Jiří Pavlenka: „Theo v Brémách bude chybět!“

Jiří Pavlenka: „Theo v Brémách bude chybět!“

Mistrovství Evropy se blíží. Necelé čtyři měsíce před jeho začátkem se souboj o post české jedničky na šampionátu kloní na stranu JIŘÍHO PAVLENKY. Zatímco jeho největší konkurent Tomáš Vaclík kvůli zranění za Sevillu měsíce nechytal, osmadvacetiletý gólman má v Brémách dlouhodobě silnou pozici. Nic na tom nemění fakt, že o víkendu inkasoval čtyři branky od Hoffenheimu, za který nastoupil Pavel Kadeřábek.

„TĚŽKÉ ZÁPASY SI UŽÍVÁM NEJVÍC“

„Myslím, že každý fotbalista sní o tom, že jednou bude oblékat reprezentační dres a hrát za svoji zemi na velkých šampionátech. Mistrovství Evropy je ale pořád daleko, záleží na trenérech, jak se rozhodnou. Stát se může cokoli. Ať už bude chytat kdokoli, budeme se navzájem podporovat. Myslím, že my, gólmani, jsme v reprezentaci dobrá parta. Pozice jedničky s sebou nese obrovskou zodpovědnost, ale nebál bych se jí. Něco mám už odchytáno. Těžké zápasy, ve kterých jde o hodně, si užívám ještě víc než ty, v uvozovkách normální.

 

„NAPOSLEDY JSEM BYL V ČESKU V ZÁŘÍ“

V druhé polovině března vstoupíme s národním týmem do kvalifikace o MS 2022. Vzhledem k opatřením Německa vůči Česku v souvislosti s koronavirem člověka přepadají obavy, že nebude moct na sraz přijet. Proto jsem toto v Brémách už nakousnul. Chci vědět, jaká bude situace. Klub řeší s místní hygienou, aby hráčům mířícím na reprezentační srazy udělila výjimku. Doufám, že se to povede. Bylo by mi líto, kdybych na kvalifikaci nemohl být uvolněn. Naposledy jsem byl v Česku v září, když jsme se vraceli z utkání na Slovensku. Rodiče jsem naštěstí mohl vidět v prosinci, kdy v Německu vyhlásili výjimku. Členové rodiny nemuseli do karantény, stačil negativní test na covid. Táta s mamkou tedy mohli přijet.

 

„NEDOSTÁVÁME TOLIK GÓLŮ JAKO LONI“

Brémy jsou v mnohem příznivější situaci než v uplynulé sezoně, kdy jsme se zachraňovali až v baráži. Jak vedení klubu vnímá současné postavení v tabulce? Všichni bychom chtěli být o něco dál od barážové příčky. Ale na druhou stranu dobře víme, co nás potkalo minulý ročník. Měli bychom být pokorní. Utekli jsme doslova hrobníkovi z lopaty, poslední dva zápasy jsme neměli osud ve svých rukou. Osobně bych byl spokojenější, kdybychom měli o pár bodů navíc. Co se ale týká defenzívy, klape nám. Oproti minulé sezoně nedostáváme tolik gólů, což je fajn.

 

„THEO JE LEGENDOU BRÉM“

V poslední době dostávám často otázku, jestli vedení Wederu nepřemlouvá Thea Gebre Selassieho, který se rozhodl vrátit do Česka, aby v klubu zůstal. Theo hraje pořád výborně, dokazuje, že na bundesligu výkonnostně stále má. Musím zaklepat, drží mu zdraví. S rodinou ale rozhodli, že nastal čas se vrátit zpět domů do Česka. A já tomu zcela rozumím. Theo tady bude chybět, ale tak to ve fotbale chodí. Jsem mu vděčný, že mi společně s Drobasem pomohli s aklimatizací v klubu. Theo je určitě legendou Brém. Odehrál tu devět sezon, Werder je jediný zahraniční klub, za který nastupoval. V počtu startů překonal i Claudia Pizarra. Status klubové legendy mu právem náleží.

 

„FANOUŠCI WERDERU JSOU SKVĚLÍ“

Jestli mě místní berou také za Brémáka? To se musíte zeptat spíš fanoušků. (směje se) Jsem tady už čtvrtým rokem, nejsem tedy žádný nováček. Fanoušci Werderu jsou skvělí. I v časech, které nás potkaly loni, stáli na námi. Do poslední chvíle nám věřili, že se zachráníme. Ani jednou se nestalo, že by šli proti nám. Jsou neskuteční. Vůbec v Brémách jsem celkově moc spokojený. Raduju se také ze synka Mathiase, kterému je rok a půl. Čas, který s ním můžu strávit, si hodně užívám. Jako nedávno, kdy jsme měli dva volné dny v kuse, což bylo výjimečné.“

JIŘÍ PAVLENKA

Narozen: 14. dubna 1992. Výška: 196 cm. Váha: 90 kg. Stav: svobodný, snoubenka Michaela, syn Mathias (1,5 roku). Fotbalový post: brankář. Hráčská kariéra: TJ Sokol Hať (1998-2000), FC Hlučín (2000-2004), Baník Ostrava (2004-2016), Slavia Praha (2016-2017), Werder Brémy (2017-?). Německá liga: 121 zápasů / 23 čistých kont. Reprezentace: 12 startů. Největší úspěchy: mistr české ligy (2017), účastník EURO U21 (2015), postup na EURO (2020).