Fotbal stojí, kluby snižují platy

Světový fotbal, který je paralyzován pandemií koronaviru, dostává těžké K.O. Manažeři, kteří by za normální situace domlouvali svým klientům přestupy za lepším, nebo výhodnější podmínky ve stávajících klubech, řeší úplně jiné záležitosti. Kluby po celé planetě totiž tlačí na hráče kvůli snížení platů (některé už k tomuto kroku přistoupily), jiné dokonce hrozí fotbalistům výpověďmi...

„Co se týká snižování platů, jde o realitu, kterou aktuální stav do fotbalového světa přináší. Některé kluby již k tomuto přistoupily, s možným prodlužováním doby přerušení soutěží budou pravděpodobně další přibývat,“ řekl ČTK Viktor Kolář, šéf společnosti Sport Invest.

Zásadní otázka zní: Kdy a jak se nastartuje ekonomika? V tomto existuje přímá úměrnost - čím déle bude fotbal stát, tím hlouběji krize ho zasáhne.

V českém prostředí už k redukci platů po vzájemné dohodě s mužstvy přistoupily Mladá Boleslav, Jablonec a Zlín. V zahraničí se snižování mzdy rozjelo ve velkém. Mnohde i tvrdou formou. Například švýcarský Sion oznámil hráčům, že jim snižuje plat o deset tisíc euro. Pokud nebudou souhlasit, vypoví jim smlouvy.

V Itálii, kde je situace ohledně nákazy koronavirem nejvážnější, jdou ještě dál. Pokud se situace v průběhu nadcházejících čtyř měsíců významně nezmění, Juventus přestane hráče vyplácet úplně.

Na druhou stranu, Itálie je proslulá silnými hráčskými odbory, které nebudou chtít až takový krizový scénář dopustit. To v Německu jdou poměrně citlivou cestou. Hráči, realizační týmy a vedení většiny bundesligových klubů, včetně gigantů Bayernu Mnichov a Borussie Dortmund, se vzdali dvaceti procent platu. Aby zachránili řadové zaměstnance od masového propuštění.

Pochopitelně stojí i přestupy. Zásadní bude, zda se soutěže dohrají nebo se jejich začátek přesune až do letního transferového okna. Ve druhém případě se to na přestupech zásadně podepíše. Nejvíce v top evropských soutěžích - Premier League, bundeslize, La Lize, francouzské lize a Serii A - kde poslední dobu nebyly výjimkou ani více jak miliardové transfery. Citelně dopadne stav i na tuzemský trh.

Situace zatím nemá řešení. Čeká se, jak rychle se Evropa z pandemie dokáže zotavit. Nejen pro fotbal je zásadní, aby co nejrychleji...