Generálky a premiéra

Český fotbal zažívá v úvodu června hektické dny na dvou frontách. Nominovaný národní tým odletěl na krátký kemp před EURO 2020 do Jižního Tyrolska, který si proložil první generálkou před evropským šampionátem v pátek v Boloni s Itálií. Rozčarováním byl nejen výsledek 0:4, ale i předvedený výkon svěřenců trenéra Jaroslava Šilhavého, který vůbec nekorespondoval s progresem reprezentace pod jeho taktovkou. O den dříve se v Nymburce konala 23. řádná Valná hromada FAČR. Její delegáti, kteří absolvovali více než čtrnáctihodinový (!) jednací maraton, zvolili nové vedení největšího tuzemského sportovního svazu.

V duelu dvou kandidátů na předsedu zvítězil Petr Fousek, který se hned v pátek vypravil do Itálie, aby se ještě před zápasem se „squadrou azzurrou“ setkal krátce s reprezentačním týmem a partnery fotbalové asociace. V úterý dopoledne se na strahovském sekretariátu uskutečnilo pod jeho vedením první zasedání Výkonného výboru FAČR, v němž je deset nových členů z dvanácti. V tom minulém působili pouze Dušan Svoboda, šéf Ligové fotbalové asociace, a Pavel Nezval, předseda Řídící komise na Moravě. Na příštím jednání 30. června by měl představit svoje vize Radek Příhoda, který je hlavním kandidátem na předsedu Komise rozhodčích FAČR. S analýzou březnového vystoupení na mistrovství Evropy ve Slovinsku dorazí trenér reprezentační „jedenadvacítky“ Karel Krejčí.

V tu dobu již bude také jasné, jak na EURO dopadlo „áčko“, jestli postoupilo z těžké skupiny D do vyřazovací fáze, což je společný cíl národního týmu i FAČR, jak z prestižně sportovních, tak finančních důvodů. Kvůli skotské hrozbě uvalení karantény na celý tým, pokud by se prokázal COVID-19 byť jen u jediného člena výpravy, zůstane nakonec národní tým v Praze, odkud bude létat k utkáním do Glasgow a Londýna. Na pondělní úvodní duel se Skotskem vyrazí s dvoudenním předstihem stejně jako na závěrečné utkání s Anglií ve Wembley. S největší pravděpodobností padly i hypotetické úvahy, že by se zápas s Chorvatskem, které rovněž preventivně rozbilo svůj přípravný stan doma, uskutečnil s požehnáním UEFA na jiném pořadatelském stadionu než Hampden Parku, což ve svém vystoupení na tiskové konferenci po Výkonném výboru FAČR potvrdil jeho předseda Petr Fousek.

Trenérský štáb české reprezentace se v součinnosti s lékaři a fyzioterapeuty mezi oběma generálkami zabýval i zdravotním stavem některých zraněných stoperů, jestli nebude nutné dodatečně povolat některé z náhradníků, kterými na tento post byli Lukáš Hejda, Patrizio Stronati, Stefan Simič a Tomáš Břečka. Nakonec nebylo nutné k nominačním změnám „last minute“ přikročit. Úterní večerní zápas na Letné s Albánií, se kterou se samostatné Česko střetlo vůbec poprvé, mohli podle čerstvých pondělních epidemiologických opatření dorazit dvě tisícovky fanoušků, pro které to byla poslední možnost vidět národní tým naživo v akci, neboť na „Ostrovy“ cestovat de facto nemohou… Na trávníku to nebyla žádná selanka, vítězství 3:1 potřebné pro uklidnění atmosféry a pozvednutí sebevědomí se rodilo dost těžce, protože drhla kombinace a výstavba hry odzadu. Také zbytečné chyby v defenzívě nabídly šance houževnatému soupeři, který je naštěstí nedokázal využít. Z českého pohledu zbývá do startu EURO 2020 už jen pár posledních dnů a je v nich stále na čem pracovat.