Jak dlouho bez diváků?

Evropské poháry a Liga národů znají již nějakou dobu svůj termínový jízdní řád v nové sezoně. V minulých dnech připojila UEFA důležitý logistický doplněk v souvislosti s COVID–19, který na starém kontinentu stále razantně neustupuje, takže zatím se budou hrát klubové i reprezentační zápasy bez diváků. Pro český národní tým to znamená zářijové prázdné ochozy na Národním stadionu v Bratislavě ve federálním derby se Slovenskem i o tři dny později v Olomouci proti Skotsku.

I proto FAČR v předstihu oznámil, že žádný předprodej vstupenek na oba vstupní duely druhého ročníku Ligy národů se konat nebude, což je o to mrzutější, že se nechal čekat plný dům nejen na Andrově stadionu, ale i vzhledem k příznivé dojezdové vzdálenosti z Česka také zaplněný prostor příznivců hostů na někdejším ikonickém Tehelném poli. Jestli restriktivní opatření UEFA budou platit také v říjnových a listopadových termínech mezinárodního kalendáře, kdy jsou kvůli dohrání play-off o postup na EURO 2020 na programu dokonce tři zápasy, se teprve rozhodne v příštích týdnech.

Ve středu bude rozlosována tuzemská nejvyšší soutěž, která bude mít unikátně osmnáct účastníků, než v létě 2021 dojde k návratu na tradičních šestnáct týmů. V tomto směru není Česko ve fotbalové Evropě bílou vránou. V Belgii rozšířili Jupiler ligu, která startuje už 8. srpna, na rovněž na osmnáct celků. Po verdiktu soudu, u kterého uspěl s odvoláním proti sestupu v uplynulé předčasné ukončené sezoně Waasland-Beveren, že se mohl při dohrání ligy mezi elitou zachránit. Soud navíc pohrozil vedení soutěže pokutou 2,5 milionu eur (66 milionů korun) za každý zápas, odehraný bez klubu z východních Flander v lize. Aby se nehrála v lichém počtu 17 týmů, byla rozšířena o oba účastníky druholigové baráže Lovaň a Beerschot, z nichž by za normálních okolností postoupil jen jeden… Turecká Super Liga skončila až minulou neděli a do posledního hvizdu se v ní bojovalo o záchranu. Trojlístek sestupujících Ankaragücü, Kayserispor a Malatyaspor ale truchlil jen do středy, kdy po schůzce šéfa svazu s ministrem sportu bylo rozhodnuto ponechat všechny týmy v elitní soutěži i pro příští sezonu, navíc přibrat i dva týmy z druhé ligy a vítěze play-off, takže nabobtná na 21 týmů…

Kromě středečního losu prvoligového ročníku 2020/2021, který má výkop 22. srpna, se očekávají i výstupy ohledně přítomnosti diváků v hledišti. Jestli budou početní možnosti vstupu fanoušků na stadiony navazovat na závěr nedávno skončené a nedokončené sezony, kdy jich mohlo zápasy sledovat v oddělených sektorech až pět tisícovek, je ve hvězdách nebo spíš v rozhodnutí hygieniků podle aktuálního vývoje pandemie koronaviru. Není úplně vyloučena ani zpátečka ke sníženým číslům, která byla v platnosti po restartu obou profesionálních soutěží a postupně se rozvolňovala.