Filip Nguyen: „Zápas se zlomil před přestávkou…“

Filip Nguyen: „Zápas se zlomil před přestávkou…“

Nedávno ho přísný trenér Martin Svědík veřejně kritizoval, že musí také chytit něco navíc. Brankářská „jednička“ Slovácka FILIP NGUYEN si vzal jeho slova k srdci a díky dvěma čistým kontům, která udržel v play-off Evropské konferenční ligy s AIK Stockholm, mohl klub z Uherského Hradiště slavit ve čtvrtek historický postup a těšit se na podzimní soupeře ve skupině. Jenže nedělní domácí duel proti Liberci, odkud před rokem do Slovácka přišel, za pár dnů třicetiletému gólmanovi širšího reprezentačního kádru příliš nevyšel, protože se podepsal pod vedoucí branku Slovanu v závěru první půle…

Chtěli jsme uhrát doma s AIK Stockholm dobrý výsledek, abychom si vytvořili solidní postupovou pozici do odvety. Takhle vysokou výhru nikdo nečekal. Ale kdo zápas viděl, tak potvrdí, že to mohlo skončit víc než 3:0. Překvapilo mě, že nepřišlo víc lidí na stadion. Čekal jsem, že bude vyprodáno, když se hrál pro Slovácko historický zápas, že se mohlo postoupit do skupiny evropského poháru. Nebylo plno ani předtím na Fenerbahce. Jestli to nebylo cenou lístků, protože dost lidí říkalo, že byly drahé. Taky jsme si přivezli manko 0:3 z prvního zápasu v Istanbulu, což nám nedávalo reálnou šanci na postup přes tak silný klub. Na AIK stály vstupenky méně.


OBRAT SE SIGMOU NÁS DOSTAL DO POHODY!“

Před odvetou ve Švédsku jsme hráli ligu v Olomouci. Myslím si, že nám hlavně psychicky pomohlo, že jsme dokázali otočit nepříznivý vývoj utkání se Sigmou, dostalo nás to jako tým do pohody před zápasem ve Stockholmu. Trochu nás z ní vyvedly komplikace s odletem den před utkáním. Bylo to nepříjemné čekání v Brně. Osobně mám rád, když je vše přesně naplánované, abych se dokázal na zápas připravit. Ale na druhou stranu člověk některé věci prostě neovlivní, na našem výkonu se tohle zpoždění nijak negativně nepodepsalo.


VE STOCHOLMU MĚ TO SE ŠTĚSTÍM TREFOVALO…“

Domácí začali docela velkým tlakem, věděli jsme, že nesmíme brzy inkasovat, což se nám podařilo. O poločase jsme si to znovu opakovali, že nesmíme polevit, protože kdyby vstřelili gól, tak by je to hodně nabilo a hnali by je i fanoušci. Když jsme skórovali my, tak už jsem věřil, že to nepustíme. Chtěl jsem ale, abychom zápas vyhráli, což se povedlo, takže to byla taková třešnička na dortu. Tentokrát mě to trefovalo, brankář štěstí potřebuje, někdy vás trefí všechno, jindy vůbec nic… Pro mě nejdůležitější byl zákrok hned na začátku, kdy po rohu propadl balon a před domácím hráčem jsem se stihl jen roztáhnout. A tady se ukázalo to štěstí, že mě trefil a míč zůstal u mě. To mi dodalo i nějaké sebevědomí, pak sice ještě nějaké šance měli, ale kdybych z některé dostal gól, tak bych si to vyčítal. Byly to ode mě povinné zákroky a jsem rád, že se potřebné štěstí přiklonilo na moji stranu.


VĚŘÍM, ŽE NĚJAKÉ BODY VE SKUPINĚ UDĚLÁME!“

Cesta domů byla veselá, protože postup do skupiny byl historickým momentem pro celé Slovácko, který jsme si užili. Ale na oslavy moc času nebylo, protože v neděli nás čekal další ligový zápas doma s Libercem. Letěli jsme ze Stockholmu hned po zápase v půl jedné v noci, byl jsem doma kolem půl páté ráno. Šel jsem si lehnout a ještě v pátek jsme měli regenerační trénink. Los skupin Evropské konferenční ligy jsme sledovali v kabině. Chtěli jsme hrát třeba s West Hamem nebo Villarrealem. Nebyl tam snad vyloženě soupeř, kterého bychom si nepřáli. Myslím si, že skupinu máme dobrou s kvalitními mančafty. Věřím, že si zápasy s nimi užijeme a uděláme v nich ještě nějaké body. A třeba se porveme i o postup do jara!


ŠPATNĚ JSEM CENTR Z ROHU ODHADL A PODBĚHL…“

Na nedělní zápas s Libercem jsem se hrozně těšil. Říkal jsem si sice, že to budu brát jako normální ligové utkání, ale ve finále to byla taková nostalgie, když jsem viděl dresy Slovanu, jeho logo. Bylo to pro mě něco speciálního chytat proti bývalému klubu. Chtěl jsem samozřejmě nad ním vyhrát, což se bohužel nepovedlo, navíc první inkasovaný gól padl mojí chybě… O to hůř to snáším. Rohy předtím kopal Frýdek s vnitřní rotací a s menší razancí, teď to letělo docela rychle. Špatně jsem to odhadl a centr podběhl, což by se brankáři na ligové úrovni stávat nemělo… Proto si to budu dlouho vyčítat. Kdyby se nám povedlo zápas nakonec otočit jako předtím v Olomouci, tak by mě to tolik neštvalo. Když jsme prohráli, tak mě to mrzí dvojnásobně… Poslední dvě minuty prvního poločasu ovlivnily celý zápas, tam se zlomil. Inkasovaný gól a pak červená karta. I v deseti jsme Liberec zatlačili, nějaké šance jsme měli, ale nespadlo nám to tam. Věřím, že kdybychom po přestávce hráli v jedenácti, tak jsme byli schopni to otočit. Před druhým gólem jsem první střelu vyrazil, ale balon se odrazil k Van Burenovi, který byl zády k brance, ale dokázal míč procedit skrz nohy jednoho z našich hráčů. Asi jsme si štěstí vybrali ve Stockholmu…


ČEKÁ NÁS EVROPSKÝ TÝDEN S PLZNÍ A SLAVIÍ!“

Máme nyní těžký ligový los, ve středu hrajeme v Plzni, to je takový evropský zápas, a v neděli nás doma čeká další, protože přijede Slavia. Nedá se nic dělat, budeme muset po nedělní ztrátě s Libercem bodovat. V pondělí jsme měli regenerační trénink a v úterý vyrážíme do Plzně. Ve středu hrajeme s Viktorkou, po návratu do Uherského Hradiště máme zase regenerační trénink, v pátek je, myslím, volno a v sobotu už příprava na Slavii. Na nahuštěný program si nemůžeme stěžovat, protože když jsme hráli předkola evropských pohárů, tak jsme si všichni přáli, abychom na podzim kopali i ve středu nebo ve čtvrtek. To se nám povedlo a musíme se s tím poprat.


POTŘEBOVAL JSEM SI TROCHU VYČISTIT HLAVU…“

Bydlíme s rodinou v Uherském Brodě, je to asi patnáct minut jízdy autem z Hradiště. Našli jsme si řadovku s malou zahrádkou, což je pro malého i našeho psa ideální. Po nedělním nepovedeném utkání jsem si s malým, než šel spát, ještě trochu pohrál a pak jsem šel venčit psa, abych si i já trochu vyčistil hlavu… Tohle je pro mě nejlepší relax, při kterém zapomenu na aktuální fotbalové starosti.“

FILIP NGUYEN

Narozen: 14. září 1992. Výška: 191 cm. Váha: 88 kg. Stav: ženatý, manželka Aneta, syn Filip (1,5). Fotbalový post: brankář. Hráčská kariéra: ABC Braník (2000-2009), Sparta Praha (2009-2013), Loko Vltavín (2013-2014), Union 2013 (2014-2016), Sellier Bellot Vlašim (2016), FC Čáslav (2016), Sellier Bellot Vlašim (2017-2018), Slovan Liberec (2018-2021), 1. FC Slovácko (2021-?). Největší úspěchy: nominace do české reprezentace (2020), vítěz MOL Cupu (2022), postup do základní skupiny Evropské ligy (2020), postup do základní skupiny Evropské konferenční ligy (2022).