Jan Suchopárek: „Bod nám pomohl!“

Nová česká „jedenadvacítka“ má za sebou podzimní blok kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2023. „Lvíčata“ ze šesti duelů nastřádala solidních třináct bodů, což je udržuje ve hře o první místo ve skupině, zajišťující přímou účast na závěrečném turnaji. Kvituje to i trenér JAN SUCHOPÁREK, který tým převzal v létě.

Jak moc se proměnila „jedenadvacítka“ během podzimu, už fungují v její hře některé automatismy?

Myslím si, že především vzrostlo sebevědomí, které nám před začátkem nového kvalifikačního cyklu s novým týmem pochopitelně scházelo, i naše vzájemné vazby byly ještě syrové. I proto byl úvodní zápas se Slovinskem nervózní, díky štěstí v podobě vítězného gólu v poslední minutě jsme ho zvládli. Mělo to pozitivní vliv i na blok čtyř utkání, ve kterých jsme splnili cíl – stoprocentní bodovou bilanci. Můžeme se opřít o defenzivní činnost a střed pole, ale nedostatky máme ve finální fázi.“

Oba kvalifikační zápasy se Slovinskem byly dost hektické až do konce…

Na odvetu v Koperu jsme byli dobře nachystaní, koncentrace byla podstatně lepší než v Anglii. Vyloučení Karabce po dvou žlutých kartách už ve 30. minutě a následně inkasovaný gól nás zaskočily, ale do přestávky jsme domácí do dalších příležitostí, ze kterých by nás dorazili, nepustili. I v kabině bylo cítit na hráčích, že to ani v deseti neberou jako ztracený zápas, že věří v bodový zisk, pro který jsme si do Slovinska přijeli. Změnili jsme rozestavení, ofenzivním napadáním a dobrým pohybem jsme šli za vyrovnáním. Bod nám pomohl k tomu, abychom si to v červnu rozdali doma s Anglií o první místo ve skupině. Pokud samozřejmě předtím zvládneme v březnu zápasy v Albánii a v Andoře.“

V čem bylo utkání v Burnley s Anglií z českého pohledu nejvíc poučné?

Byla to pro nás lekce ve všech směrech! Myslím si, že jsme měli až přehnané sebevědomí, místy to byla až bezstarostnost, z toho také pramenily i individuální chyby v rozehrávce, které dokázali Angličané potrestat. Musím ocenit, že jsme posledních šedesát minut zápasu vyhráli 1:0, protože jsme byli běhavější a aktivnější, i tak se domácí dostali do dalších tří-čtyř šancí, které neproměnili.“

Nyní bude dlouhá pauza před březnovým dalším blokem kvalifikace. Svoláte si hráče z české ligy třeba na nějaký minikemp?

Počítáme s krátkodobým srazem, který by trval dva-tři dny, až před červnovým zápasem s Anglií. Česká liga skončí v polovině května, pak dostanou hráči od svých klubů dovolenou, ze které je nechceme předčasně stahovat. S Angličany hrajeme 3. června, poslední utkání kvalifikace doma s Andorou je na programu až 14. června.“

Jste dohodnutý s trenéry U-20 či U-19, že si někoho z mladíků můžete vytáhnout do svého týmu?

Pravidelně se scházíme na poradách s ostatními reprezentačními trenéry. S Jirkou Žilákem, který vede „dvacítku“, sedíme před každou nominací a konzultujeme jednotlivá jména.“

Můžete třeba doma proti Anglii případně využít hráče, kteří patří do kádru „áčka“?

Věkově sem spadají Adam Hložek a David Zima. Už v minulosti k tomu docházelo, ale většinou tyhle návraty do „jedenadvacítky“ nedělaly dobrotu. Pro hráče z kádru „áčka“ je to takový krok nazpátek.“