Lámání evropského chleba

Čtvrteční odvety třetího předkola Evropské ligy dají odpověď na dvě kardinální otázky. Na aktuální: jak bude vypadat české zastoupení v tomto ročníku a také na perspektivní: jak to ovlivní pětiletý národní koeficient. Po prvních duelech nejsou postupové vyhlídky zrovna nejrůžovější. Asi nejtěžší postupová šichta čeká Spartu po letenské remíze 2:2 v tureckém Trabzonu i proto, že fanoušci tamního klubu jsou považováni za nejdivočejší v celé fotbalem posedlé zemi půlměsíce… Nejslavnější tuzemské značce tak reálně hrozí smutný hattrick, že potřetí v řadě dá vale skupinové Evropě.

Čtyři zápasy bez vstřelené branky a prohra 0:1 z Bruselu s Antverpami jsou varovným mementem, že plzeňské plány, jak opět za vykopané miliony eur naplnit klubovou pokladnu a držet nadále krok s movitými pražskými „S“, shoří předčasně jako papír, což by s sebou s největší pravděpodobností následně přineslo i razantní otřesy v hráčském kádru a dost možná i v realizačním týmu Viktorie. Její protřelý kouč Pavel Vrba a zbylá zkušená kostra základní sestavy však v podobných mezních situacích společně dokázali zvednout nad hlavu splihlý prapor a úspěšně zvládnout klíčové ligové i pohárové bitvy. Ta nadcházející ve Štruncových sadech bude rozhodně patřit do kategorie nejdůležitějších.


Mladá Boleslav si přivezla z Rumunska nadějnou bezbrankovou remízu s neoblíbeným soupeřem FCSB Bukurešť, který v minulých letech dokázal z evropských pohárů vyšoupnout Plzeň a Spartu. Nedělní výhrou nad ní se „Bolka“ pozitivně naladila na čtvrteční domácí utkání. Aby postupový optimismus nevystřídalo hořké vystřízlivění, k tomu bude potřebovat kromě pevné defenzívy i střeleckou potenci svých snajprů, kteří jsou však závislí na kvalitním servisu Matějovského a spol.


A tak jedinou podzimní jistotou je mistrovská Slavia, která si v horším případě zahraje skupinu Evropské ligy, pokud ve čtvrtém předkole Champions League na sklonku srpna ztroskotá na Celtiku Glasgow nebo rumunské Kluži. V tu dobu již oznámí reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý nominaci na zářijový venkovní dvojzápas kvalifikace EURO 2020 v Kosovu a Černé Hoře, který může hodně přiblížit sedmou českou účast v řadě na závěrečném turnaji. Již delší dobu ví, že se v kvalifikačním finiši bude muset obejít bez kapitána a dirigenta Bořka Dočkala, který musel podstoupit druhou operaci poraněné achillovky, a prognózy o jeho návratu na fotbalové trávníky jsou nyní hodně mlhavé. Letos se na nich určitě neobjeví. Naopak do kádru národního týmu by se mohli vrátit jeho uzdravení parťáci ze středové řady Vladimír Darida a Antonín Barák. Někteří reprezentanti v létě změnili dres. Stoper Marek Suchý zamířil stejně jako brankář Tomáš Koubek do bundesligového Augsburgu, slávista Jaromír Zmrhal se vydal do italské Brescie. Nejpočetnější enklávou v reprezentačním výběru kouče Šilhavého budou nejspíš opět červenobílí. Jejich aktuální forma i rozpoložení se bude hodně odvíjet od toho, jestli si Slavia podruhé v historii zahraje Ligu mistrů či opět zůstane před vstupními dveřmi…