Gumový metr a alibismus

Liga se už pomalu blíží k završení první dekády, která se uzavře na začátku října před další reprezentační přestávkou. V osmém kole se často víc mluvilo o rozhodčích než o samotných zápasech. Odstartovalo to páteční moravské derby Sigmy s Baníkem, kterému na olomouckém Andrově stadionu přihlížela nadstandardní návštěva více jak osmi tisíc diváků. Oba rivalové se totiž pohybují v horních patrech tabulky a jejich fanoušci byli zvědaví, jak dopadne vzájemná konfrontace.

Bohužel do zápasu vstoupil hlavní arbitr Tomáš Klíma svým gumovým metrem při posuzování hraničních zákroků, takže jinak emočně velmi klidný domácí kouč Václav Jílek se na pozápasové tiskové konferenci a do televizních kamer rozpálil až doběla. Hanáci totiž dohrávali o deseti a pár minut před koncem inkasovali vyrovnávací gól na 1:1. Jenže přesilovka měla být obráceně, kdyby sudí na začátku druhé půle nepochopitelně nepřimhouřil obě oči nad jasnou druhou kartou hostujícího Sora, který evidentně držel na půlící čáře unikajícího Zmrzlého. Naopak byl nekompromisní, když si do nešikovně zvednuté nohy střídajícího Zifčáka k zpracování balonu zezadu na prahu závěrečné čtvrthodinky naběhl naopak šikovně ostravský stoper Svozil a skácel se k zemi jako podťatý. Že tyhle přihrávané pády patří do jeho herního rejstříku, ostatně připomněl i rozlícený trenér Jílek při glosování udělené červené karty. Je třeba kvitovat, že Komise rozhodčích FAČR pod vedením předsedy Radka Příhody svoje výstupy ze zasedání pravidelně mediálně zveřejňuje. Přiznala fatální pochybení rozhodčího Klímy, dala mu třízápasový „flastr“, ale ovlivněný průběh atraktivního utkání včetně dost možná i konečného nerozhodného výsledku to pochopitelně nezmění.

Nervy tekly i na jiných ligových stadionech. Při dalším derby Slovácko-Zlín se po brzkém vyloučení hostujícího stopera Procházky do následné velmi vzrušené debaty zapojily aktivně obě lavičky. V Liberci, který prohrával i v pátém domácím zápase sezony s Mladou Boleslaví, nařídil sudí Hocek osm minut před koncem po drobném, ale i zbytečném přistrčení Mikuly dobíhajícím Skalákem penaltu. Celou situaci si šel ještě prohlédnout k obrazovce VAR, a když původně udělenou žlutou kartu změnil, tak se na chvilku bývalý reprezentant zaradoval, že i pokutový kop je zrušený. Jenže vzápětí uviděl červenou kartu… Hilál v roli exekutora nezklamal a za chvilku připravil vítězný gól Tuptovi.

Oblíbenou a otřepanou mantrou je, že si rozhodčí svoje verdikty před vyšší instancí obhájí, což se také stává. S drobnou výtkou o úzkostlivém řízení zápasu se do této kategorie zařadil i Pavel Orel, který řídil nedělní zápas Sparty s Jabloncem na Letné. I když nevybočil, co se týče tvrdosti zákroků z běžného ligového průměru, mezinárodní sudí pískal a rozdával alibisticky žluté karty ostošest. Na ně to dopadlo 8:4 pro Severočechy a vůbec se nedivím, že tento divoký karetní výsledek pořádně nadzvedl jinak spokojeného kouče Severočechů Petra Radu. Na nedávném EURO 2020 všichni kvitovali, že rozhodčí nechávali hře spád, že do ní svým hvizdem zasahovali, když už nebylo možné ponechat výhodu či dál pokračovat, aby některý z týmů se necítil poškozený. Proto i tradičně vypjaté ostrovní derby v naší skupině Anglie-Skotsko skončilo ve Wembley 6:6. Na odpískané fauly…