Filip Nguyen: „V pohárech nám nikdo nevěřil!“

Filip Nguyen: „V pohárech nám nikdo nevěřil!“

Evropskou ligu chytá poprvé, přesto si brankář libereckého Slovanu FILIP NGUYEN na evropské scéně počíná jako zkušený mazák. I s poraněným prstem vychytal ve čtvrtečním duelu belgický Gent, výrazně přispěl k výhře 1:0. Včetně předkol drží v soutěži čisté konto téměř 300 minut.

„DRES MI NOSÍ ŠTĚSTÍ“
„Je skvělé, že jsme do Evropské ligy vstoupili vítězně. Udělali jsme radost i našim fanouškům, měl jsem v telefonu velký počet gratulací. Když jsem po utkání odcházel ze hřiště, jeden z pořadatelů mě dokonce prosil o dres. Rád bych mu vyhověl, bohužel jich máme omezený počet. A navíc konkrétně s tímto dresem bych se loučil nerad. Nosí mi totiž štěstí. Odchytal jsem v něm na podzim všechny čtyři pohárové zápasy a vždycky jsme zvítězili. Těší mě, že včetně předkol jsem v Evropské lize dostal zatím jen jeden gól. Skoro tři sta minut bez gólu zní dobře, takovou porci minut snad nemám ani v lize.

„DOCHYTAL JSEM POD PRÁŠKY“
Že nedostáváme branky, ale není jen moje zásluha. Kluci skáčou do střel, zodpovědně brání a nedělají kraviny. Proti Gentu jsme v permanenci byli všichni. Hráli jsme spíš bez balonu, ale důležité je, že máme tři body. Zápas jsem dochytal se zatejpovaným prstem a práškem proti bolesti. V první půli na mě soupeř tvrdě vystřelil po odpískání ofsajdu. Byla moje blbost, že jsem situaci vypustil. Buď jsem ji měl dohrát, nebo se na střelu vykašlat. Měl jsem ruku uvolněnou, míč mě trefil do ukazováčku. Mám natažené vazy, prst je oteklý, ale snad nejde o nic vážného a budu v pohodě.

„BYLI JSME PODCEŇOVANÍ“
Gent byl sebevědomý. Na tiskové konferenci den před zápasem jeho trenér prohlásil, že si přijeli pro tři body. Osobně mi bylo úplně jedno, co říkal, tohle je každého věc. Ale vrátilo se mu to porážkou. Možná si dá příště pozor. (smích) Každopádně náš trenér Hoftych tohle použil jako motivační věc před utkáním. Zafungovala. Těší nás, že jsme jediní z českých klubů v Evropské lize získali body. Vadilo mi, že nás spousta lidí i expertů podceňovala. Co jsem četl a slyšel... Tvrdili například, že Slavia udělá šest bodů s Beer Ševou, s námi vlastně nikdo nepočítal ani v předkolech. Ale dostali jsme se do skupiny, vyhráli hned první zápas. Z toho pohledu jde o satisfakci.

„VĚŘÍM, ŽE SE LIGA BRZY ROZJEDE“
O postupu se nemá smysl nyní bavit, je odehraný teprve jeden zápas. Pokusíme se hrát dál, jak nejlíp umíme. A uvidíme, na co to bude stačit. Každopádně, pokud by se postoupilo, šlo by o ještě větší pohádka než doteď. Že jsme v Evropské lize je příjemné i z důvodu, že se přerušila česká liga. Je super, že díky postupu do pohárů můžeme hrát soutěžní zápasy. Nehrát vůbec jako na jaře by bylo na hlavu. Pošetříme také síly, než se liga zase rozjede. Potom toho budeme mít hodně, budeme možná tahat nohy. Jsem optimista, věřím, že se liga rozjede příští víkend. Prvoligoví fotbalisti jsou nejkontrolovanější skupina v republice, co se týká testování na koronavirus.

„VYHRÁT I V BĚLEHRADĚ BY BYLA PECKA“
V lize chceme znovu skončit na pohárových příčkách. Jiné cíle v Liberci být ani nemůžou. Letošní předkola Evropské ligy pro nás byla velkou zkušeností, super zážitkem. Každý z nás by si tohle chtěl za rok zopakovat. Lepší by samozřejmě bylo postoupit přímo do základní fáze. Jenže tohle tady asi dlouho nebude. Teď se ale soustředíme na čtvrtek, kdy nás čeká zápas na půdě Crvene zvezdy Bělehrad. Vyhrát i tam by byla pecka. Když ale budeme hrát tahle dobře dál, mohl by vyjít i postup.“

FILIP NGUYEN

Narozen: 14. září 1992
Výška: 191 cm
Váha: 85 kg
Stav: svobodný
Fotbalový post: brankář
Hráčská kariéra: Braník (1998-2000), Sparta Praha (2000-2011), Loko Vltavín (2011-2012), Sparta Praha (2012-2015), Nový Bydžov (2015-2016), Vlašim (2016-2018), Slovan Liberec (2018-?)
Česká liga: 67 zápasů
Největší úspěchy: pozvánka do A-týmu ČR (2020), postup do základní skupiny Evropské ligy (2020)