Kroosova paráda odvrátila blamáž

Němečtí fanoušci se pomalu nevěřícně smiřovali s katastrofickou realitou, že po dlouhých čtyřiceti letech se jejich fotbalisté Německa rozloučí s mistrovstvím světa už po základní skupině, protože ještě v páté minutě nastavení hráli se Švédskem jen 1:1. Ale nakonec v Soči zůstaly oči pro pláč Skandinávcům, kteří naposledy porazili Němce na slavném domácím šampionátu v roce 1958, kdy právě přes ně postoupili do finále proti obhájcům světového zlata Brazilcům.

Svěřenci trenéra Löwa, který udělal oproti nepovedenému vstupnímu zápasu s Mexikem hned čtyři změny v základní sestavě, šli o přestávce do kabin s jednobrankovým mankem a do druhé půle pak s nožem na krku, že musejí vstřelit dvě branky, aby jejich postupové plány ze skupiny měly reálné kontury. Pomohl jim brzký, byť šťastný vyrovnávací gól Marca Reuse, v dalším průběhu se pak šance střídaly na obou stranách. Německé akce výrazně poklesly v závěrečné čtvrthodince, kdy byl po druhé žluté kartě vyloučen stoper Jeróme Boateng. Přesto se mistři světa stále víc a víc tlačili před švédskou branku, její strážce Olsen vyškrábl hlavičku Gomeze nad břevno, střídající Brandt svými střelami v Rusku přitahuje zatím jen tyče. S Mexikem je orazítkoval dvakrát a se Švédy jednou! V páté minutě svitla po naivním faulu Durmaze favoritovi poslední šance. Zahrával z levé strany kousek za šestnáctkou trestný kop, který Reus přiťukl Tonimu Kroosovi, a záložník madridského „bílého baletu“ virtuózní parádou do horního rohu u vzdálenější tyče odvrátil hrozící blamáž. Bohatě tak napravil chybu v rozehrávce, po které se ve 32. zrodil z brejku vedoucí gól Toivonena. „Byl to thriller, jízda na horské dráze až do úplného konce,“ úlevně prohlásil šťastný kouč Joachim Löw. A hrdina zápasu ho doplnil neméně výstižnou replikou: „Asi by mnoho lidí potěšilo, kdybychom už dnes vypadli, ale s námi to není tak snadné…“
 
Naplnil se totiž opět dávný výrok proslulého anglického forvarda Garyho Linekera, který kdysi, patrně pod dojmem vlastních trpkých zážitků, údajně prohlásil: „Fotbal je krásná hra, na každé straně ho hraje jedenáct hráčů a pokaždé vyhrají Němci…“ Potvrzuje ho i neuvěřitelná historická bilance Německa od zisku prvního světového titulu v roce 1954 ve Švýcarsku. 1958 (Švédsko)  -  4. místo, 1962 (Chile) – čtvrtfinále, 1966 (Anglie) – finále, 1970 (Mexiko) – 3. místo, 1974 (Německo) – 1. místo, 1978 (Argentina) – vyřazeni ve skupině, ve které byli až třetí za Nizozemskem a Itálií, 1982 (Španělsko) – finále, 1986 – finále, 1990 (Itálie) – 1. místo, 1994 (USA) – čtvrtfinále, 1998 (Francie) – čtvrtfinále, 2002 (Japonsko a Korejská republika) – finále, 2006 (Německo) – 3. místo, 2010 (Jihoafrická republika) – 3. místo, 2014 (Brazílie) – 1. místo.
 
Kam až dojdou Němci v Rusku 2018?
 
Václav Tichý, Petrohrad