Letenský majstrštyk

Reprezentační středopolař David Pavelka figuroval nejvýš na seznamu vytipovaných posil sparťanského sportovního ředitele Tomáše Rosického a trenéra Václava Kotala. Ale jednání s tureckým klubem Kasimpasa, kde měl ještě na rok smlouvu, se v posledních týdnech zasekla, takže se nezdálo moc reálné, že by se mohla pohnout v závěrečný den transferového okna.

I proto byla také na mediální frontě skloňována jiná jména v souvislosti s přestupem last minute, například Alexander Bah z dánského SönderjyskE, který měl v slávistické sestavě plnohodnotně zacelit čerstvou mezeru na pravém kraji obrany po Vladimíru Coufalovi. Téměř jistou věcí mělo být stěhování dvacetiletého guinejského záložníka Cheicka Condeho ze Zlína do hlavního města, neboť po něm toužila obě pražská „S“. Pokud se uskuteční, tak až v zimním termínu, což je i případ Baha. Sparta ale dotáhla transfer Pavelky ne za minutu dvanáct, ale dvě vteřiny (!) před půlnocí, což se v tuzemském fotbale snad ještě nikdy nestalo. Dokazuje to, že nejslavnější český klub znovu sílí nejen sportovně, ale i diplomaticky. A letenský tandem si dal dodatečný dárek k narozeninám, které oba nedávno měli.

Vzhledem k šibeničnímu termínu se čekalo na posvěcení od FIFA, které mohlo ještě vše zhatit, pokud by potřebné dokumenty nebyly včas parafovány. Teprve potom mohla Sparta oznámit, že se do ní po téměř osmi letech vrací její odchovanec, se kterým se nyní dohodla na tříleté smlouvě.

Ve Spartě jsem vyrostl, dostal jsem se až do áčka, tam jsem se ale výrazněji neprosadil. Teď chci i sobě dokázat, že na to mám. Tak to mám nastavené, mám obrovskou osobní ambici. Celou kariéru jsem doufal, že by se mi mohlo ještě povést do Sparty vrátit, řekl pro klubový web Pavelka, který za Letenské odehrál zatím jen 10 ligových zápasů. V minulé sezoně bojoval se zraněním kolena. V březnu ho doléčil, ale vzhledem k přestávce kvůli koronavirové pandemii se vrátil na trávníky až v červnu. V české lize má na kontě 108 utkání a 20 vstřelených branek. Vedle Sparty a Liberce hrával nejvyšší soutěž ještě za Slovácko. Za českou reprezentaci odehrál zatím 22 zápasů a dal jeden gól, představil se na EURO 2016 ve Francii, které bylo reprezentační derniérou jeho nynějšího letenského šéfa Tomáše Rosického. Chtěli jsme tým doplnit o jednoho zkušenějšího hráče do defenzivnějších pozic v záloze, kde jsme doteď pracovali s mladými hráči a zástupci střední generace. David má zkušenosti ze zahraničí a z reprezentace, kterými našim mladým hráčům pomůže. Je to vítězný typ a profesionál, takové hráče ve Spartě chceme mít, takhle komentoval přestup sportovní ředitel „Rosa“.

Tenhle transfer se nerodil lehce, což jen dokazuje pozici, kterou si David ve fotbalovém světě dokázal vybudovat. Sparta o něj velmi stála, Kasimpasa o svého klíčového hráče nechtěla přijít. Jsem velmi rád, že jsme ve složitém jednání dokázali naplnit hráčovo přání a David se již během této reprezentační přestávky připojí k letenskému týmu, říká Viktor Kolář, šéf fotbalové sekce agentury Sport Invest, která Pavelku (a další hráče Sparty) zastupuje a dodává: „David se vrací jako prověřeny lídr a jeden z dlouhodobě nejlépe hodnocených hráčů turecké ligy. Ve Spartě se zařadí po bok Bořka Dočkala a Ládi Krejčího do zkušené osy týmu, která má ambici vrátit Spartu na přední místa v rámci české i evropské fotbalové mapy.“


STÍNOVÝ AGENT DOČKAL

David Pavelka přiznává, že už sám přestával věřit, že se povede dotáhnout jeho přestup z turecké Kasimpasy do Sparty. „Řešilo se to dlouho, už jsem ani moc nevěřil, že to klapne. Ještě před víkendem jsme to zkoušeli nastartovat, ale zdálo se to jako absolutně neřešitelná situace. Nakonec je to pro mě příjemné překvapení, celé přestupové okno jsem doufal, že to klapne,“ pochvaluje si. Prakticky po celou dobu byl v kontaktu s kapitánem Sparty a kamarádem Bořkem Dočkalem. „Bořek byl takový stínový agent toho přestupu. Volal mi, informoval mě. Ale nejen on, byl jsem v kontaktu i s Láďou Krejčím. Samozřejmě to pomohlo. Když vidíte, že vás kluci v kabině chtějí mezi sebe, jste si přestupem ještě jistější.“ 

Devětadvacetiletý reprezentační záložník chce Pražanům pomoci k tomu, aby znovu začali sbírat úspěchy. Za první cíl považuje zisk ligového titulu, těší se i na zápasy základní skupiny Evropské ligy. Vize, která mě nalákala, byla ale dlouhodobější, Evropská liga v tom nehrála roli. Je to samozřejmě bonus, tyhle zápasy jsou zážitek pro nás i pro fanoušky. Ale spíš jde o to, že dlouho nebyl na Letné titul, nebyly úspěchy a k tomu chci Spartě pomoci. To mě lákalo, že se to zase takhle nastartovalo.“ 

Sparta coby historicky nejúspěšnější český klub čeká na ligový titul už od sezony 2013/2014. Po šesti kolech aktuálního ročníku vede bez ztráty bodu tabulku. „První a hlavní cíl je titul, to všichni cítí. Před sezonou se o tom mluvilo opatrně, ale není k tomu důvod, tým na to má. Chceme navázat na historii klubu, hrát každý rok poháry, snem každého je Liga mistrů. Cíle jsou nejvyšší. Očekávání jsou velká, sezona je dobře rozjetá, hrozně se těším,“ prohlašuje navrátilec Pavelka.

Do tréninku s týmem se již zapojil.
„Doufám, že připravený jsem. Sice jsme v Turecku měli kvůli COVID-19 specifickou přípravu, tolik se netrénovalo, ale máme za sebou několik kol ligy, cítím se výborně. Bude ale záležet, jako to vyhodnotí trenéři, jestli už budou cítit, že jsem ready do zápasu,“ říká David Pavelka, kterého nyní bude mít pravidelně na očích i trenér českého národního Jaroslav Šilhavý, pro něhož byl do loňského zranění kolena nepostradatelným hráčem základní sestavy. Lze tedy reálně předpokládat, že v přípravě na o rok odložené EURO 2020 nezdolnému týmovému bojovníkovi ve středu hřiště moc rád reprezentační comeback umožní.