdybychom po neproměněné penaltě od Plzně, která hrála bez vyloučeného Hejdy v deseti, inkasovali a přišli o remízu. Přišel ale dlouhý nákop od gólmana, naštěstí střela Dediče letěla těsně vedle. Myslím si, že to na úvod byl hodně dobrý zápas, se čtyřmi vstřelenými brankami. Bod by nám měl zvednout sebevědomí a věřím, že na tenhle výkon navážeme i v dalších utkáních. Že se nepotvrdí, jak nás všichni odepisují, a budeme se pohybovat v klidnějších vodách ligové tabulky než v minulé sezoně.

Kdyby nám někdo před zápasem řekl, že budeme hrát s mistrem dobrý zápas a uhrajeme s ním zaslouženě bod, tak bychom to vzali všemi deseti. Ale po průběhu utkání byly pocity trochu smíšené, protože jsme vedli 2:0, po vyrovnání na 2:2 nám tam sypali centry a víc jsme se zatáhli. Ale z brejků jsme byli nebezpeční. Jeden Láďa Kodad úplně ideálně nevyřešil, při druhém vybojoval penaltu, takže jsme mohli zápas zase přehoupnout výsledkově na naši stranu. Bod samozřejmě bereme, ale mohli jsme utkání proměněnou penaltou v nastaveném čase dotáhnout do vítězného konce. To by byla třešnička! Remíza je asi spravedlivá…


MÁME DOCELA PŘIJATELNÝ LOS…“

V neděli jsme měli volno, tak jsme s rodinou vyrazili do zoologické zahrady v Tróji. V pondělí holky se mnou jeli do Teplic na dopolední trénink, po kterém jsme se vydali na výlet do Drážďan. Prošli jsme si město, stavili se na kávu a navečer se vrátili do Prahy. Dojíždění je kolikrát unavující, máme ale možnost v Teplicích v případě potřeby přespat. Nebo se s kluky domluvíme, jezdíme pohromadě a střídáme se v řízení. Raději ale jezdím sám, abych nebyl vázaný na někoho druhého. Mám rád svůj klid. Po tréninku si dám regeneraci, zajdu si na led nebo na masáž. Vyjedu a přijedu kdy chci. Vyjíždím z Braníka, většinou dost na čas, takže se to někdy neobejde bez pokut za pozdní příjezd… Nyní o prázdninách to ještě po Praze jde, ale jakmile začne školní rok, tak je to mnohem složitější se dostat na teplickou dálnici. V příštích kolech máme docela přijatelný los. Nyní jedeme do Liberce, který v neděli porazil na Letné Spartu, což je další zajímavý výsledek prvního kola. Jeho hráči budou tím pádem také v dobrém rozpoložení, nebude to nic lehkého. Ale když zapracujeme na některých detailech a zopakujeme výkon proti Plzni, tak věřím, že nám to přinese kýžený úspěch. Potom hrajeme na Stínadlech s Bohemkou, jedeme do Ostravy a máme doma Zlín. Věřím, že v nich nějaké body uděláme, ale musíme k těmto utkáním přistoupit jako proti Plzni.


NÁVRAT DO BRNA NEBYL VE HŘE!“

V Teplicích mi končila smlouva, tak jsem trochu čekal, jakými kroky se moje kariéra bude ubírat dál. Nakonec jsem dostal nabídku od Teplic, abych v klubu dál pokračoval. Mám zde nyní dvouletý kontrakt. Mezi potencionálními uchazeči, o kterých mi manažer říkal, padalo i Brno, ale že by se to nějak intenzivně řešilo, to ne, byla to spíš taková oťukávaná. S Kubou Řezníčkem jsem na tohle téma mluvil, taky se mě ptal, jestli bych se nechtěl vrátit do Brna, ale nebylo to aktuálně ve hře.“

LUKÁŠ MAREČEK

Narozen: 17. dubna 1990. Výška: 182 cm. Váha: 80 kg. Stav: svobodný, přítelkyně Eva, dcera Julie (7), Stela (15 měsíců). Fotbalový post: defenzivní záložník. Hráčská kariéra: 1. FC Brno/Zbrojovka Brno (1998-2010), RSC Anderlecht Brusel (Belgie, 2010-2012), SC Heerenveen (Nizozemsko, 2012-2013), Sparta Praha (2013-2018), KSC Lokeren (Belgie, 2018-2020), FK Teplice (2020-?). Reprezentace: tři zápasy / žádný gól. Největší úspěchy: postup do semifinále mistrovství Evropy hráčů do 21 let (Dánsko, 2011), postup do osmifinále mistrovství světa hráčů do 20 let (Egypt, 2009), postup do osmifinále Evropské ligy (2016), belgický mistr (2012), český mistr (2014), vítěz Poháru České pošty (2014), vítěz Superpoháru FAČR (2014), držitel bronzového odznaku Klubu ligových šampionů týdeníku GÓL (2018).