Kouzlo premiér

Na úvodní zápasy nové sezony se těší nejen hráči, že jim skončí období příprav a přátelských duelů, ale pochopitelně i fotbaloví fanoušci, kteří jsou zvědaví, jak vypadá forma jejich oblíbených týmů a případně i zbrusu nových letních posil. Vyladění není zdaleka ideální z nejrůznějších důvodů, a proto není o překvapivé výsledky na úkor papírových favoritů nouze.

První kolo tuzemské nejvyšší soutěže to potvrdilo vrchovatou měrou, neboť v něm ani jeden z kvarteta českých zástupců v pohárové Evropě naplno nebodoval, obě pražská „S“ dokonce prohrála, což se Slavii naposledy přihodilo před sedmi lety, kdy se teprve nadechovala k mohutnému vzestupu. Jejím pokořitelem byl opět Hradec Králové, který ji v jarní nadstavbě v boleslavském azylu rozmetal sny o mistrovském hattricku. Právě „Votroci“ jako jediný domácí celek zvítězili, ambiciózní ostravský Baník i Jablonec s novým koučem Davidem Horejšem musely skousnout trpké porážky 0:3.

Také návštěvnost zápasů měla pozitivní parametry, na brněnskou Zbrojovku, která se po roce vrátila mezi elitu, přišlo osm tisíc diváků, přes půltucet tisícovek zavítal do Ostravy-Vítkovic na derby Baníku s olomouckou Sigmou a na teplická Stínadla, kam zavítal mistr z Plzně. Vyprodáno, tedy pět tisíc, bylo v Mladé Boleslavi na duel Hradce se Slavií. Nejvíc fanoušků (13 275) dorazilo v neděli na Letnou navzdory tomu, že tři dny předtím Sparta ostudně vypadla ve druhém předkole Evropské konferenční ligy v Norsku po porážce 1:2 s průměrným Vikingem Stavanger. Stejnou výhru si odvezl i Liberec, kterému k nečekanému tříbodovému zisku pomohly opakovaně kolapsy letenské defenzívy. A tak se nový dánský kouč Brian Priske a klubové vedení nedočkali ještě ovací, ale naopak pískotu a nevole…

Až s třicítkou na krku se dočkal Jakub Urbanec prvoligového debutu, když si ho vytáhli ze svého bývalého působiště v Prostějově tepličtí trenéři Jiří Jarošík s Tomášem Hunalem. Za 48 minut stihl novic dvakrát rozvlnit plzeňskou síť a v nastaveném čase už za nerozhodného stavu 2:2 měl na Stínadlech dokonce nakročeno k hattricku a nesmazatelnému zápisu do historie, když vzal na sebe roli exekutora penalty, kterou rozhodčí Machálek nařídil po zákroku kapitána Viktorie Hejdy na pronikajícího Kodada. V tomto třetím vzájemné duelu měl ale navrch reprezentační gólman Plzně Jindřich Staněk, který zvolil správnou stranu a pokutový kop chytil.

Jen pět minut čekal na svůj premiérový gól v soutěžním zápase v dresu Leverkusenu exsparťan Adam Hložek. V prvním kole Německého poháru, které je vždy generálkou na start bundesligy, na hřišti třetiligového Elversbergu vyrovnával na 1:1. Jenže favorizovaný Bayer to nijak nenakoplo, dál tahal překvapivě za kratší konec. Branka druhého nejlepšího střelce loňské bundesligy Patrika Schicka v 89. minutě znamenala už jen snížení na konečných 3:4 a neodvrátila šokující vyřazení outsiderem…