Finálový sen se rozplynul v poslední vteřině…

Čeští fotbalisté do 19 let si na mistrovství Evropy v Gruzii o zlato nezahrají. V dnešním semifinále s Anglií sice byli střelecky aktivnější a sahali po prodloužení, jenže v poslední vteřině tříminutového nastavení rozhodl o výhře favorita 1:0 patičkou střídající Lukas Nmecha. Český výběr tak nenavázal na roky 2001 a 2011, kdy postoupil do finále a vybojoval stříbro. Jelikož se o třetí místo nehraje, zopakovali mladíci zisk bronzu z let 2003, 2006 a 2008. Šampionát v Gruzii opustí s bilancí výher 2:1 nad Švédskem a 2:0 nad Gruzií a proher 1:2 s Portugalskem a dnes.

Samozřejmě, že zápas takhle prohrát si nepřeje nikdo, někteří hráči brečí. Ale na světě jsou horší věci. Musím poděkovat hráčům za předvedený výkon," konstatuje smutně trenér Jan Suchopárek a dodává: "Kluci hráli až za hranicemi svých možností, ale bylo to dané tím, že hráli semifinále mistrovství Evropy. Vždycky jsem tomuto týmu věřil, i když se nám nepovedl můj cíl, vyhrát mistrovství Evropy. Předvedený výkon proti Anglii byl pro hráče odrazovým můstkem do profesionálního fotbalu."

Anglie prohrála jen tři z předchozích 29 utkání a v základní skupině evropského šampionátu neztratila ani bod, český celek s ní ale sehrál vyrovnanou partii a dokonce byl střelecky aktivnější. V první půli měl největší šanci Da Silva, který v 38. minutě z velkého úhlu z hranice vápna napálil tyč.

Po přestávce začali výrazně hrozit i Češi. V 53. minutě pálil vedle Turyna o chvíli později pak nezamířil mezi tyče ve velké šanci ani hlavičkující Šašinka. V 69. minutě Sessegnon dostal míč na brankáře Jedličku, ale gól kvůli ofsajdu neplatil. Přestože Angličané v tu chvíli více drželi balon, český celek byl nebezpečnější. Šašinkovu hlavičku v 71. minutě však skvěle vytáhl nad břevno gólman Ramsdale. Tři minuty před koncem se pak ve dvojité šanci neprosadil stoper Král.

Oba týmy hrály i v závěru velmi útočně, jako by se chtěly vyhnout blížícímu se prodloužení. Střídající Nmecha nejprve v 90. minutě ještě hlavou přestřelil, ale v samém závěru nastavení už byl úspěšnější, když patičkou umístil balon do sítě po Edwardsově průniku. Angličané se tak mohou těšit na finále s Portugalskem, které porazilo Nizozemce rovněž 1:0. "Soupeř dal centr na přední tyč, kde byl chumel hráčů. Měl jsem docela nízko těžiště, balon jsem viděl, ale nečekal jsem, že to zahraje takhle patou na zadní tyč. Je to velká škoda. Věřil jsem, že kdybychom zápas dotáhli do prodloužení, tak bychom postup urvali," popisuje rozhodující okamžik semifinálového duelu český brankář Martin Jedlička.