Jaroslav Zelený: „Záskok ze mě udělal stopera!“

Jaroslav Zelený: „Záskok ze mě udělal stopera!“

Až do říjnového podještědského derby v Liberci piloval levou stranu jablonecké obrany. Pár dnů před jeho výkopem dal kouč hostovi ze Slavie na výběr posun v sestavě – buď do stoperské dvojice, nebo do středu zálohy. JAROSLAV ZELENÝ zvolil první variantu a byl to šťastný tah jak pro hru celého týmu, tak pro osmadvacetiletého univerzála. Dnes ještě ale neví, který dres bude v příští sezoně oblékat.

Letošní sezona patřila k těm nejlepším, co jsem v kariéře zažil. Zopakovali jsme s Jabloncem třetí místo jako v roce 2018, kdy jsme postoupili přímo do skupiny Evropské ligy. Já jsem pak už u toho na podzim nebyl, protože jsem v létě přestoupil do Slavie.


PO PROPADÁKU V PŘÍBRAMI UŽ NEBYLO CO ŘEŠIT…

Skoro až do konce ligy jsme bojovali se Spartou o druhou příčku, což samozřejmě nebyl náš cíl. Pomohlo nám, že jsme ji doma porazili a že klopýtla i v dalších venkovních zápasech, zatímco my jsme stále protahovali naši bodovou šňůru. Pořád to ale měli sparťané ve svých rukách, protože při rovnosti bodů hrálo v jejich prospěch jasně lepší skóre. Po tom našem propadáku v Příbrami už nebylo co řešit, navíc nás ještě doma čekala Slavia, která nechtěla v Jablonci ukončit svoji rekordní sérii ligových zápasů bez porážky. Na začátku sezony sice mohli hráči, co hostují v jiných klubech, proti Slavii nastoupit, ale později to její vedení přehodnotilo, takže jsem utkání sledoval jen z tribuny.


PARDUBICE NEMĚLY JEN NOVÁČKOVSKÝ ELÁN!“

Sobotní poslední kolo jsme hráli ve vršovickém „Ďolíčku“ s Pardubicemi. Měli jsme je doma hned v prvním kole, a i když jsme vyhráli, podaly velmi dobrý výkon. Ukázalo se, že to nebylo jen nováčkovským elánem, obraly potom během sezony o body týmy z popředí tabulky, dařilo se jim vyhrávat i venku. Zápas byl i tentokrát vyrovnaný, rozhodla ho jediná branka „Doliho“ (Martina Doležala). Za stavu 0:0 jsem měl tutovku, kterou jsem vyřešil klasicky – trefil jsem brankáře…


TRENÉR RADA MI DAL PŘED DERBY VYBRAT…“

Myslím si, že mi pomohlo a snad i mančaftu, když jsem se z levého obránce přesunul do stoperské dvojice. Trenér Rada se mě zeptal před říjnovým derby v Liberci, které následovalo po domácí tristní porážce s Brnem, na němž on chyběl kvůli karanténě, jestli bych odehrál středního záložníka nebo stopera. Řekl jsem mu, že líp se cítím ve středu obrany, že jsem tam pár zápasů v minulosti odkopal. Záskok ve středu zálohy jsem si odbyl ještě předtím ve Slavii, když jsem na milánském San Siru v Lize mistrů střídal proti Interu. Podještědské derby jsme nad Slovanem vyhráli, Jablonec tam uspěl po hrozně dlouhé době a už jsem v obraně zůstal natrvalo.


NOMINACI MI NEZKAZILA ANI KARANTÉNA!“

V tu dobu jsem měl čerstvě za sebou ještě jeden záskok, se kterým jsem vůbec nepočítal. Reprezentace po výhře v Lize mistrů v Bratislavě musela kompletně do karantény, ale čekal ji o čtyři dny později další zápas v Olomouci proti Skotsku. Dával se proto dohromady úplně nový tým, volal mi tehdy trenér „dvacítky“ pan Holoubek, který dostal na starost postavit rezervní „áčko“, po něm pak jeho asistent a současný kouč Teplic pan Kučera. Říkal jsem jim, že v Jablonci máme taky karanténu, ale mohli mě nominovat. Škoda, že jsme se Skoty neuhráli aspoň remízu, šancí jsme na to měli docela dost. Ale tyhle ztracené tři body klukům nakonec nechyběly, svoji skupinu B vyhráli a postoupili v příštím ročníku Ligy národů mezi evropskou elitu.


MOŽNÁ BUDU SOUČÁSTÍ HRÁČSKÉ KOMPENZACE…“

Ve Slavii mám smlouvu ještě na rok. Vím, že pan Pelta jedná, abych v Jablonci dál zůstal, že bych byl součástí hráčské kompenzace, protože do Edenu by měl v létě odejít Ivan Schranz. Ale nic není ještě definitivně hotové, jsem ve spojení se svým manažerem Jirkou Müllerem, který mě informuje, jestli je něco nového. I když vám v žádném klubu automaticky negarantují místo v základní sestavě, tak v Jablonci mám do ní podstatně blíž. Ve Slavii bych asi takové pravidelné herní vytížení neměl.


POBLÍŽ HRADCE JEDNOU ZAKOTVÍME!“

Letní příprava nám začíná v pondělí 21. června, takže dovolenou budeme mít podstatně delší než vloni, kdy jsem ji měl snad jen deset dnů. V neděli jsem jel na jižní Moravu za přítelkyní, která tam byla v sobotu na svatbě svojí kamarádce. Možná vyrazíme i někam do zahraničí, musíme se ještě podívat, kam je to aktuálně při současném rozvolňování bez nějakých omezení možné. V nové sezoně bude hrát v lize opět Hradec Králové, ale ne na svém stadionu. Bude na tom s Pardubicemi stejně, jen každý bude mít domácí azyl jinde, takže východočeská derby se budou hrát v Mladé Boleslavi a na Bohemce… Snad se v obou městech stadiony s prvoligovými parametry konečně postaví, hlavně aby tam i nejvyšší soutěž zůstala! Mám tenhle kraj kolem Hradce i samotné město strašně rád. Chtěli bychom se tam někdy vrátit i na bydlení, ale těžko říct, jestli to bude ještě v kombinaci s fotbalem.“

JAROSLAV ZELENÝ

Narozen: 20. srpna 1992. Výška: 190 cm. Váha: 77 kg. Stav: svobodný, přítelkyně Meltem, syn Samuel (20 měsíců). Fotbalový post: obránce. Hráčská kariéra: AFK Hronov (1997-2003), FK Náchod (2003-2006), Hradec Králové (2006-2014), MFK Karviná (2014-2017), FK Jablonec (2017-2018), Slavia Praha (2018-2020), Ml. Boleslav (2020), FK Jablonec (2020-2021). Reprezentace: jeden zápas / žádný gól. Největší úspěchy: postup do základní skupiny Ligy mistrů (2019), postup do skupinové fáze Evropské ligy (2018), český mistr (2019, 2020), vítěz MOL Cupu (2019).