Jan Kliment: „Do Stuttgartu bych šel znovu!“

Jan Kliment: „Do Stuttgartu bych šel znovu!“

V létě 2015 byl JAN KLIMENT v sedmém nebi. Hattrickem proti Srbsku na mistrovství Evropy jednadvacítek si vystřílel přestup z Jihlavy do bundesligového Stuttgartu. Tam sice slávu nezískal, vyšlo mu však hostování v Bröndby Kodaň. Jenže přetržené vazy v koleni a následná patnáctiměsíční pauza ho hodila zpátky. Na jaře se pokusí o restart v dresu Slovácka.

„POKLADNÍK SE ZATÍM NEOZVAL“

„Slovácko je pro mě úplně nové prostředí, nikoho jsem tu při příchodu vlastně neznal. Pomalu se s mužstvem a celým klubem sžívám. Máme za sebou čtrnáct dnů zimní přípravy, která je nesmírně náročná. Hodně se běhá. Tak to ale bývá, první měsíc se prostě musí přežít. Příjemným zpestření jsou přátelské zápasy. Hned v prvním se mi podařilo vstřelil premiérový gól. Něco do kasy asi padne, ale pokladník se zatím neozval. Tak třeba zapomene. Teď v sobotu jsem vynechal utkání s Dinamem Záhřeb, trošku mě trápil svalový úpon, nemělo smysl riskovat.

 

„JEŠTĚ NEVÍM, JESTLI BUDU U PORODU“

Kromě Slovácka jsem měl nabídku z Holandska, z prvoligového Emmenu. Měl jsem i další telefonáty, ale konkrétní nabídky byly jen dvě. Rozhodl jsem se pro Slovácko. Jeden z důvodů byl, že v Emmenu se trénuje i hraje na umělé trávě, což by pro moje operované koleno momentálně nebylo nejlepší. A také, Emmen je trochu z ruky, nelze se tam ani dostat letadlem. A vzhledem k tomu, že s manželkou čekáme narození prvního dítěte, se nám docela hodilo být v Česku. Bude to kluk, narodit by se měl začátkem května. Ještě tedy nevím, jestli budu u porodu. Uvidím, jak se budu cítit. (směje se) Očekávání zatím žádné nemám, prostě do toho skočím.

 

„DRUHÁ OPERACE BYL VELKÝ ŠOK“

Fotbalové plány mi narušilo těžké zranění během působení v Bröndby Kodaň. Bylo nečekané, možná i trochu hloupé. Zřejmě bych se do Česka nevracel, pokud by k němu nedošlo. První sezona v Bröndby byla oťukávací, přišel jsem v desátém kole. Byli tam dobří útočníci, většinou jsem střídal. Ta další byla o něčem jiném, její první polovinu jsem odehrál snad všechny zápasy. Ve třetím kole druhé části přišlo to zranění. Nejhorší byl moment, kdy mi po půl roce, kdy jsem se už chystal k návratu na hřiště, bylo oznámeno, že musím na druhou operaci. Byl to velký šok. Jsem naštěstí flegmatik, oklepal jsem se. Nebral jsem to tak, že by se mi zbořil svět.

 

„VE STUTTGARTU JSEM UŽ NECÍTIL ŠANCI“

Často dostávám otázku, jestli bych se před pěti lety, kdy jsem kývl Stuttgartu, se současnými zkušenostmi rozhodl jinak. Upřímně říkám, že bych nic jinak neudělal. Samozřejmě, byl to pro mě tenkrát obrovský skok. Podmínky, zázemí, oproti Jihlavě šlo o jiný svět. Možná cesta přes větší český klub se zdá být příhodnější, ale opakuju: šel bych do Stuttgartu znovu. Nikdy nevíte, co se stane. Třeba se zraníte a z přestupu pak sejde. Za Stuttgart jsem nakonec odehrál osm zápasů v německé lize, dal jsem jeden gól. Teď na podzim jsem hrál za béčko, dal jsem několik branek. Bylo mi slibováno, že dostanu šanci v áčku. Já ale cítil, že nepřijde. Proto jsem se Stuttgartem rozvázal smlouvu a zvolil angažmá ve Slovácku.

 

„MÁM VELKOU MOTIVACI“

Ve Slovácku mám velkou motivaci. Určitě bych se chtěl ještě podívat do nějaké větší ligy, nebo do velkého klubu v Česku. Byť jsem Slovácko začal pořádně sledovat od chvíle, kdy o mě projevilo zájem, troufnu si tvrdit, že má výborné mužstvo. Myslím, že sezonu má slušně nakopnutou, trenér Svědík vtiskl týmu tvář. Nehraje se žádný zanďour, beton. Je evidentní, že klub jde po správné cestě, což se odráží i na výsledcích. Věřím, že na jaře bude mužstvo stejně úspěšné a že k tomu přispěju i já.“

JAN KLIMENT

Narozen: 1. září 1993. Výška: 185 cm. Váha: 73 kg. Státní příslušnost: Česká republika. Stav: ženatý, manželka Denisa. Fotbalový post: útočník. Hráčská kariéra: Vysočina Jihlava (1999-2013), Dukla Banská Bystrica (2014), Vysočina Jihlava (2014-2015), VfB Stuttgart (2015-2016), Bröndby Kodaň (2016-2018), VfB Stuttgart B (2018-2020), 1. FC Slovácko (2020-?). Česká liga: 30 zápasů / 3 góly. Německá liga: 8 / 1. Dánská liga: 39 / 7. Největší úspěchy: nejlepší střelec mistrovství Evropy hráčů do 21 let (2015) - 3 góly, člen reprezentačních výběrů U19 a U20.