Ligový výkop za dveřmi

Lyžařská střediska a jejich provozovatelé intenzivně tlačí na vládu, aby se areály mohly co nejdřív otevřít pro natěšenou veřejnost, která si s pověstnou českou vynalézavostí (klidně si sem dosaďte i jiné nespisovné slovo) nachází nejrůznější cesty, jak si přesto užít sněhu na tuzemských horách. Na zamrzlém Lipně se projíždějí po odhrnutých trasách bruslaři, případně malí hokejisté nejen z okolí prohánějí na mini kluzištích puk, aby se mohli věnovat momentálně zapovězenému sportu. A za této nevídané společenské konstelace se chystá výkop fotbalové ligy, která takhle brzy ještě nikdy nezačínala, ale COVID-19 a následně nařízené karantény rozcupovaly podzimní termínovou listinu.

Bude se hrát i nadále bez diváků, některé týmy čekají kvůli odloženým duelům lednové anglické týdny. Je také ve hvězdách, jaká bude v tomto zimním období reálná kvalita trávníků, byť prvoligové kluby mají dlouholetou podmiňující povinnost účasti mít pod nimi instalované vyhřívací zařízení.

Také zimní příprava byla letos rekordně krátká, až na pár výjimek týmy necestovaly jako obvykle za herním vyžitím do teplých krajin. První Slavii s poslední Opavou, které měly letět společně na krátké soustředění do Portugalska, tento záměr zhatila masivní koronavirová nákaza v Edenu, takže vedení červenobílých na poslední chvíli vše odpískalo a Slezané zůstali pár dnů trénovat v hlavním městě…

Pohled na tabulku podzimní optikou rýsuje jasného favorita na titul a bylo by velkým překvapením, kdyby slávistům mistrovský hattrick nepodařil. Na opačném pólu táhnou papírově dolů do druhé ligy nízké bodové zisky trojlístek Brno-Příbram-Opava. Případný pád ambiciózní Mladé Boleslavi, která je na tom podobně bídně, by byl srovnatelnou senzací, jako kdyby se nekonala korunovace Slavie…

Ale do jarního cíle je ještě pořádně daleko, rozdělovat se bude spousta bodů, takže současné prognózy se mohou nakonec rozplynout jako pověstná pára nad hrncem. Stará fotbalová pravda však praví, že co se neuhraje na podzim, tak se na jaře nedožene. Uvidíme, jestli to bude platit i letos, když je v jarním programu dočasně rozšířené ligy mnohem víc kol, než se stihlo odehrát v tom podzimním.