Jakub Pešek: „Teď myslíme na Evropu!“

Jakub Pešek: „Teď myslíme na Evropu!“

Má za sebou perný týden. Během něj záložník JAKUB PEŠEK absolvoval se spoluhráči z libereckého Slovanu rumunskou anabázi, kdy do poslední chvíle nevěděli, jestli FCSB kvůli rozsáhlé nákaze v týmu nastoupí k zápasu 3. předkola Evropské ligy. Nakonec dal soupeř sestavu dohromady, Severočeši přes něj postoupili. Teď je čeká rozhodující bitva o základní skupinu.

„PARDUBICE JSME NEZVLÁDLI“

„Nedělní zápas s Pardubicemi se nám vůbec nepovedl. Trenér Hoftych šetřil spoustu kluků na čtvrteční důležitý zápas o Evropskou ligu proti APOELu. Já jsem nebyl ani na lavičce, dostal jsem úplně volno. Stejně tak kapitán Jan Mikula a Taras Kacharaba. Bohužel utkání nám nevyšlo, soupeř byl jasně lepší, zaslouženě vyhrál. Od kouče byl ale správný krok protočit sestavu, máme hodně náročný program, nejde odehrát všechno v jedenácti lidech. Slovan nedisponuje tak širokým kádrem jako Sparta, Slavia nebo Plzeň, aby si mohl dovolit sestavit dvě silné jedenáctky. Ale kluci, kteří čekali na šanci, ji nyní dostali. Teď je však před námi nejdůležitější zápas sezony, soustředíme se na něj.


„BODŮ JSME MĚLI MÍT VÍC“

Po pěti úvodních kolech máme v lize sedm bodů. Měli jsme ze zápasů vytěžit určitě mnohem víc. Je velká škoda, že jsme porazili Plzeň a pak prohrajeme s Pardubicemi nebo v prvním kole v Olomouci, kde jsme nedali penaltu. Hodně nás mrzí také domácí remíza s Karvinou v předminulém kole, kdy jsme inkasovali vyrovnávací gól v nastaveném čase. Tohle se nesmí stávat. Teď s Pardubicemi se nám utkání opravdu vydařilo. Prožíváme náročné období s předkoly Evropské ligy, není jednoduché skloubit to s ligou. Teď se prostě soustředíme na Evropu.


„VĚŘÍM, ŽE NÁM DOMÁCÍ PROSTŘEDÍ POMŮŽE“

O našem kyperském soupeři se bavíme od pondělí, dostáváme postupně od trenérů informace. Kvůli pandemii koronaviru se hraje jen jeden zápas, jsem rád, že bude u nás u Nisy. Máme za sebou v předkolech Evropské ligy dvě venkovní utkání, teď si konečně užijeme domácí trávník. Bohužel do hlediště nemůžou žádní fanoušci. Ale myslím, že nějací jistě přijdou ke stadionu a budeme vnímat jejich podporu. Věřím, že nám domácí prostředí pomůže. Slavia nebo Plzeň se po víkendu uzavřely do hotelů, my máme nakonec normální režim. Budeme doma. Jen po středečním předzápasovém tréninku odjedeme na soustředění.


„V RUMUNSKU TO BYLO NEPŘÍJEMNÉ“

Před týdnem v Rumunsku kolem zápasu předkola Evropské ligy s FCBS to byla docela divočina. Do poslední chvíle nebylo jasné, jestli budeme hrát, jestli rumunský tým sestaví jedenáctku. Sledovali jsme zprávy, co se děje. Pořád se objevovaly nové a nové. Například, že majitel klubu sehnal nové fotbalisty. Vzápětí zase vyšla informace, že se mu je nepodařilo získat. Situaci jsme hodně prožívali. Byla nepříjemná, ale jsme rádi, že jsme všechno nakonec zvládli. Každopádně ale chceme, aby covidová doba byla už pryč. Že jsem nevěděl pár hodin před zápasem, jestli se bude hrát, jsem zažil poprvé. A už nikdy nechci. Sestava soupeře byla nečitelná, ale dokázali jsme ho přehrát a postoupit.


„SE SKOTSKEM JSME OSTUDU NEUDĚLALI“

Na začátku září jsem si poprvé zahrál na reprezentační áčko. Šlo o takzvaný záložní tým, který suploval za ten klasický, jenž byl rozpuštěný kvůli dvěma pozitivním testům v realizačním týmu. Zápas se Skotskem v Lize národů jsme sice prohráli, ale ostudu jsme neudělali. Všechno se seběhlo hrozně rychle, byl to pro mě neskutečný zážitek. Celý národ nás sledoval. Doufám, že někdy v budoucnu bych mohl přidat nějaký další start. I když vím, že do nominace mi pomohla situace kolem koronaviru. Ale myslím, že šanci jsem docela využil, dal jsem dokonce gól. Na druhou stranu si uvědomuju, že máme dost kvalitních hráčů. Bude těžké se mezi ně dostat.“

JAKUB PEŠEK

Narozen: 24. června 1993. Výška: 176 cm. Váha: 66 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: záložník. Hráčská kariéra: Hlinsko (1997-2007), Chrudim (2007-2009), AC Sparta Praha (2009-2015), České Budějovice (2015-2018), Slovan Liberec (2018-?). Česká liga: 79 zápasů / 9 gólů. Reprezentace: 1 zápas / 1 gól. Největší úspěchy: debut v reprezentačním A-týmu ČR (2020).